کد خبر: 3857

تاریخ خبر:

خطاب به مسئولان آموزش و پرورش استان

آیا برنامه‌ای جهت بررسی چگونگی موفقیت این جوان استان داشته و آقایان سعی کرده اند که دلایل موفقیت این جوان را پیدا نموده و با توجه به آن برای نمونه‌های مشابه برنامه‌ریزی نمایند یا نه فقط به گرفتن عکس یادگاری و انتشار آن بسنده کرده‌اند؟

به گزارش زاهدان‌نیوز، در کنکور امسال از میان36 داوطلب حائز رتبه برتر در گروه‌های آزمایشی مختلف، مناطق تهران و شمیرانات با 10 داوطلب، بیشترین تعداد را از لحاظ رتبه‌های برتر به خود اختصاص داد. پس از تهران، شیراز با 6 نفر، یزد با 5 نفر ، اصفهان با3 نفر، دیگر شهرهای موفق از نظر رتبه‌های برتر کنکور 94 بودند.

هنچنین شهرهای تبریز ، لنگرود، زاهدان، بیرجند، نور ، اردبیل، قم، بابلسر، ارومیه، نجف‌آباد، کاشان و کرج هر کدام یک رتبه تک رقمی کشوری در کنکور 94 داشتند.

اما نکته جالب توجه حضور یک رتبه تک رقمی کشوری از زاهدان برای اولین بار در تاریخ استان سیستان و بلوچستان است که امسال خانم فائزه قائم‌دوست توانست رتبه 3 کشور را در کنکور تجربی 94 کسب کند.

اما باید بررسی کرد که دلیل این موفقیت چه بوده است؟ آیا عملکرد سیستم آموزش و پرورش استان تغییری نموده است یا که نه؛ این یک اتفاق و پدیده نادر است مانند ظهور بعضی از نخبه‌های علمی و ورزشی که به طور ذاتی دارای توان ویژه‌ای هستند و موفقیت آنها مرهون یک نظام دقیق و هدفمند نبوده است.

با توجه به وضعیت نظام آموزشی در استان، این گونه به نظر می رسد که حدس دوم صحیح است. زیرا تجربه نشان می‌دهد که استان سیستان و بلوچستان معمولا از تک‌ستاره‌ها بهره برده است. البته این از مواهب خدادادی است که این استان مملو از چنین توان‌های بالقوه‌ای است.

اما جدای از این استعداد ذاتی که درمردم این استان وجود دارد آیا اتفاق و برنامه ریزی نظام‌مندی از طرف مسئولان استان نیز انجام شده است که این استعدادها هدر نرود و در مسیر صحیح قرار گیرد.

متاسفانه وجود محرومیت ها در این استان همیشه آزار دهنده بوده است، اما از آن بدتر وجود بی‌برنامه‌گی‌ها و کوتاهی‌ها بوده که باعث تشدید این محرومیت شده است و تقریبا هیچ‌گاه یک برنامه مدون و منظم جهت پرورش این استعدادها از طرف مسئولان استان، خصوصا مسئولان آموزش و پرورش وجود نداشته است تا حداقل این استعدادهای خودرو از بین نروند و در استان منشأ خیر شوند.

به عنوان مثال در همین موضوع اخیر از طرف مسئولان استانی به خصوص مسئولان آموزش و پرورش چه اقدامی صورت گرفت؟ آیا برنامه‌ای جهت بررسی چگونگی موفقیت این جوان استان داشته و آقایان سعی کرده اند که دلایل موفقیت این جوان را پیدا نموده و با توجه به آن برای نمونه‌های مشابه برنامه‌ریزی نمایند یا نه فقط به گرفتن عکس یادگاری و انتشار آن بسنده کرده‌اند؟

امید است که مسئولان با یک برنامه کامل و جامع سعی در پرورش و میدان‌ دادن به این استعداد ها داشته باشند و حتی پارا فراتر گذاشته و برای آینده و بازگشت این استعداد ها به استان و استفاده از ظرفیت و توان آنها جهت توسعه و آبادانی استان نیز برنامه‌ریزی نمایند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو