کد خبر: 1797

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از تسنیم، صدرا محمودی با بیان اینکه تغییر نحوه زندگی افراد باعث افزایش تروماهای صدمات خانگی در سطح کشور شده است، به شایع‌ترین تروماهای خانگی اشاره کرد و اظهار داشت: در گذشته کف منازل با فرش پوشیده می‌شد اما در حال حاضر کف اکثر منازل از سرامیک و پارکت است و این امر زمینه را برای سُرخوردن افراد به خصوص سالمندان و کودکان فراهم آورده است.

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله(عج) گفت: سُرخوردن در حمام نیز یکی از تروماهای شایع خانگی به شمار می‌رود که بیشتر در افراد مسن مشاهده می‌شود، توصیه می‌شود این افراد برای جلوگیری از بروز چنین حادثه‌ای از دمپایی‌های عاج‌دار در حمام استفاده .

شکستگی لگن یکی از صدمات شایع ترومای خانگی

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینکه شکستگی لگن یکی از صدمات شایع ترومای خانگی است، افزود: سوختگی با آتش و مایعات داغ؛  در کودکان و زنان خانه‌دار و همچنین برق‌ گرفتگی در حین استفاده از وسایل برقی و گاز گرفتگی در اثر استفاده از بخاری‌های بدون دودکش نیز از انواع تروماهای خانگی به شمار می‌روند. استفاده از بخاری‌های غیراستاندارد و بدون دودکش هر ساله حدود 200 نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

بیشترین آمار ترومای خانگی در کودکان و افراد مسن

محمودی افزود: زمین خوردن سالمندان و سوختگی و برق گرفتگی کودکان، بیشترین آمار ترومای خانگی را تشکیل می‌دهند.

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله (عج) اطلاع‌رسانی در این زمینه را بهترین روش برای جلوگیری از تروماهای خانگی دانست و گفت: مردم باید با خطراتی که در منزل و محیط کار آنها را تهدید می‌کند آشنا شوند، به طور مثال خانواده‌هایی که دارای کودک هستند باید پریزهای برق را با محافظ بپوشانند و وسایل خطرزا را از دسترس آنها دور کنند؛همچنین سیستم برقی خانه‌ها باید هرساله با دقت کنترل شود.

سقوط از چهارپایه و سه‌پایه شایع‌ترین ترومای خانگی در اسفندماه

محمودی با بیان اینکه ترومای خانگی در اسفندماه به اوج خود می‌رسد، گفت: در روزهای پایانی سال از آنجایی که افراد به خصوص زنان به شستشو و تمیز کردن منازل خود می‌پردازند سقوط از روی چهارپایه و سه‌پایه از شایع‌ترین تروماهای خانگی در این روزها به شمار می‌رود که موجب شکستگی دست و پا و لگن و در برخی مواقع باعث خونریزی مغزی و مرگ می‌شود.

مسئول اورژانس بیمارستان بقیه‌الله (عج) مسمومیت با مواد شوینده را نیز از دیگر تروماهای شایع ماه اسفند بیان کرد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو