کد خبر: 4143

تاریخ خبر:

حمید رسایی:

وزیر صنعت دو سال است عضو شورای عالی بورس است و در 15شرکت عضو هیات‌مدیره بوده که عمدتا در حوزه‌ پتروشیمی و خوراک فعالیت دارند، از تاریخی که ایشان اعلام می‌کند استعفا داده است، دخترهای ایشان در 12شرکت عضویت دارند

به گزارش"زاهدان نیوز" به نقل از آرمان،نماینده تهران در مجلس در جلسه سوال از محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از وی پرسید به چه دلیل همزمان با وزارت، در هیات‌مدیره 16شرکت عضویت دارید؟ وی خطاب به رئیس‌جمهور خواستار برکناری وزیر صنعت شد و تهدید کرد که در غیر این صورت، کمترین کار مجلس استیضاح ایشان است. این عضو جبهه پایداری مدعی شد: وزیر صنعت دو سال است عضو شورای عالی بورس است و در 15شرکت عضو هیات‌مدیره بوده که عمدتا در حوزه‌ پتروشیمی و خوراک فعالیت دارند، از تاریخی که ایشان اعلام می‌کند استعفا داده است، دخترهای ایشان در 12شرکت عضویت دارند. دیروز از وزارت صنعت به بنده گفتند که در جلسه سوال از وزیر چیزی نگویید که مردم امیدشان را از دست بدهند. بنده اعلام می‌کنم نمایندگانی که به ایشان رای دادند باید توبه کنند و احجافی که در حق مردم و صنعت مرتکب شدند را جبران کنند. رسایی گفت: رئیس‌جمهور شما را پدر صنعت کشور معرفی کرده است، شما پدر صنعت کشور را درآورده‌اید. نماینده سوال‌کننده از وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عمده تاریخ استعفاهای وزیر صنعت از هیات‌مدیره 19شرکت مربوط به دوره پس از وزارتش است، گفت: فکر می‌کنید چرا ایشان در جلسه کمیسیون صنایع حضور نیافت؟ چون همچنان در هیات‌مدیره شرکت‌ها عضویت داشت و به خاطر خلاف قانونی که در حال ارتکاب آن بود در جلسه کمیسیون حضور نیافت. وی نعمت‌زاده را خطاب قرار داد و افزود: سن شما اقتضای کار اجرایی را ندارد. این عضو جبهه پایداری استعلامات انجام شده توسط دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور را با تردید روبرو دانست و اظهار کرد: نسبت به نحوه استعلامات انجام شده و اعلام نشده نام تک‌تک شرکت‌هایی که شما در آنها عضویت دارید و نوع استعلامی که توسط این دو سازمان وزارتی انجام گرفته تردید وجود دارد.

 نعمت‌زاده: مرداد 92 از 19شرکت استعفا کردم

محمدرضا نعمت‌زاده اما در پاسخ به حمید رسایی گفت: بنده در تاریخ‌های 13 و 14 و 15 مرداد 92 به موجب اصل141 قانون اساسی از همه شرکت‌هایی که درآنها عضو هیات‌مدیره بودم استعفا دادم که مدارکش نیز موجود است. اما برای طی شدن مراحل ثبتی، مجامع این شرکت‌ها به صورت عادی یا فوق‌العاده باید تشکیل می‌شد که زمان‌بندی تشکیل مجامع شرکت‌ها در اختیار بنده نیست. وی افزود: سهام بنده به جز یکی دو شرکت خانوادگی در مابقی شرکت‌ها یک یا دو سهم مدیریتی بود که از بنده امضا و اثر انگشت گرفتند که بعد از انجام ماموریت آن یکی دو سهم نیز در مالکیت بنده نباشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال88 بعد از 30 سال بازنشست شدم اما با توجه به سابقه شش‌ساله در مدیریت صنعت کشور صلاح نبود بیکار بمانم به همین دلیل بنا به درخواست صندوق‌ها و نهادهای بخش خصوصی در چندین شرکت به صورت مدیریتی مشغول شدم که عمده آنها در شهرستان چابهار بود که در حوزه پتروشیمی فعالیت داشتند. وی با بیان اینکه سهامش در این شرکت‌ها یکی دو سهام مدیریتی بود گفت: این سهام باید به ما برگردانده شود و بنده امضا کردم و اثرانگشت زدم. بنده قبل از معرفی به عنوان وزیر صنعت در مرداد 92 از 19 شرکتی که در هیات‌مدیره آنها عضویت داشتم استعفا کردم که مدارکش نیز موجود است. البته برای قطعی شدن استعفاها مراحل ثبتی آن باید طی می‌شد و مجامع شرکت‌ها به صورت عادی یا فوق‌العاده باید این استعفاها را در دستور کار خود قرار می‌دادند که برگزاری این جلسات در توان بنده نبود. وی ادامه داد: بنده آنقدر از قوانین کشور اطلاع دارم که مرتکب تخلف نشوم. وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: عمده سهام بنده در شرکت‌ها سهام مدیریتی بوده است و به جز یکی دو شرکت که خانوادگی است که به اتفاق خانواده در آنها 20 درصد در آن سهامدار هستیم، در بقیه شرکت‌ها سهام مدیریتی داشتم. اسناد آن نیز به قوه قضائیه ارائه شده است. همچنین اموالم را در دوره قبل و دوره فعلی به مقامات مسئول اعلام کردم. نعمت‌زاده ادامه داد: از طریق حقوق و املاک به ارث رسیده امرار معاش می‌کنم. وی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات کشور گفت: بنابر استعلامات این نهاد نظارتی بنده عضو هیچ هیات‌مدیره شرکتی نیستم که گزارش سازمان بازرسی کل کشور نیز این مساله را تایید می‌کند. وزیر صنعت بار دیگر مرداد 92 را زمان نوشتن استعفاهایش اعلام کرد و افزود: مدارکم را مردادماه تحویل دادم نه آن طور که آقای رسایی می‌گوید 9 ماه قبل. معاونم کتبا به رئیس ونایب‌رئیس صنایع و معادن نامه نوشت و آنها نیز اعلام کردند مدارک را به آقای رسایی نشان دادند و نیز به نظر می‌رسد مبنای ایشان از مدرک، انتشار روزنامه‌ای اطلاعات این مساله بوده است.

 کارت زرد سوم

نمایندگان مجلس اما پاسخ‌های محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت به سوال حمید رسایی نماینده تهران را قانع‌کننده ندانستند. از 203 نماینده حاضر در جلسه 73 رای موافق، 106 رای مخالف و 10 رای ممتنع به توضیحات وزیر صنعت و معادن و تجارت داده شد. وزیر صنعت سومین کارت زرد را از مجلس نهم دریافت کرد اما سوالی که به وجود می‌آید این است که با سه‌کارته شدن نعمت‌زاده او استیضاح خواهد شد؟ در این رابطه عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیسه مجلس می‌گوید: یک طرح استیضاح برابر قانون و آیین نامه داخلی مجلس باید توسط 15 نماینده و با محورهای مشخص شده تقدیم هیات‌رئیسه مجلس شود اما این‌طور نیست که با سه بار قانع نشدن نمایندگان، استیضاح به خودی خود به جریان بیفتد. سید محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز می‌گوید: بعد از آنکه برای تعداد زیادی از نمایندگان سوال شد که آیا پس از سه کارته شدن وزرا، استیضاح آنان به صورت اتوماتیک به جریان خواهد افتاد یا خیر، نزد حجت‌الاسلام ابوترابی رفتیم و از ایشان سوال کردیم. وی گفت تشخیص و استنباط هیات‌رئیسه بر اساس نظر معاونت تقنینی مجلس این است که دریافت سه‌کارت زرد توسط یک نماینده دلیل بر به جریان افتادن استیضاح وزرای سه کارته نیست.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو