کد خبر: 1311

تاریخ خبر:

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از کیهان، مشاور وزیر خارجه در آستانه روز ملی مبارزه با استکبار جهانی مدعی شد تفاهم ژنو مرهون نگاه دوستانه آمریکا بود!
علی خرم مشاور وزیر خارجه در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفت: به نظر من همه رفتارهای ایالات متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری دگرگون شد و امروز می‌توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر کرده است.
آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند که روابط آنها و ایران پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری، وارد کارزاری جدید شود. این در حالی است که شخص رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه دولت یازدهم طی 14 ماه گذشته در اداره سیاست خارجی کشور بر اساس روش متداول دیپلماتیک در جهان عمل کرده‌اند. هر دو آنها برای حل مسائل فی‌مابین ایران و آمریکا حاضر شدند با این کشور مذاکره حضوری و رودررو داشته باشند و قفل روابط بین دو کشور را بشکنند. به این ترتیب امروز رابطه ایران و ایالات متحده از حالت خصمانه خارج شده و حالت دوستانه به خود گرفته است. البته روابط دوستانه‌ای که بر اساس اعتماد نیست. امروز بیش از یک سال است که مذاکرات به صورت رو در رو پیش رفته است. به نظر من تفاهم ژنو نیز بیشتر مرهون نگاه دوستانه آمریکا بود.(!)
به گزارش مشرق خرم همچنین بدون اشاره به جنایات آمریکا در طول 36 سال از انقلاب به خصوص دشمنی این کشور در پرونده هسته‌ای، درباره ماجرای تسخیر لانه جاسوسی حق را به آمریکا داده و می‌گوید: «به هر حال باید توجه داشت که در ماجرای گروگان‌گیری غرور ملی مردم آمریکا خدشه‌دار شده و آنها نمی‌توانند از این مسئله چشم‌پوشی کنند. به نظر من، وقت آن رسیده که این دو کشور درباره این رابطه به جمع‌بندی برسند و این رنجیدگی را از میان بردارند. ماجرای ویزا ندادن به آقای ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل به بهانه حضور ایشان در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا، نشان می‌دهد که آنها هنوز نسبت به این مسئله حساس هستند و تا زمانی که این مسئله مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار نگیرد این زخم کهنه می‌تواند از اعتمادسازی بین دو کشور جلوگیری کند.
جناب مشاور البته نه اشاره‌ای به 25 سال جنایت ممتد آمریکا در ایران - و حمایت از شاه حتی پس از فرار از کشور و عدم تحویل او برای محاکمه- کرد که منجر به انفجار خشم ملت ایران و تسخیر لانه جاسوسی شد و نه این واقعیت را مورد اشاره قرار داد که لحن و رویکرد خصمانه آمریکا در همین یک سال اخیر و حتی پس از توافق ژنو خصمانه‌تر شده و ضمن تهدید به گزینه نظامی، به تصریح سخنگوی دولت بر حجم تحریم‌ها افزوده است.
 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو