کد خبر: 984

تاریخ خبر:

سامی یوسف گفت: من ایرانی هستم و به ایرانی بودن خودم افتخار می‌کنم و اصلا از آن خجالت نمی‌کشم؛ وقتی در مصر بودم با من مصاحبه می‌شد به من می‌گفتند که نگویم در تهران متولد شده‌ام. نصیحتم می‌کردند که اگر بگویی ایرانی هستی بقیه به خاطر مذهب شیعه ایرانی‌ها از تو حمایت نمی‌کنند ولی من به طور خاص به آن‌ها گفتم من در ایران به دنیا آمده‌ام و عاشق این کشور هستم، عده‌ای از جوانان ایرانی به منچستر یا لندن می‌آیند و بعد از دو سال می‌بینی که لهجه گرفته‌اند و می‌گویند من انگلیسی هستم! و از هویت خودشان خجالت می‌کشند ...

به گزارش زاهدان نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، سیامک رادمنش" معروف به سامی یوسف خواننده جوان و ایرانی‌الاصل و ستاره موسیقی جهان اسلام اخیرا به بهانه انتشار آلبوم جدیدش در لندن طی مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌‌های انگلیس با پاسخ‌های هوشمندانه به بیان نقطه‌نظرات خود پرداخت؛ سامی یوسف درباره آلبوم جدیدش گفت: آلبوم من صوفیانه نیست. صوفی گری در ایران معنای خوبی ندارد و آلبوم من هم صوفی گرایانه نیست. بهتر است بگوییم عرفان و معرفت. آلبوم من عرفانی و معرفت گرایانه است. چیزی که از ابعاد پنهان مذهب صحبت می کند.

یوسف در واکنش به اینکه برخی او را ستاره راک و... می‌نامند، گفت: نه؛ این واژه‌ها را درست نمی‌دانم مثلا نمی‌شود که یک آرایشگر را آشپز بنامیم! این دو تا کار متفاوت است؛ من از یک پیشینه موسیقیایی می‌آیم و از موسیقی‌های مختلف دنیا، از موسیقی سنتی ایرانی و آذری تا موسیقی پاپ هم مطالعه کردم اما موسیقی من هیچکدام از این‌ها نیست. برای همین هم من یک واژه خاص برای نوع موسیقی خودم به کار بردم. موسیقی عرفانی(espritic).

یوسف در پاسخ به دلیل اصرارش بر موسیقی خاص خود گفت: خیلی‌ها سعی کرده‌اند از موسیقی غربی تقلید کنند و با فرهنگ پاپ و مدل مو و ظاهر غربی و  اروپایی خودشان مطرح بشوند اما  من عاشق سنت هستم.

خبرنگار بی‌بی‌سی که سعی داشت به نوعی سامی یوسف را درباره هویتش سردرگم کند، پرسید: "چرا در مصاحبه‌های خود بر ایرانی بودن خودت اصراری نداری و به این موضوع افتخار نمی‌کنی؟!" اما با پاسخ صریح و قاطع سامی یوسف روبرو شد.

سامی یوسف جواب داد: من ایرانی هستم و به ایرانی بودن خودم افتخار می‌کنم و اصلا از آن خجالت نمی‌کشم. وقتی در مصر بودم با من مصاحبه می‌شد به من می‌گفتند که نگویم در تهران متولد شده‌ام. نصیحتم می‌کردند که اگر بگویی ایرانی هستی بقیه به خاطر مذهب شیعه ایرانی‌ها از تو حمایت نمی‌کنند ولی من به طور خاص به آن‌ها گفتم من در ایران به دنیا آمده‌ام و عاشق این کشور هستم. حتی اسم زمان تولد من در ایران هم "سیامک" هست.

اما ملی‌گرا نیستم. وطن‌پرستی با ملی‌گرایی متفاوت است؛ یک جریانی در ایران و برخی کشورهای دیگر هست که خیلی ملی‌گراست. به خصوص‌ ایرانی‌های خارج از ایران. آن‌ها هِی می‌گویند ایران ایران. انگار که دارند ایران را عبادت می‌کنند اما ملی‌گراییِ این طوری منجر به فاشیسم می‌شود.

سامی یوسف در بخش دیگری از صحبت‌هایش، در پاسخ به این سئوال که "چه توصیه‌ای به هوادارانت در ایران داری؟" گفت: نه من نظر خاصی ندارم. من فقط یک موسیقیدان هستم و کارم را هم دوست دارم. اما ما یک مشکل واقعی با هویت داریم. بعضی از ما در دنیای مدرن نمی دانیم کی هستیم. یک راهب تبتی می داند هویتش چیست اما بعضی از ما در دنیای شلوغ غرب گم شده ایم. دلیل این که این حرف را می زنم این است که عده ای از جوانان ایرانی به منچستر یا لندن می آیند و بعد از دو سال می بینی که لهجه گرفته اند و می گویند من انگلیسی هستم! و از هویت خودشان خجالت می کشند...

سامی یوسف خواننده جوان و ستاره موسیقی جهان اسلام در تهران به دنیا آمد و بعد از سه سال همراه با خانواده به بریتانیا مهاجرت کرد. او با تکیه بر باورها و مضامین اسلامی و با واکنش به موقع در موضوع مسلمانان جهان(نظیر فلسطین، کشتار مسلمانان، گرسنگی ها فراگیر قاره آفریقا و... )اقدام به تولید موسیقی کرد که باعث ابداع موسیقی خاص اسلامی شد. همین نوع فعالیت نیز باعث شد تا سامی یوسف به سرعت در جهان اسلام و اروپا به چهره ای شناخته شده و محبوب تبدیل  شود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو