کد خبر: 1773

تاریخ خبر:

مصوبه امیدوارکننده مجلس برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان در سال 94

نمایندگان ملت در روز چهارشنبه طی یک مصوبه، وزارت نفت را مکلف به هزینه‌کرد ۵ هزار میلیارد ریال در خطوط گازرسانی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان کردند.

به گزارش زاهدان‌نیوز، سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از استان‌هایی که به واسطه بهره‌مندی از معادن گوناگون و کانی‌های ارزشمند و هم‌چنین موقعیت آب و هوایی ویژه، ظرفیت تبدیل به یک قطب صنعتی و کشاورزی را در کشور داراست.

اما یکی از موانع بزرگ بر سر راه تقویت صنعت و فعالیت کارخانه‌ها نبود یک عنصر حیاتی است. عنصری که ایران بزرگ‌ترین دارنده آن در جهان است. عنصری که خیلی از نقاط بسیار دورافتاده کشور نیز از آن برخوردارند. عنصر گاز که متاسفانه مردم استان سال‌هاست چشم‌انتظار ورود آن به استان هستند.

متاسفانه تلاش دولت‌های قبل برای گازرسانی به این استان از حد حرف تجاوز نکرد و صرفا تنها اقدامی که صورت گرفت در شهرستان ایرانشهر بود که آن هم به عنوان طفیلی طرح خط لوله گاز صلح صاحب گاز شد.

اما نمایندگان ملت در روز چهارشنبه طی یک مصوبه، وزارت نفت را مکلف به هزینه‌کرد ۵ هزار میلیارد ریال در خطوط گازرسانی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه 6 اسفندماه مجلس و در جریان بررسی بخش‌های هزینه‌ای این لایحه بند الحاقی 3  تبصره 2 این لایحه را تصویب کردند.

در بند الحاقی 3 تبصره 2 لایحه بودجه سال 94 کل کشور آمده است، وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذیربط مکلف است تا مبلغ 5 هزار میلیارد ریال به منظور اجرای خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، به ترتیب 3 هزار میلیارد ریال و 2 هزار میلیارد ریال از محل مازاد تراز صادرات و واردات گاز طبیعی در سال 1394 به پروژه‌های مربوط اختصاص دهد و مازاد آن را تا سقف 50 هزار میلیارد ریال صرف توسعه پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال گاز طیعی سراسری با اولویت خطوط انتقال صادراتی کنند.

با توجه به زیرساخت‌های مهمی از قبیل لوله‌گذاری در شهرستان‌های بزرگ سیستان و بلوچستان که تا کنون برای ورود گاز احداث شده است، این امید وجود دارد که مراحل گازرسانی به نقاط مختلف این استان با سرعت بیشتری انجام پذیرد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو