کد خبر: 1686

تاریخ خبر:

نتیجه شوم تفکر کهنه یک خانواده

اعضای خانواده یک زن باردار در چابهار با جلوگیری از تزریق خون و سرم به وی و ایجاد تأخیر در فرآیند پزشکی باعث مرگ این مادر شدند. آنها اظهار داشته اند در روستایشان رسم است هیچ گاه خون انسان دیگری نباید در بدن کسی دیگر وجود داشته باشد حتی اگر بیمارشان بمیرد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از روزنامه ایران، واکنش عجیب خانواده زن باردار که پس از زایمان نیاز به تزریق خون داشت مادری را با حسرت دیدن چهره کودکش به کام مرگ فرو برد.

«بیمار ما بمیرد بهتر از آن است که خون به او تزریق شود!» این گفته های باورنکردنی خانواده زن بارداری است که در یک قدمی مرگ قرار گرفته و کوچک ترین ثانیه های گمشده می تواند جان وی را به مخاطره بیندازد.

در اتفاقی غم انگیز اعضای خانواده یک زن باردار یکی از روستاهای چابهار با جلوگیری از تزریق خون و سرم و جلوگیری از ارائه خدمات پزشکی و ایجاد تأخیر در فرآیند پزشکی باعث مرگ این مادر شدند.

اعضای خانواده این زن اظهار داشته اند در روستایشان رسم است هیچ گاه خون انسان دیگری نباید در بدن کسی دیگر وجود داشته باشد حتی اگر بیمارشان بمیرد.

براساس گفته شاهدان عینی از بیمارستان امام علی(ع) چابهار در هفته گذشته، به دلیل زایمان یک زن باردار که بعد از متولد شدن فرزند نیازمند به تزریق خون برای جبران خون از دست رفته بوده است با ممانعت اعضای خانواده این بیمار اجازه تزریق خون به این بیمار داده نمی شود و بیمار به دلیل تأخیر بوجود آمده بعد از انتقال به بیمارستان زاهدان به کام مرگ فرو می رود.

مخالفت اعضای خانواده این زن بیمار به حدی بوده است که در برابر درخواست مسئولان برای اجازه تزریق خون و مداوای بیمار و احتمال مرگ حتمی بیمار به دلیل خون از دست داده اعلام می کردند که بیمار ما بمیرد بهتر از آن است که به او خون تزریق کنید! ما فرزند را هم نمی خواهیم، فقط اجازه دهید بیمارمان را با خود ببریم.

ظاهراً مادر این بیمار که خود نیز حضور داشته است اعلام می کرد، ما خودمان در روستاها بچه های زیادی به دنیا آورده ایم و این طور چیزها نیاز نبوده است ! تماس مسئولان با پدر این زن باردار نیز نتیجه بخش نبود تا اینکه بناچار براساس تصمیمات اجرایی و دخالت حراست بیمارستان و دور کردن خانواده بیمار از تخت بیمار تزریق سرم و خون به بیمار پس از حدود 10 ساعت تأخیر آغاز می شود، اما کار از کار گذشته بود و در حقیقت زمان مؤثر برای مداوای بیمار صرف بگو مگو و توجیه اطرافیان بیمار برای اقدامات پزشکی شده بود به گونه ای که زن باردار به کام مرگ فرو رفت.

دکتر «عبدالعزیز نرماشیری» رئیس بیمارستان امام علی(ع) چابهار در این خصوص به« ایران» گفت: برخی از علائم مریضی ها بعد از زایمان ظاهر می شود و در این بیمار نیز بعد از زایمان علائم کبد چرب دیده شد که شدت پیشرفت این بیماری به قدری بوده که تقریباً کبد در حال از کار افتادن بوده است و باید اقدامات سریع پزشکی انجام می شد در این شرایط در هماهنگی با متخصصان فوق گوارش در زاهدان و رزرو تخت، اقدامات برای انتقال بیمار به زاهدان صورت گرفت، اما متأسفانه درنگ اطرافیان این بیمار و ظاهراً بی اعتمادی آنان به پزشکان و شیوه درمانی فرصت زمانی مناسب را تلف کرده و سرانجام با وجود تمام تلاش های پزشک وقتی زن جوان به بیمارستان زاهدان منتقل می شود به دلیل شدت پیشرفت بیماری به خاطر تأخیر 10 ساعته درگذشته است.

تحلیل شوک: اکنون مادر جان باخته و آرزوی دیدن کودک خود را از دست داده و همچنین این نوزاد از داشتن مادر محروم شده است. واقعاً درباره این اتفاق نادر چه می توان گفت، چه کسی را باید مسئول دانست، مرگ این مادر و محروم شدن فرزندان از داشتن مادر و هزاران سؤال بی پاسخ را چه کسی یارای پاسخ گفتن دارد.

آیا می توان این استدلال را پذیرفت که خانواده بیمار در هر شرایطی می تواند بدون رعایت توصیه های پزشکی و ادامه مداوا از جمله تزریق سرم، خون و... بیمار را مرخص و به محلی دیگر منتقل کنند؟ چگونه است که اگر بیمار در بیمارستان یا اتاق عمل جان ببازد مدعی می شویم و بازخواست را حق همه می دانیم، اما در مقابل مرگ بیمار به دلیل تصمیمات و تأخیرهای ایجاد شده توسط همراهان نمی توانیم کاری کنیم، آیا اجازه زنده ماندن بیمار فقط در دست پدر، مادر و همسر است؟

آیا امروز کسی می تواند خانواده این بیمار را بازخواست کند که چرا جلوی ارائه خدمات پزشکی ضروری را در زمان مناسب گرفته اند و شاید مسبب اصلی مرگ این مادر هستند. نکته حزن برانگیز در مرگ تلخ مادر این که خانواده وی پس از مرگ بیمار خود، ناخودآگاه دیگران را مقصر می دانند و مدعی می شوند که خدمات خوب نبوده است. جای تحقیقات علمی، میدانی و پژوهشی درخصوص چرایی وقوع چنین حوادثی خالی است و باید همپای تصمیمات توسعه ای و زیربنایی برای حوزه های فرهنگی و اجتماعی و بهبود شرایط کلی جامعه فکر اساسی کرد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو