کد خبر: 40

تاریخ خبر:

باهنر در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین:

نائب رئیس مجلس می‌گوید: تحریم‌ها حداکثر ۳۰ درصد تأثیرگذار بوده و ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی ما به سیاست‌های اشتباه، ندانم‌کاری و… مربوط می‌شود که این ۷۰ درصد با متمرکز شدن روی اقتصاد مقاومتی قابل حل است.

به گزارش « زاهدان نیوز» ، به نقل ازخبرگزاری تسنیم، محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در اجلاس ماهانه این تشکل که امشب برگزار شد، با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اظهار داشت: این سیاست ها طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی و با مشورت مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد و چون تعامل و گفت وگوی خوبی در مجمع با دفتر مقام معظم رهبری بود، سیاستهای ابلاغی با مختصر تغییری عینا ابلاغ شد. وی با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیار خوش زمان و خوش موقع نهایی و ابلاغ شد، گفت: در مذاکرات سخت و بغرنجی در نظام بین الملل هستیم و موضع ما نیز در رابطه با این گفت وگوها کاملا صریح و شفاف است و خطوط قرمز ما نیز مشخص شده است.

** تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، به تعهدات مان پایبندیم

نائب رئیس مجلس ادامه داد: مذاکره کنندگان ما ضمن اینکه سردارانی هستند که وارد یک جنگ تمام عیار و دیپلماتیک شدند، از طرف دیگر نظام و ما نیز شرایط را رصد می کنیم و در عین حالی که اصلا به طرف مقابل خوش بین نیستیم و هیچ اعتمادی به طرف مقابل نداریم اما تعهداتی داده ایم و تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود پایبند باشد ما نیز به تعهدات خود پایبند هستیم و اینکه یا همه چیز را به دست می آوریم و یا هیچ، یعنی نمی شود بگوییم فقط ۲۰ یا ۳۰ درصد اهداف را در نظر می گیریم و از باقی چشم پوشی می کنیم.

باهنر خاطرنشان کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده که طرف ایرانی به تعهدات خود پایبند بوده و در مقابل نیز طرف دیگر شروع به انجام تعهدات خود کرده است. البته حرف های بی ربط نیز زده می شود و ما برخی از آنها را به حساب مصرف داخلی برای آنها می گذاریم اما اگر بخواهد اجرایی شود، هر دو طرف به هیچ می رسیم.

وی با بیان اینکه در طول ۵۰ سال گذشته همواره با آمریکا در مسابقه برد و باخت شرکت کردیم، گفت: طی این پنجاه سال همواره داستان جنگ و ستیزه بوده و ما نیز حرفی نمی زنیم و خود آمریکایی ها بگویند که در این بازی کدام طرف برده و کدام طرف باخته است، یا از ابتدای انقلاب چه کسی برده و چه کسی باخته است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به سیاست نرمش قهرمانانه خاطرنشان کرد: با این سیاست قصد داریم وارد بازی برد برد شویم و این بازی را به شرط برد برد بودن حاضریم ادامه دهیم اما اگر طرف مقابل به دنبال برد باخت باشد، ما تجربه زیادی در این زمینه داریم و آماده این نوع بازی نیز هستیم. بنابراین آنها بررسی کنند و اگر برایشان طی این ۳۰ سال اخیر این نوع بازی مقرون به صرفه بوده، بازی برد باخت را ادامه دهند اما اگر فکر می کنند ضرر کرده اند ما آماده بازی برد برد نیز هستیم.

باهنر با تأکید بر اینکه این مذاکرات صرفا محدود به مسئله هسته ای است، گفت: مقام معظم رهبری نیز بر این نکته تأکید داشتند. چرا که دشمنی آنها با ما فقط سر موضوع هسته ای نیست و به کمتر از عدم ما، راضی نمی شوند و اینکه می خواهند از موشک های ما سر دربیاورند، ما موشک ها را فقط در عمل به دشمن نشان می دهیم که چقدر برد، قدرت و دقت دارند.

** محدودشدن مذاکرات به مسئله هسته ای جزو خطوط قرمز است

وی تصریح کرد: ما برسر موضوعاتی مثل موشک ها و حقوق بشر و… خیلی حرف داریم اما نمی خواهیم وارد شویم و این مذاکرات فقط در موضوع هسته ای است و محدود شدن مذاکره به هسته ای نیز جزو خطوط قرمز ماست.

نائب رئیس مجلس با بیان اینکه ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی در این برهه بسیار حساس است، ادامه داد: در زمان دولت پیش و دولت فعلی گفته ام که مقوله تحریم ها حداکثر ۳۰ درصد تأثیرگذار بوده و ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی ما به سیاست های اشتباه، ندانم کاری و… مربوط می شود که این ۷۰ درصد با متمرکز شدن روی اقتصاد مقاومتی قابل حل است.

باهنر اضافه کرد: براحدی پوشیده نیست که سنگین ترین و سخت ترین تحریم ها، در مسائل هسته ای و نظامی بودند و حتی یک ماشین را که می خواستیم وارد کنیم گفتند دو منظوره است و ممکن است نظامیان بر روی آن سوار شوند و حتی آن را هم تحریم کردند و در مقابل این تردید نداریم که بیشترین پیشرفت ها نیز در مسائل نظامی و هسته ای بوده است و در بدست آوردن این جنگ افزارها نیز کسی به ما کمک نکرده است.

وی با بیان اینکه برد موشک ها، قدرت و اقتدار ما کاملا مشخص است، تأکید کرد: همه ما باید باور کنیم که تکیه بر امکانات و سرمایه های داخلی راه نجات ما است و اگر خوشبختی خود را در آن طرف آب ها جستجو کنیم، درگیر همین مسائل خواهیم بود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به دستورات رئیس جمهور و رئیس مجلس درباره سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این موارد خوب است اما کافی نیست و کفایت نمی کند. چرا که اقتصاد مقاومتی راهی سخت، طولانی، پرحجم و البته موثر است، در بودجه ۹۳ نیز ردپاهایی از اقتصاد مقاومتی گذاشتیم.

باهنر در پایان با اشاره به مذاکرات ژنو گفت: در کل کشور و در مجلس نیز بعضی" به به" و بعضی" اَه اَه" می گویند که هیچ کدام از آن ها مطلق نیست، برخی توقعات نیز مدبرانه نیست که تیم مذاکره کنندگان مذاکرات و گفت وگوها، اسناد، اعداد و ارقام را منتشر کند. ضرورتی هم ندارد و شاید بعضی موارد مضر هم باشد اما در کلان قضیه و خصوصا اینکه فعالان سیاسی در جریان باشند، درست است. البته از یک طرف به سرداران جبهه ای دیپلماتیک خود اطمینان داریم که در یک جنگ تمام عیار وارد شدند و از یک طرف آنها را حمایت می کنیم و از طرف دیگر مراقب آنها هستیم و فضا را رصد می کنیم.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو