کد خبر: 447

تاریخ خبر:

آخرین تحولات در عراق

تاکنون ۹۷ هزار نفر درپی فتوای آیت‌الله سیستانی، برای حفاظت از نجف در برابر حملات تروریست‌ها آموزش دیده‌اند.

به گزارش «زاهدان نیوز» به نقل از جهان، در هفته‌های اخیر گروه تروریستی داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق انجام داده و به مدد تسلیحات و حمایت های برخی کشورهای منطقه مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است. متعاقب تحرکات داعش، ارتش و گروه های مردمی عراق مناطقی را از این گروه بازپس گرفته و در حال پیش روی است. آنچه می خوانید رویدادهای مهم روز دوشنبه نهم تيرماه در عراق است:

۱۹:۲۴- حملات بالگردهای ارتش عراق به مراکز داعش در منطقه "امرلی" تکریت

یک منبع امنیتی در تکریت اعلام کرد: بالگردهای ارتش عراق مراکز داعش را در منطق امرلی در تکریت هدف قرار دادند. بالگردهای جنگی و موشکهای پیشرفته به خدمت گرفته شده است.

در طوز خورماتو در شرق تکریت بالگردهای ارتش مراکز داعش را هدف قرار دادند. آنها مراکز داعش را در روستای البو حسن و تعدادی دیگر از روستاها طوز خورماتو هدف قرار دادند و تعدادی از داعشی ها را به هلاکت رساندند.

۱۹:۲۳- خنثی سازی طرح اشغال بغداد از سوی داعش

یک منبع امنیتی وابسته به فرماندهی عملیات دجله در دیالی از خنثی سازی طرح ورود تروریستهای داعش به بغداد و اشغال آن از طریق دیالی پرده برداشت.

این منبع بیان کرد: تروریستها قصد داشتند که پس از اشغال صلاح الدین و نینوا با تسلط بر دیالی و تقویت حضور خود در این استان بغداد را به اشغال درآورند اما نیروهای امنیتی به همراه عشایر این طرح را خنثی کردند و مقاومت آنها تروریستها را مجبور به فرار به خارج شمال دیالی و تکریت کرد.

۱۸:۵۶- ورود خودرو به مرکز اقلیم کردستان ممنوع شد

اقلیم کردستان عراق نگران حملات تروریستی گروه داعش با استفاده از خودروهای بمب گذاری شده است. در همین راستا مقامات این منطقه ورود خودرو از کرکوک و موصل به اربیل را ممنوع کردند.

به گفته منابع آگاه به تازگی انفجار بمب در یک منطقه تحت کنترل پیشمرگان کرد موجب نگرانی کردها شده است. اقلیم کردستان علاوه بر ممنوع کردن تردد وسایل نقلیه بین موصل و تکریت با اربیل تمامی راه های منتهی به این شهر را نیز با ریختن موانع، مسدود کرده است.

۱۸:۴۷- سرلشگر الفتلاوی:داعشی ها دسته جمعی می گریزند/ روحیه نیروهای امنیتی عالی است

صباح الفتلاوی فرمانده عملیات سامراء اعلام کرد: تروریستهای داعش به شکل جمعی از صلاح الدین می گریزند و نیروهای امنیتی پیروزی های متوالی به دست آورده اند و روحیه نیروهای امنیتی بسیار عالی است.

الفتلاوی بیان کرد: مناطق زیادی در تکریت از لوث داعش آزاد شده است و امیدواریم که پاکسازی در اسرع وقت انجام شود.


۱۶:۵۶- فرمانده داعش در کرکوک کشته شد

«ابوبکر الشیشانی» فرمانده نیروهای تروریستی داعش در کرکوک کشته شد.

۱۵:۰۲- نماینده پارلمان عراق؛۹۰ درصد استان دیالی از لحاظ امنیتی با ثبات است

منی العمیری نماینده استان دیالی در پارلمان عراق اظهار داشت: ۹۰ درصد مناطق استان دیالی از لحاظ امنیتی با ثبات است و در پی کنترل نیروهای امنیتی عراق بر دیالی روند امور در این استان طبیعی است.

وی خاطرنشان کرد: سرویس های امنیتی عراق طی دو هفته گذشته ۳ مورد تحرکات داعش برای از بین بردن امنیت و ثبات بعقوبه را ناکام گذاشتند.

۱۴:۵۸- کلنل هاروی فاش کرد:داعش آماده عملیات در اردن می شود

یکی از کارمندان سابق دستگاه اطلاعات نظامی آمریکا از تلاش گروهک داعش برای دست زدن به تحرکاتی در اردن پرده برداشت. کلنل دریک هاروی کارمند سابق دستگاه اطلاعات نظامی آمریکا اعلام کرد: گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام آماده عملیات در اردن می شود.

وی افزود: آنچه گروه دولت اسلامی عراق و شام نامیده می شود به دنبال تاسیس جبهه جدید و انجام اقدامات خشونت آمیز و ترورها و انفجارهایی در اردن است.

۱۴:۱۷- داعش: ضرر کعبه بیش از نفعش است و ما درصدد ویرانی آن هستیم!

"ابوتراب المقدسی" که خود را از اعضای داعش معرفی کرده با صدور یک پیام توئیتری از عزم این گروه تروریستی برای ویران کردن کعبه خبر داد.

وی در این پیام مدعی شد هم اکنون ضرر کعبه بیشتر از نفعش است و ما در آستانه فتح کعبه برای ویران کردن آن هستیم.

ابوتراب المقدسی با ادعای اینکه زائران خانه خدا سنگها را عبادت می کنند، ادعایی که دقیقا مشابه تفکرات خطرناک وهابیون است، افزود: به زودی با اذن شیخ "ابوبکر البغدادی" عبادت کنندگان سنگها را به قتل می رسانیم و کعبه را ویران خواهیم کرد.

۱۴:۰۴ - واحدهای نظامی جریان صدر به گروه‌های مقاومت در سامرا پیوستند / به گزارش پایگاه المسله، منابع عراقی در صلاح الدین از ملحق شدن "لوای روز موعود" وابسته به جریان صدر به سامراء برای دفاع از حرمین عسکریین(ع) در کنار گردان‌های حزب الله عراق،گروه اهل الحق و سازمان بدر خبر دادند.

۱۲:۵۷ - بیش از ۹۷ هزار نفر برای محافظت از نجف اشرف به پایگاه‌های ارتش مراجعه کردند / به گزارش پایگاه "الغدیر"، شورای محلی نجف اعلام کرد؛ تاکنون ۹۷ هزار نفر درپی فتوای آیت‌الله سیستانی، برای حفاظت از نجف در برابر حملات تروریست‌ها آموزش دیده‌اند.

مشاوران نظامی روسي وارد بغداد شدند

۱۲:۲۳ - "بلومبرگ" گزارش داد: گروهی از مشاوران نظامی روسي روز گذشته برای آموزش پرواز با جنگنده‌های سوخو که به تازگی به نیروی هوایی عراق تحویل داده شده است، وارد بغداد شدند.

۱۲:۰۲ - رئیس اسبق سیا: زمان تجزیه عراق فرا رسیده است / به گزارش روزنامه "واشنگتن‌پست"، "مایکل هایدن" با اعلام اين مطلب افزود: احتمالا این اتفاق مدتی بعد رخ می‌دهد/ تصور مي‌کنم عراق به سه کشور شیعه، سنی و کردی تقسیم شود.

درخواست عراق از فرانسه درباره سوریه

۱۱:۲۹ - 
"حسین الشهرستانی" معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی با انتشار بیانیه‌ای پس از دیدار با رئیس اداره خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه فرانسه، تأکید کرد: فرانسه هم‌پیمان قدرتمند عراق در مبارزه با تروریسمی است که به دنبال سیطره بر کل کشورهای منطقه است. الشهرستانی از کشورهایی که از مخالفان سوریه حمایت می کنند و سلاح های پیشرفته در اختیار آنها قرار می دهند خواست از این کار دست بکشند. این سلاح‌ها به دست داعش خواهد رسید و این گروه کل منطقه را تهدید می‌کند.

راشاتودی: آمریکا به تروریست‌ها در عراق کمک می‌کند

۱۱:۰۲- "راشاتودی": آمریکا برای پوشاندن ضعف‌هاي خود در سوریه به تروریست‌ها در عراق کمک می‌کند / این شبکه روسی گزارش داد: آمریکا بخش اعظمی از هزینه‌های مالی و تسلیحاتی تروریست‌ها را از طریق ترکیه و تعدادی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تامین می‌کند تا جنگ در سوریه ادامه داشته باشد.

۱۰:۴۹- یک سرکرده داعش و یک فرمانده جدا شده ارتش عراق کشته شدند / به گزارش "المیادین"، "ابوخطاب المروانی"، سرکرده سوری داعش و "احمد جمیل الفهداوی"، از فرماندهان جدا شده از ارتش و رئیس شورای نظامی تروریست‌ها در الانبار، در درگیری با نظامیان در الرمادی و دیالی کشته شدند.

۱۰:۲۹- "واشنگتن‌پست": آزادسازی "تکریت"، دولت المالکی را تقویت می‌کند / این روزنامه در گزارشی با اشاره به آزادسازی شهر تکریت، واقع در ۱۴۵ کیلومتری شمال بغداد توسط ارتش عراق نوشت: آزادسازی تکریت به نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق برای بقاي در قدرت کمک می‌کند.

 داعش مساجد و حسینیه‌ها را در استان نینوا تخریب کرد

۱۰:۲۴-
 گروه تروریستی داعش مساجد و حسینیه‌ها را در استان نینوا تخریب کرد / پایگاه المسله گزارش داد؛ تروریست‌های داعش اقدام به تخریب مساجد و حسینیه‌ها در شهر تلعفر در استان نینوا کردند.

فرزند معاون سابق صدام به هلاکت رسید

۱۰:۲۱ - خبرگزاری رسانه‌ای عراق به نقل از منابع امنیتی تأکید کرد، در پی درگیری نیروهای امنیتی و عناصر گروهک "نقشبندیه" در شهر تکریت، "ابراهیم" مسؤول این گروهک به هلاکت رسید.این منابع خاطرنشان کردند، که ابراهیم دومین فرزند "عزت الدوری" تروریست فراری بود که در جریان عملیات اخیر به هلاکت رسید.

۱۰:۱۲- دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع عراق ابراز نگرانی کرد / به گزارش وبسایت سازمان ملل، بان‌کی‌مون شب گذشته در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از افزایش تلفات درگیری‌های عراق و نقض حقوق بشر در این کشور گفت: همه در عراق مسئولیت قانونی دارند تا از خشونت علیه غیر نظامیان جلوگیری کنند.

۹:۳۵- بنيامين نتانياهو: باید از استقلال کردستان عراق حمایت کنیم چون سزاوار این کار هستند / به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي افزود: ایران خواستار تسلیم غرب در موضوع هسته‌اي است و نبايد اجازه چنین كاري را داد/ ایرانی‌ها نباید هیچ ظرفیتی برای غنی‌سازی اورانیوم داشته باشند.
 
ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو