کد خبر: 1312

تاریخ خبر:

حمل و نقل عمومی ام آرزوست!

به عقیده بسیاری از مردم و کارشناسان، وضعیت اتوبوس‌های درون شهری زاهدان بسیار اسف بار است. اصلی‌ترین مشکل آنها نیز اصولی نبودن و عدم پوشش گسترده مسیر این اتوبوس‌ها در سطح شهر است، به گونه‌ای که حاشیه شهر زاهدان تقریبا از این امکان بی بهره مانده است

به گزارش زاهدان‌نیوز، امروزه و به تبع رشد و گسترش شهرها و همچنین افزایش جمعیت شهرنشین، نیازهای انسان نیز تغییر کرده و یا نیازهای جدیدی به آن اضافه شده است. مردمی که در یک شهر زندگی می کنند، برای اینکه زندگی راحتی داشته باشند و امورات خود را پیش ببرند نیاز دارند تا از امکانات و خدماتی بهره مند شوند؛ کلانشهر زاهدان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اما نکته‌ای که مطرح می‌شود این است که وضعیت کنونی حمل و نقل عمومی این کلانشهر به عنوان مرکز پهناورترین استان کشور به هیچ وجه در خور شأن آن نیست. یک کارمند یا یک دانش آموز و یا یک دانشجو برای آن که به محل کار یا تحصیل خود برود یا باید مدت زمان زیادی را صرف کند تا از اتوبوس‌های شرکت اتوبوس‌رانی استفاده کند و یا هزینه گزافی پرداخت کند تا با دربستی این مسیر را طی نماید.
البته مشاهده می‌شود که بسیاری از افراد برای آن که گرفتار مشکلات بالا نشوند و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنند از وسیله نقلیه شخصی استفاده کرده که هم باعث افزایش ترافیک در خیابان ها می‌شود و هم موجبات آلودگی هوا را فراهم می‌سازد.
در این متن به طور موردی به برخی از مشکلات حمل و نقل شهرستان زاهدان در بخش‌های مختلف اشاره خواهیم کرد:
1 . یکی از مسائلی که در بخش تاکسی‌های درون شهری وجود دارد نبود مسیرهای خطی مناسب و کافی است. آن چیزی که مشاهده می‌شود تنها دو یا سه مسیر خطی است که آنها هم اشکالاتی در خود دارد. اما راه حلی که برای این مشکل قابل طرح است، تعیین مسیرهای خطی اصولی و با پوشش گسترده برای تاکسی‌ها همراه با فرهنگ‌سازی برای عموم مردم است. این امر علاوه بر سرعت بخشیدن به حمل و نقل عمومی باعث کاهش هزینه‌های جابه‌جایی مردم در سطح شهر و همین‌طور کاهش بار ترافیکی خیابان‌ها خواهد شد.
2. نکته دوم در خصوص تاکسی‌های درون شهری نرخ کرایه بالاست که خود معلول چند مورد از جمله یگانه سوز بودن اکثر خودروها به دلیل نبود جایگاه CNG در این استان است. این مشکل نیز با راه حل بالا رفع شدنی است. یعنی تعیین مسیرهای خطی اصولی و با پوشش گسترده در سطح شهر به همراه فرهنگ سازی.
3. از آن جایی که زیر ساخت‌های شهری زاهدان فعلا برای احداث خط قطار شهری مناسب نیست، دومین گزینه برای حمل و نقل عمومی، اتوبوس‌های شرکت واحد خواهد بود. به عقیده بسیاری از مردم و کارشناسان، وضعیت اتوبوس‌های درون شهری زاهدان بسیار اسف بار است. اصلی‌ترین مشکل آنها نیز اصولی نبودن و عدم پوشش گسترده مسیر این اتوبوس‌ها در سطح شهر است، به گونه‌ای که حاشیه شهر زاهدان تقریبا از این امکان بی بهره مانده است. استفاده از کارشناسان متخصص در این زمینه برای اصلاح خطوط اتوبوسرانی، می‌تواند راه حل مناسب و خوبی برای حل این مسئله باشد.
4. سرعت پایین حرکت اتوبوس‌ها و فاصله زمانی بسیار زیاد بین حرکت دو اتوبوس در یک خط از دیگر مشکلات کلافه‌کننده‌ای است که همچنان حل نشده است، اما برنامه‌ریزی منظم و درست می‌تواند راه حلی برای پایان دادن به این مشکل باشد.
5. هزینه مصوب برای جابه‌جایی مسافرین نیز اصلا منطقی و به صرفه نیست. مشاهده شده است که یک فرد برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگری از سطح شهر ضمن صرف هزینه مشابه با هزینه تاکسی، وقت بیشتری را نیز با استفاده از اتوبوس تلف می‌کند.
موارد و مشکلات حمل و نقل عمومی کلانشهر زاهدان بسیار زیاد بوده و ذکر مورد به مورد آن از حوصله این نوشتار خارج است. امیدواریم مسئولان شهرداری هر چه زودتر این مشکلات را بر طرف نموده تا مردم کلانشهر زاهدان به عنوان مرکز پهناورترین استان کشور از این خدمات بتوانند بهره کافی را ببرند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو