کد خبر: 239

تاریخ خبر:

وزیر امور خارجه آمریکا درحالی به سفری چند ساعته به بیروت داشت که به اعتقاد ناظران این سفر در بطن خود پیام‌های بسیاری را به ویژه برای جریان‌ها و گروه‌های سیاسی داخل لبنان داشت.

به گزارش «زاهدان نیوز» به نقل از فارس در بیروت، برای اولین بار «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا به بیروت سفر کرد، سفری که در خود معانی و مفاهیم و پیام‌های بسیاری داشت، به ویژه آنکه این سفر در مرحله حساسی به لبنان انجام می‌شد، از یک سو سوریه انتخابات ریاست جمهوری سوریه برگزار شده بود و «بشار اسد» بار دیگر به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده و از سوی دیگر  لبنان به دلیل عدم توافق برسر نامزد مشترک وارد شکاف ریاستی شده بود.

اما تفاوت بزرگ سفر فرستاده واشنگتن به بیروت با سفرهای پیشین فرستادگان آمریکا به لبنان این بود که این سفر تنها به گروه 14 مارس اختصاص نداشت، بلکه همه لبنانی‌ها را در برمی‌گرفت و کری آمده بود تا به همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی لبنان بگوید که چاره‌ای جز انتخاب رئیسی به دست خود ندارند.

سفر کری به لبنان بسیار سریع و کوتاه بود، به گونه‌ای که چند ساعت بیشتر طول نکشید، اما با خود عناوین عریض و طویلی داشت که اولین آن دعوت به از بین بردن شکاف ریاستی ایجاد شده در کشور با برگزاری انتخابات و تاکید بر ضرورت حفظ ثبات و استقرار لبنان از یک سو و دادن 51 میلیون دلار کمک به پناهجویان سوری در لبنان بود.

این اهداف علنی کری در سفر به لبنان اعلام شده بود و به گفته تحلیلگران سیاسی کری به بیروت سفر کرده بود تا پیام واشنگتن درباره لزوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در لبنان را به گروه‌ها و جناح‌های سیاسی این کشور بدهد و فرصت چندانی برای بحث و گفت‌وگو درباره پرونده‌های مهم و مطرح منطقه‌ای را نداشت.

اما در خصوص پرونده انتخابات ریاست جمهوری لبنان باید گفت که نبود مواضع جدی از سوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی لبنانی بر پیچیدگی این پرونده افزوده است، به ویژه آنکه سفر کری به بیروت هیچ طرح و پیشنهادی برای حل بحران نداشت و وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن نامزدی برای تصدی این پست مد نظر ندارد و وتویی را در قبال نامزدی اعمال نمی‌کند و آنچه مد نظر واشنگتن است، ثبات و استقرار لبنان است و در این راستا با نخست وزیر و رئیس پارلمان و سر اسقف مارونی‌های لبنان و شمار دیگری از مسئولان لبنانی دیدار کرد.

کنفرانس مطبوعاتی کری

کری پس از دیدار با تمام سلام در کنفرانسی مطبوعاتی حضور یافت و در آن بر ضرورت تسریع در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در لبنان تاکید کرد و مدعی شد که واشنگتن خواهان تشکیل دولتی در لبنان به دور از دخالت‌های خارجی است و اینکه با تشکیل دولتی قدرتمند در لبنان به خواسته‌ها و مطالبات مردمی پاسخ داده شود.

وی افزوده بود: هدف از سفرش به بیروت اطلاع از برنامه و طرح آینده لبنان و نحوه تعامل بیروت با بحران سوریه و پر کردن شکاف ریاستی موجود در این کشور است تا اوضاع در لبنان بیش از پیش پیچیده نشود، چراکه بدون تردید بازتاب پیچیدگی اوضاع در لبنان بر کشورهای همجوار قابل مشاهده است.

بحران سوریه

در خصوص بحران سوریه کری مدعی شد: روسیه و حزب الله باید حد و حدودی برای این جنگ قائل شوند. اوضاع در لبنان با دیگر کشورهای همجوار سوریه تفاوت بسیاری از حیث شمار پناهجویان و وجود اردوگاه‌های آوارگان دارد که بار سنگینی بر دوش دولت و جامعه این کشور است.

 

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو