کد خبر: 7024

تاریخ خبر:

نقد مردم از عملکرد شبکه استانی سیستان وبلوچستان

شبکه هامون از ابتدای رمضان برای ادعیه خوانی سحرها تنها از 2 مداح استفاده کرده و به قول شهروندان «سحرهای ماه رمضان در شبکه استانی هامون در تصاحب دو مداح خاص» رفته...

به گزارش زاهدان نیوز، ماه رمضان بهترین زمان برای اوج گرفتن شبکه استانی هامون در سیستان وبلوچستان و آشتی بینندگان با این شبکه است چرا که بخشی از مردم که این شبکه را به عنوان کانال دائمی تلویزیون خود انتخاب نکرده اند قصد می کنند تا به منظور اطلاع از اوقات شرعی، نیم نگاهی به این شبکه داشته باشند و مدیران شبکه هامون هم می توانند در این ماه الفت بیشتری بین اقشار مختلف استان با این شبکه استانی به وجود آورند.

اما با وجود چنین ظرفیت خوب و تاثیرگذار، جای دل نگرانی است که شبکه هامون با گذشت بیش از نیمی از ماه مبارک رمضان نه تنها در این زمینه موفق نبوده بلکه قدرت دافعه اش از جاذبه بیشتر بوده و همان بینندگان قبلی خود را هم در حال از دست دادن است.

بیش از 18 سحر از ماه رمضان سپری شد و شبکه هامون در استان سیستان وبلوچستان در این مدت برای ادعیه خوانی سحرها تنها از 2 مداح استفاده کرده و به قول شهروندان «سحرهای ماه رمضان در شبکه استانی هامون در تصاحب دو مداح خاص» رفته است و سایر مداحان از این ظرفیت بزرگ بی بهره مانده اند که این مساله جای نگرانی دارد و بسیاری از مردم از این بابت دغدغه جدی دارند.

  • چرا در استانی که هیات هاب مذهبی و فعال بسیاری وجود دارد و طبیعتاً هر هیات یک مداح ثابت دارد مادحین باید در بایکوت رسانه ملی در این استان قرار بگیرند؟
  • آیا از نظر مدیران شبکه استانی هامون هیچ یک از این مداحان صلاحیت حضور در جلوی لنز دوربین های صدا وسیما را ندارند؟!

قطعا چنین نیست و شان و منزلت بسیاری از مداحان و خادمان اهل بیت در این استان بر هیچکس پوشیده نیست و در سطح کشوری نیز طرفداران بسیاری دارند ولی شاید این افراد هنوز شناسایی نشده اند و یا شاید صدا و سیما در این زمینه کوتاهی کرده است که اگر چنین هم باشد باز جای بحث و نقد دارد.

نکته دیگر که نشان از دافعی بودن عملکرد مدیران شبکه هامون می باشد نحوه پخش نمازهای جماعت صبح در شبکه استانی است. این استان در مجموع تشیع و تسنن بیشترین مساجد فعال را دارد که صفوف بهم پیوسته و مملو از معنویت نمازگزارانش می تواند بهترین گزینه برای معرفی فرهنگ و مذهب این مردم و رونق گردشگری مذهبی باشد اما با کمال تاسف باید گفت که این ظرفیت فوق العاده مثبت نیز از دید مدیران تولید شبکه هامون مغفول مانده است.

مدیران تولید و پخش صداوسیمای سیستان وبلوچستان گویا بر ظرفیت بزرگ و تعدد مساجد شیعه و سنی استان به خوبی واقف نیستند که برای پخش نمازهای جماعت صبح دست به دامان مساجد تهران، شهر ری و بقاع متبرکه ورامین و قم شده اند! مگر سیستان وبلوچستان بقاع متبرکه پر رونق در سیستان و ایرانشهر و چابهار و زیارت گاه های متعدد ندارد و یا در مساجدش نمازهای جماعت پرشور برگزار نمی شود که دیگر استان ها باید به یاری شبکه استانی هامون بیایند؟!

تماشای چهره ثابت دو فرد و شنیدن صدای تنها چند مداح ثابت برای خواندن ادعیه سحرگاهی رمضان(هر چند مادحین خوش صدا باشند) جذابیت خاصی ندارد و تکرر، سردی و حسی بی روح و کسالت آور را به بیننده منتقل می کند که اگر میخواهند این روند ادامه دار نشود میطلبد که اصلاحات در این بخش ها را انجام دهند.

پیشنهادات:

به نظر می آید که کانون مداحان سیستان وبلوچستان باید در این خصوص ورود کرده و ضمن توجیح مدیران شبکه استانی هامون، نسبت به معرفی مداحان خوش سیما و خوش الحان و معنوی و پسندیده به صدا و سیما اقدام کند تا ضمن ایجاد روحیه و فرصت دادن به مداحان جوان تر، قدری بر قدرت جاذبه شبکه استانی هامون افزوده شود.

سازمان تبلیغات اسلامی و کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز شایسته است تا مساجد منتخب استان اعم از شیعه و سنی که نمازهای یومیه شلوغ و منظم دارند را طی لیستی به مدیران تولید شبکه هامون معرفی کنند تا دیگر نیازی نباشد در شبکه استانی سیستان وبلوچستان در اکثر اوقات نمازهای صبح و یومیه دیگر استان ها را به تماشا بنشینیم و با این اقدام در جهت معرفی بیش از پیش مساجد استان گام های مثبتی برداشته شود.

شایان ذکر است برخی شهروندان سیستانی و بلوچ در تماس با پایگاه خبری اعلام کردند که شبکه استانی در برنامه های سحری خود تنها از دو مداح برای خواندن ادعیه سحری استفاده می کند. همچنین اقامه نمازهای جماعت صبح نیز از شهرهای دیگر مانند ورامین-مشهد- قم و تهران پخش می شود.

آنچه در این نوشتار آمده است بخشی از گفته های شهروندان سیستان وبلوچستان در خصوص نحوه عملکرد شبکه استانی هامون بود که از سر دلسوزی و با نگاه نقدی منصفانه با هدف پیشرفت دوچندان شبکه استانی به رشته تحریر در آمد که قطعا هم صداوسیما استان در این باره پاسخ هایی خواهد داشت که این رسانه آمادگی دارد تا به جهت تنویر افکار عمومی، در صورت ارسال، جوابیه این سازمان را برابر قوانین رسانه ای منتشر کند.

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو