کد خبر: 2793

تاریخ خبر:

براساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات که در جلسه هفته گذشته به تصویب رسید از ۱۵ اردیبهشت‌ماه در شبکه بانکی اجرایی خواهد شد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، شورای پول و اعتبار در جلسه سه شنبه شب هفته گذشته در مصوبه‌ای 11 ماده‌ای نرخ ‌های سود سپرده، تسهیلات، اوراق مشارکت و سایر موارد را تعیین کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد نرخ‌های جدید سود سپرده از 15 اردیبهشت ماه در شبکه بانکی اجرایی خواهد شد.

با مصوبه  شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده یک ساله (با دو درصد کاهش) 20 درصد، سود تسهیلات عقود مبادله‌ای (یک درصد کاهش) 21 درصد و نرخ سود مورد انتظار تسهیلات در قالب مشارکتی 24 درصد شد.

یکی از حلقه های مفقوده این مصوبات، عدم تعیین نرخ سود سپرده های کمتر از یک سال است که به گفته سید کمال سید علی مدیرعامل بانک ایران زمین باید در قالب بخشنامه‌ اجرایی تدوین و به بانک‌ها ابلاغ شود.

سید علی افزود: اگر بانک مرکزی می‌خواهد مجموعه سیاست‌های جدید پولی موفق و قابل اجرا باشد، باید همه مواردی که اجازه می‌دهد افراد مقررات را دور بزنند در بخشنامه دیده شود؛ باید نرخ سود سپرده‌های روزشمار، سپرده‌های قبلی، حساب جاری، سپرده‌های سه ماهه، شش ماهه و 9 ماهه مشخص شود.

به گزارش فارس، با مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده یکساله هم‌تراز با سود سپرده 9 ماهه شده و تفاوت این دو با سود سپرده 6 ماهه تنها 2 درصد است.

نرخ‌های سود سپرده براساس ابلاغیه بانک مرکزی در 29 آذر ماه به شرح زیر است:

نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری مدت دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد
نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری مدت دار 6 ماه تا نه ماه 18 درصد
نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری مدت دار سه ماه تا شش ماه 14 درصد
نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی 10 درصد

بنابراین بازنگری در نرخ‌های سود سپرده کمتر از یک سال ضروری به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/م

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو