کد خبر: 107

تاریخ خبر:

بررسی جوانب انتصاب بانوان به مسئولیت‌های اجرایی

متاسفانه در دولت یازدهم به مانند دولت دهم الگوسازی‌هایی از نقش‌آفرینی زنان در اجتماع صورت گرفته که بیشتر رنگ وبوی ویترینی و شعاری دارد تا تکریم جایگاه زنان

زاهدان نیوز گزارش می دهد:

بخشی از مطالب متن ذیل متعلق به یکی از بانوان باسابقه و دارای پیشینه قوی در حوزه های اجتماعی سیستان و بلوچستان است که به درخواست ایشان برای استفاده عموم از این پایگاه خبری منتشر می شود:  

جایگاه زن در اسلام اگر به درستی تبیین شود، قطعا بالاترین برخورداری ها و والاترین شئون را برای زنان به ارمغان خواهد آورد و بالتبع جامعه را به سمت پیشرفت سوق خواهد داد. نگاه اسلام به زن آن قدر کامل و دقیق بوده که هم اکنون بسیاری از اندیشوران غربی و حتی گروه های فمنیستی به برخی از آموزه های اسلامی در مورد زنان روی آورده اند. " آنتونی پارسونز" به طور مشخص به ضرورت تقسیم وظایف در خانواده اذعان کرده و حفظ امنیت و آسایش خانواده را مرتبط با درآمد شغلی مرد می داند و به نقش زن برای ایجاد و حفظ روابط عاطفی درون خانواده اشاره می کند. یا این که گروه های فمنیستی بعد از سال ها کوک تشابه صددرصدی زدن با مردان، هم اکنون به این نتیجه رسیده اند که باید از اختلاط بین زنان و مردان اجتناب و نقش مادری را برای زنان تقویت کرد.

حال متاسفانه در ایران به علت رواج فرهنگ غلط منسوخ شده غربی و تغییر تدریجی اذهان، شعارهای خوش رنگ و لعابی برای تضعیف جایگاه همسری و مادری زنان و ضرورت اشتغال این بخش از جامعه سر داده می شود. غافل از آن که اشتغال برای زنان یک ضرورت نیست بلکه یک حق است که اگر شرایط ایجاب کند زنان می توانند از این حق استفاده کرده و گرهی از مشکلات جامعه را باز کنند. کما اینکه حضور زنان در فضای تعلیم و تعلم، مشاوره های تربیتی و فرهنگی و بخش های ویژه ای در پزشکی آثار و برکات مثبتی را به بار آورده است. اما از این رهگذر نباید اشتغال را به عنوان یک ارزش و خانه داری را برای زنان یک عامل تحقیر مطرح کرد. چرا که همسرداری و تربیت فرزند که لازمه اصلی استحکام خانواده و بالتبع رشد جامعه است در گرو حضور پررنگ زن در فضای خانه است.

اما متاسفانه در دولت یازدهم به مانند دولت دهم الگوسازی هایی از نقش آفرینی زنان در اجتماع صورت گرفته که بیشتر رنگ وبوی ویترینی و شعاری دارد تا تکریم جایگاه زنان.

انتصاب زنان در جایگاه هایی مثل فرمانداری آثار و تبعاتی را می تواند در فضای خانواده و اجتماع داشته باشد که با تمرکز ویژه بر انتصاب دو بانوی فرماندار در استان سیستان و بلوچستان به برخی از آنها اشاره می شود:

۱. حضور زنان در فضای جامعه و نقش آفرینی آنها به عنوان یک عنصر مهم نه تنها مفید بلکه در خیلی از مواقع لازم است اما آیا ضرورت دارد که این نقش آفرینی در حوزه سیاسی آن هم در مشاغل شدیدا اجرایی وزارت یا فرمانداری صورت گیرد؟ در ماده یک مصوبه شورای عالی اداری در سال ۱۳۷۷ وظیفه فرماندار، اجرای سیاست های عمومی کشور دانسته شده است. بدیهی است که این جایگاه اجرایی اگر در ذیل قوه اجرایی مجریه قرار گیرد، عملیاتی بودن آن دو چندان می شود. اما این موضوع در حالی است که معاون سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان عمده وظایف فرماندار را " برنامه ریزی، نظارتی، حمایتی و مدیریتی" عنوان می کند. لذا حضور یک زن در چنین جایگاه اجرایی ای، هم به آن فرماندار زن به عنوان یک عنصر تأثیرگذار و دارای ظرفیت بالا ضربه می زند و حضور وی را در جایگاه های متناسب دیگر اجتماعی مختل می کند هم آن نهاد را با این انتصاب فشل می سازد.

۲. حضور یک خانم در فضای سیاسی استان سیستان و بلوچستان به علت حساسیت بالای آن در هم مرزی با دو کشور ناامن و تمرکز ویژه دشمن برای ناامن سازی آن می تواند منشأ مشکلات عدیده ای شود. چرا که خانم ها به علت ویژگی های ذاتی خود در برابر تهدیدات و ناامنی ها روحیه آسیب پذیرتری دارند و استحکام برخورد آنها در مقایسه با مردان پایین تر است. لذا بهتر بود استاندار سیستان و بلوچستان که بنا داشت به هر نحو ممکن فرمانداری چند شهرستان را به خانم ها بدهد حداقل این اقدام " نمادین" را به استانی دیگر محول می کرد.

۳.   تقویت جایگاه زن و بالا بردن شأن آنها در حدی که اسلام از ما انتظار داشته مقوله ای نیست که با مانورهای سیاسی یا اقدامات نمادین آن را بشود تامین کرد. چرا که تبعات این اقدامات در آینده قطعا گریبانگیر جامعه و نسل های بعدی خواهد شد. اما متاسفانه مسئولان سیستان و بلوچستان به گونه ای موضع گرفته اند که شائبه ای منفی را در ذهن ایجاد می کند مثلا معاون استاندار صراحتا در مصاحبه با یک پایگاه اینترنتی، به " نمادین" بودن این اقدام اشاره می کند یا اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در مصاحبه ای اشاره می کند: " ما سعی کرده ایم که شهرهایی را در گام های نخستین انتخاب کنیم که دور از توان مدیران زن نباشد و به خوبی بتوانند از عهده مدیریت در راستای انتظاری که از یک فرماندار می رود برآیند" یا در جایی دیگر بیشتر به این شائبه دامن می زند وقتی که برای این اقدام نمادین یک میزان مشخص تعریف می کند. بدیهی است اگر مسئولان به مقوله حضور زنان در جایگاه های سیاسی اعتقاد دارند پس نباید برای آن سقفی قائل شوند و اگر به آن معتقد نیستند پس نباید هیچ انتصابی در این راستا انجام دهند در حالی که استاندار در پاسخ خبرنگاری درباره ادامه این روند اظهار می دارد: " همین دو نفر در گام نخست کفایت می کنند. ضمن اینکه یکی از معاونان استاندار را هم از بین جامعه زنان انتخاب کرده ایم"

۴.   مسئولان محترم به تبعات این انتصاب در سطح جامعه هم توجه داشته باشند چرا که اگر الگوی دختران و زنان آینده ما فرماندار شدن و قرار گرفتن در مشاغل دشوار و عملیاتی باشد قطعا در آینده معزلاتی همچون حضور حداقلی زن در محفل خانواده، بی توجهی به تربیت فرزندان، بیشتر شدن ویژگی های مردانه در میان زنان و تحقیر شدن زنان خانه دار رخ خواهد داد. در حالی که بهتر بود بیشتر از این که برای الگو شدن خانم ها ریگی و پرندوار تلاش شد، برای الگو نمودن مادران این دو بانوی بزرگوار و مادران همه متخصصان و نیروهای توانمند سعی می شد چرا که با این کار پرورش نسل توانمند را که کار مادران است مورد تقدیر قرار داده ایم نه صرفا خود آن نسل را. مراقبت کردن از باغبان مهم تر از رسیدگی به باغ   است.

۵.   نکته آخر این که بانویی که به پست پردردسر و تمام وقتی مانند فرمانداری منصوب می شود بسیار دشوار است که در فضای خانه و خانواده حضور مستمر و پررنگ داشته باشد. و طبیعتا بانوان منصوب در چنین جایگاه هایی غالبا به علت درک بالای اجتماعی و این که برای تربیت فرزندان خود حساسیت ویژه ای قائل هستند با این انتصابات به مشکلاتی جدی برمی خورند. بالاخص اگر این بانوان در سنینی باشند که فرزندان آنها نیاز ویژه ای به بودن در کنار آنها داشته باشند.

در پایان این که امید می رود روند شایسته گزینی و حفظ کرامت زن در مورد انتصاب آنها در مسئولیت های خاص با دقتی بیشتر بررسی شود و عنصر خانواده به عنوان یک محور در این امر در نظر گرفته شود؛ همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند: « اگر چنانچه کسى بخواهد مسئله ى زن را جداى از مسئله ى خانواده بحث بکند، دچار اختلال در فهم و در تشخیص علاج خواهد شد؛ این دو را باید در کنار هم دید»

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو