کد خبر: 457

تاریخ خبر:

طرح افزایش سهمیه گروه‌های پزشکی در مناطق محروم

در حالی این روزها گروه‌های مختلف در سیستان و بلوچستان، از اقدام استانداری در اختصاص ۳۰ درصد از سهمیه ورودی‌های آزمون پزشکی به شهرستان زاهدان سخن می‌گویند که اصل این مصوبه و تلاش مجلس را برای تهیه و تصویب آن از یاد برده‌اند

به گزارش زاهدان نیوز، در تاریخ ۱۰ مهر سال گذشته، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی، طرح اصلاح بند 3 ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی را در دستور کار قرار دادند که در نهایت این طرح با 168 رای موافق، 10 رای مخالف و هفت رای ممتنع از 215 نماینده حاضر به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه مجلس، وزارت بهداشت وظیفه دارد که از این پس 30 درصد ورودی رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و دیگر رشته های گروه پزشکی را از دانشجویان بومی برگزیند که در نحوه گزینش دانشجو هم اولویت با دانشجویان مناطق محروم خواهد بود.

پیش از این سهمیه پذیرش دانشجویان پزشکی در مناطق محروم، 10 درصد بود که با تصویب این طرح، از این پس داوطلبان مناطق محروم با سهمیه پذیرش 30 درصد، شانس قبولی بالاتری در رشته های پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی شهرشان را دارند.

یکی از اهداف اصلی تصویب این طرح، افزایش تعداد نیروهای درمان متخصص در مناطق محروم عنوان شده است؛ مناطقی که کمتر پزشک عمومی و متخصصی حاضر است برای طبابت به این مناطق برود.

بنابراین باید در نظر داشت که چنین سهمیه‌ای نه فقط برای سیستان و بلوچستان بلکه برای تمام استان‌ها در نظر گرفته شده و این طرح با تلاش اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شکل گرفته و تصویب شده است و دولت، مبتکر طرح نبوده و مجری آن است

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو