کد خبر: 963

تاریخ خبر:

مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان:

باید در زمینه ظرفیت‌های شهرسوخته اقدامات ویژه‌ای انجام شود و همایش جهانی در خصوص جام کشف شده به عنوان نماد انیمیشن و پایتخت انیمیشن جهان برگزار کرد.

به گزارش زاهدان نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام عباس دانشی امروز در جلسه برنامه‌ریزی جشن ثبت فراملی شهرسوخته در استانداری با حضور فرمانداران زابل و هامون و جمعی از مدیران اجرایی استان، اظهار کرد: به دلیل وجود شهرسوخته و موقعیت استراتژیک آن در استان سیستان و بلوچستان می‌توان با یکسری برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، هنری و پژوهشی جلوه‌های نهفته آن را بیش از پیش به همگان معرفی کرد.

وی بیان کرد: با وجود اشیاء تاریخی کشف شده با پیشینه چندین هزار ساله ظرفیت‌هایی را پیش رو قرار داده است که می‌توان از تک تک آنها برای ارائه فرهنگ و تمدن مردم این سامان به جهان استفاده کرد که از آن جمله کشف جامی است که به نماد انیمیشن جهان و اولین تبدیل شد.

مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان افزود: باید در زمینه این ظرفیت‌ها اقدامات ویژه‌ای انجام شود و همایش جهانی در خصوص این جام برگزار و شهرسوخته را به عنوان پایتخت انیمیشن جهان معرفی کرد.

دانشی با بیان این‌که در این راستا باید اقدامات ملی انجام شود و همان گونه که در سایر استان‌ها بعضی از مسائل منطقه‌ای و انحصاری شده است مانند تئاتر نوجوانان در همدان و در هر شهر دیگری به فراخور قابلیت‌های آن، این استان نیز ظرفیت‌های بی‌شماری دارد که شهرسوخته از برجسته‌ترین آنهاست.

وی بیان کرد: با توجه به آنچه در زمینه طب در شهرسوخته کشف شده، رویدادها و مستندات آن به عنوان سرمایه‌ای برای برگزاری نشست‌های علمی طب مدنظر قرار گیرد.

مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان عنوان کرد: اگر سایر استان‌ها و دیگر نقاط جهان از مزیت منحصری چون شهرسوخته برخوردار بودند به طور قطع و یقین بهره‌برداری و اقدامات وسیعی از آن انجام می‌دادند تا به رونق فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بینجامد.

دانشی گفت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان آمادگی دارد در برنامه جشن محوری ثبت جهانی شهرسوخته که در مهرماه برگزار می‌شود، بخشی از برنامه‌های آن را در قالب موسیقی سنتی، نمایشگاه آثار تجسمی و سایر فعالیت‌های فرهنگی دیگر با شکوه مطلوب‌تری بر عهده گیرد.

وی تصریح کرد: برنامه‌های ارائه شده در این مراسم باید تراز ملی و فراملی باشد و در این راستا باید از اساتید و هنرمندان بین‌المللی استفاده کرد چراکه شهرسوخته متعلق به منطقه و کشور نیست بلکه از آن جهانیان است.

مدیرکل ارشاد سیستان و بلوچستان افزود: همان گونه که برای خرما در کشور طی آیینی، مراسم خاص و باشکوهی در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود، باید از این فرصت گرانبها بیشترین استفاده را به عمل آورد که در این راستا مطبوعات و رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما می‌تواند کمک شایانی کند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو