کد خبر: 4273

تاریخ خبر:

واقعیت این است که ما بعد از انقلاب همیشه تهدیدها را تبدیل به فرصت کرده‌ایم؛ جنگ یک تهدید بود چراکه مردن ایران صلح‌طلب‌ترین مردم دنیا هستند ولی جنگ که شد مقاومت کردند؛ تحریم شدیم اما روی پای خودمان ایستادیم و توانستیم کارهای بزرگی انجام بدهیم و امروز هم در شرایط بعد از برجام می‌توانیم هم فرصت‌سازی کنیم و هم در معرض تهدید قرار بگیریم.

 در شرایطی که مسئولین کشور برای انتقال فناوری روی به کشورهای اروپایی آورده‌اند و دست نیاز به سمت این کشورها دراز کرده‌اند، برنامه ثریا به بررسی دستاوردهایی می‌پردازد که یک روز برای هر ایرانی آرزو بوده است اما اکنون این محصولات به کشورهای اروپایی صادر می‌شوند. همچنین در این برنامه راهکارهای آسیب وارد نشدن به شرکت‌های موفق دانش‌بنیان داخلی  پس از برجام بررسی شد.

 

روح خوباوری و "ما می‌توانیم" را امام خمینی به توسط انقلاب اسلامی در بین مردم ایجاد کرد

مهندس حمیدرضا امیری‌نیا در پاسخ به اولین سوال مبنی براینکه آیا در کشورمان واقعا توانایی این را داریم که در حوزه‌های مختلف فناوری و صنعت در زندگی مردم تغییری ایجاد کنیم یا خیر، گفت: من می‌توان بگویم که انقلاب اسلامی که اوج آن دهه فجر بود یک روح خودباوری را به مردم ایران تزریق کرد؛ در آن زمان بین مردم جامعه این تفکر نهادینه شده بود که ایرانی حتی نمی‌تواند یک سوزن تولید کند و حتی نمی‌تواند جهت برف‌پاک‌کن یک خودوری خارجی که به ایران آمده است را تغییر بدهد ولی این روح خودباوری و "ما می‌توانیم" را حضرت امام با انقلاب اسلامی در بین مردم ایجاد کردند.

وی با ارائه اسلاید‌هایی در خصوص رشد جمعیت و نیروی انسانی بعد از انقلاب اسلامی افزود: اولین سرمایه‌ای که کشور ما باید به آن توجه کند نیروی انسانی است؛ هرم سنی کشور ما نشان دهنده پدیده جوانی جمعیت است. امروزه کشور ما را با نفت، گاز و جغرافیا می‌شناسند ولی واقعیت این است که مهم‌تر از این منابع نیروی انسانی ماست. آن‌چیزی که مهم است این است که بیشترین تمرکز هرم جمعیتی ما ۱۵تا ۳۹ سال که پدیده جوانی را نشان می‌دهد و امروزه در حوزه علم و فناوری نیروی انسانی نقش اسای را بازی می کند و یکی از علت‌هایی که ما به برخی از دستاوردها رسیده‌ایم به خاطر همین نیروی انسانی بوده است.

وی در اسلایدی دیگر گفت: ما از سال ۱۳۵۵ تا الان رشد خوبی را در محدوه ۱۵ تا ۶۴ سال داشته‌ایم که در دنیا این محدوده را جمعیت کارا می‌نامند اما متاسفانه در دهه اخیر این  رشد، رها شد و اکنون منحنی ۶۵ سال به بالا درحال زیاد شدن است که این یک زنگ خطر است.  نیروی انسانی‌ای که ما داریم سرمایه‌ای است که خیلی از کشورها از آن بی‌بهره هستند و سرمایه‌ای است که آینده کشور را تضمین می‌کند و با شعار "من انقلابی‌ام" می‌تواند به جایی برسد.

وی با ارائه‌اسلایدی دیگر گفت: ما حدود چهار میلیون  دانشجو در کشورمان داریم که اگر از آنها استفاده کنیم می‌تواند فرصت باشد و اگر از آنها غفلت کنیم یک تهدید است؛ قبل از انقلاب اسلامی رشد علمی ما نزدیک به صفر بوده است و بعد از انقلاب یک حرکتی کردیم که مواجه شدیم با جنگ تحمیلی و دوباره کند شدیم ولی جوانان آن زمان ایستادند و مقاومت کردند تا توانستند علاوه بر تعمیر و نگهداری سیستم‌هایی که به ما داده‌ بودند، آنها را طراحی کنند؛ از سال ۱۹۹۰ با تمرکزی که جمهوری اسلامی ایران و بارویکرد مقام معظم رهبری به دنبال رویکرد حضرت امام که گفتند ما می‌توانیم در حوزه علم رشد بسیار خوبی داشتیم.

 

ذهن مسئولینی که به فکر واردات هستند باید در اتاق عمل کاملا ایرانی تجهیزات پزشکی جراحی شود

در این بخش از برنامه به معرفی شش شرکت دانش‌بنیان که یک اتاق عمل کاملا ایرانی را طراحی کرده بودند پرداخته شد که در ادامه با آنها آَشنا می‌شویم.

محسن مقصودی با اشاره به اتاق عمل کاملا ایرانی گفت: این تاق عمل با مردم و مسئولین ما خیلی حرف دارد و شاید لازم باشد که ذهن برخی از مسئولین ما در این اتاق عمل جراحی بشود تا متوجه شوند توانایی ایرانی‌ها در این حد هست که می‌توانند حساس‌ترین تجهیزات پزشکی را بسازند و نیازی نیست که حتی برای خودورهای‌مان بریم دست نیاز به سمت فرانسو‌ی‌ها دراز کنیم تا صرفا یک مونتاژکار باشیم. 

 

صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی به آلمان، ایتالیا و سوئد

سید مجتبی موسوی، نماینده شرکت پویندگان راه سعادت در خصوص معرفی این شرکت گفت: شرکت پویندگان راه سعادت در سال ۱۳۷۷ باهدف تولید مانیتورینگ علائم حیاتی تاسیس شد؛ در آن سال‌ها بازار و صنعت سلامت، نیازمند مانیتورینگ علائم حیاتی بود که عمده این محصولات از شرکت‌های خارجی تامین می‌شد لذا شرکت براین اساس هدف‌گذاری کرد که با برنامه‌های توسعه‌ای و سیاست کیفیت و پشتیبانی خوب وارد این بازار بشود تا امروز توانست این وابستگی به خارج را به صفر برساند.

وی در ادامه گفت: ما روی کیفیت و پشتیبانی کار کردیم و بعد وارد بازار صادرات شدیم که البته وارد این بازار شدن بسیار مشکل است چراکه شرکت‌های خارجی از سال‌ها قبل روی این محصول سرمایه‌گذاری کرده‌ بودند اما ما با فناوری ایرانی وارد بازارهای خارجی شدیم و به بیش از ۴۰ کشور دنیا صادرات داریم، برخی از کشورها عبارتند از برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و ایتالیا و آخرین خط تولید هم در سوئد راه‌اندازی شده است، همچنین در مالزی، ترکیه وبلاروس هم خط تولید داریم.

موسوی در ادامه گفت: بنده در بلاروس یک دوره آموزش داشتم که یکسری از مسئولین وزارت صنایع بصورت اتفاقی برای بازدید به آنجا آمدند و من را دیدند و گفتم که در اینجا آموزش این مانیتورها را می‌دهم که اصلا باور نمی‌کردند.

 

صادرات تجهیزات پزشکی به اروپا درسی بزرگ برای افرادی است که فکر می‌کنند ایرانی‌ها بجز "آبگوشت بزباش" نمی‌توانند چیز دیگری تولید کنند

مقصودی خاطر نشان کرد: مسئولینی که در حوزه‌های مختلف اولین گزینه‌شان واردات است و بعد از برجام هم این خطر بیشتر می‌شود باید ببینند که در یک حوزه‌ای که سیاست‌گذاری به خوبی انجام گرفته است، کاملا قابلیت داریم و در حال صادرات به کشورهای اروپایی زیادی هستیم و این یک درس بزرگ برای افرادی است که فکر می‌کنند ایرانی‌ها بجز "آبگوشت بزباش" نمی‌توانند چیز دیگری تولید کنند.

جواد حسنی بیدگلی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیس که اقدام به تولید سامانه هوشمند جراحی کرده‌اند، اظهار داشت: سیستم‌ ما سیستمی است که در جراحی به کار گرفته می‌شود؛ تقریبا همه ما در زنگی روزمره با این تکنولوژی سر وکار داریم، موقعی که می‌خواهیم  به شهر جدید برویم برای اینکه مقصدمان را راحت‌تر پیدا کنیم از نقشه استفاده می‌کنیم و موقعیت خودمان را روی نقشه می‌بینیم. دستگاهی که ما ساخته‌ایم همین کار را در فرآیند جراحی انجام می‌دهد و جراح متوجه می‌شود که ابزار جراحی‌اش را در کجای سر بیمار گذاشته است و باید چگونه به نقطه مورد نظر برسد؛ دقت این سیستم یک میلیمتر است.

وی در ادامه گفت: این دستگاه کمک می‌کند که ایمنی بیمار بیشتر بشود؛ بارها شنیده‌ایم که می‌خواستند کاری دیگری را انجام بدهند اما آسیب دیگری را به مریض زده‌اند و جراح به کمک این دستگاه می‌تواند از اعضای دیگری که در جوار ناحیه عمل هستند، احتراز کند بعبارت دیگر این دستگاه کمک می‌کند تا جراحی با کیفیت و دقت بسیار بالاتر انجام بشود.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعدادی از بیمارستان‌های داخلی از این دستگاه استفاده می‌کنند، گفت: درحال حاضر تمام بیمارستان‌های بزرگ آموزشی کشور از این وسیله استفاده می‌کنند و این بزرگترین افتخار و دستمزد ماست که اکثر جراحان کشور از این دستگاه استفاده می‌کنند و به عملکرد خوب این دستگاه اذعان دارند.

تصمیم‌گیری برای ساخت سامانه هوشمند جراحی از اعمال‌ تحریم‌ها شروع شد...

وی با بیان اینکه برخی از حرف‌ها ممکن است کلیشه‌ای به نظر برسد گفت: شروع به کار این دستگاه از جایی آغاز شد که در سال ۸۵ از یک شرکتی دو نمونه از این دستگاه‌ها خریداری شد و حتی پول آن هم پرداخت شد منتهی در زمان تحویل گفتند که این دستگاه‌ها کاربرد دوگانه دارند لذا نمی‌توانیم این سیستم را دراختیار شما بگذاریم. هرچند که سیستم ردگیری در کاربردهای موشکی کاربرد دارد ولی واقع این دستگاه در محدوده کوچک اتاق عمل کار می‌کند و این بیشتر بهانه بود تا دلیل و بعد از این قضیه دست‌اندرکاران تصمیم‌ گرفتند که این دستگاه را بسازند و اگرچه کار سختی بود اما انجام شد.

مقصودی در  این بین گفت: حسن کار این عزیزان به این جهت است که در شرایط تحریم این اقدامات را انجام داده‌اند که این تنها کار انقلابی‌های دهه ۹۰ هست.

 

مسئولینی که به اروپا چشم‌دوخته‌اند بدانند که می‌توانیم به جایی برسیم که کشورهای اروپایی لیبل‌های ما را به نام خودشان تغییر بدهند

دکتر سید مهدی بوترابی، مسئول فنی و نماینده شرکت پیشتاز طب در خصوص فعالیت این شرکت گفت: شرکت پیشتاز   طب از سال ۱۳۷۷ به منظور تحقیق و توسعه محصولات یا فرآورده‌های آزمایشگاهی تاسیس شد که در طی دو سال در یک بخش کوچک شروع به تحقیقات کردیم و نهایتا در سه سال ۶ محصول را در زمینه‌ فرآورده‌های آزمایشگاهی به بازار عرضه کرد که این بسته برای تشخیص اختلالات هورمونی، سرطان‌ها به کار گرفته می‌شود؛ در سال ۱۳۸۴ ما موفق به اخذ استاندارد بین‌المللی ۱۳۴۴۵ شدیم و به همین دلیل توانستیم در نمایشگاه مدیکا در آلمان شرکت کنیم.

بوترابی افزود: شرکت پیشتاز طب از زمانی که در نمایشگاه مدیکا شرکت کرد  تا به امروز به ۲۵ کشور مختلف مانند برزیل، ازبکستان، گرجستان، آذربایجان و فیلیپین صادرات داریم و همچنین ایتالیا و اسپانیا محصولات ما را خریداری می‌کنند و به اسم خودشان لیبل را تغییر می‌دهند.

مقصودی در این بین گفت: پس فقط ما نیستیم کعه لیبل کالاهای خارجی را عوض می‌کنیم بلکه ما به جایی رسیده‌ایم که کشورهای خارجی محصولات ما را می‌گیرند و لیبل آن را به نام خودشان تغییر می‌دهند لذا ما می‌توانیم که لیبل عوض کن کالاهای دیگران نباشیم.

 

رشد نیروی انسانی باعث شد که آرزوهای ما در علم و فناوری تبدیل به خاطره شوند...

مهندس حمیدرضا امیری‌نیا در ادامه اسلایدهای قبل گفت: رشد این چنینی نیروی انسانی در حوزه علم در سال‌های گذشته با عث شد که کشور ما در علم و فناوری پوکی استخوان نداشته باشد و باعث شد دستاوردهایی که برای ما آرزو بود امروز تبدیل به خاطره شده است؛ شاید شش سال پیش آرزو بود که ما سامانه هوشمند جراحی داشته باشیم ولی وقتی دوستان این کار را انجام دادند امروز با این دستگاه بیش از ۱۸۰۰ عمل جراحی صورت گرفته است.

وی در ادامه گفت: جراحانی که در اروپا آموزش استفاده از این دستگاه را می‌دیدند، اشک در چشمانشان جمع می‌شد که چرا ما چنین دستگاهی را نداریم تا مریض‌هایمان را در شرایط بهتری جراحی کنیم. ما در حوزه‌های مختلف از این جهش‌ها خیلی زیاد داشته‌ایم، در بحث بیوتکنولوژی ما ۱۲ سال پیش هیچ داروی هایتک بیوتکنولوژی نداشتیم و از یک قلم دارو حدود ۱۰۰میلیون دلار از آمریکا وارد می‌شد ولی همان قلم دارو که ارزش ماده موثره‌اش یک میلیون دلار است یعنی یک گرم آنها سه الی چهار میلیارد هزینه دارد، اکنو در داخل تولید می‌شود اما ما از این دارو ۱۸ نوع در کشور تولید می‌کنیم و بیش از صد میلیون دلار صادرات داریم یعنی داروهایی که یک روز وارد کننده آنها بوده‌ایم امروزه نه‌تنها تولید می‌کنیم بلکه آنها را در بازارهای جهانی عرضه می‌کنیم.

مقصودی از خطاب به امیری‌نیا گفت: پیام این موفقیت‌ها به صنایع دیگر ما چیست؟ بطور مثال ما در صنعت مخابرات یک وارد کننده حرفه‌ای هستیم، در صنعت خودرو یک مونتاژ کار حرفه‌ای هستیم و در صنعت نفت هم دائم درحال واردات هستیم.

امیری نیا در پاسخ گفت: باید مدنظر داشت که در این حوزه‌ها هم حرکت‌هایی شده است ولی کافی نیست و در شان این مردم انقلابی و آرمان‌گرا نیست؛ ما یک حکومت نیستیم بلکه یک آرمان هستیم و این آرمان باید نشان بدهد که ما می‌توانیم؛ ما در بحث دریا بازاری نزدیک به سه میلیارد دلار بازار داریم ولی در تولید علم صنایع دریایی دهم دنیا هستیم و توانایی ساخت کشتی‌هایی تا ۵۰هزار تن را داریم ولی خیلی‌ها هنوز به دنبال خرید کشتی‌های خارجی هستند، چرا؟ چون تامین مالی در کشور ما یک اصل شده است.

سر در خیلی از کارخانه‌های ما باید حک شود "وارداتچی"!

 رئیس سابق مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری تصریح کرد: اکنون در حوزه صنعت کامپوزیت خیلی جلو رفته‌ایم؛ یک زمانی نرخ جهانی سه کیلوگرم برای هر نفر بود که در ایران در ۱۵ سال پیش ۰.۲کیلوگرم برای مصرف هر ایرانی در کامپوزیت استفاده می‌کردیم که این کامپوزیت فناوری پیشرفته‌ای است که می‌تواند قطعات با فناوری بسیار بالایی را از صنایع هوایی تا مصارف مردم تولید کند لذا ما امروز توان پیشرفت را داریم.

مجری ثریا گفت: با توجه به مباحثی مانند برجام که ممکن است کشورهای خارجی بیایند و البته مسئولین هم رغبت دارند که کشورهای خارجی وارد کشور ما بشوند و فناوری خارجی را با خودشان بیاورند؛ این بحث در کنار فرصت‌هایی که دارد چه مخاطراتی دارد؟ و ما باید به چه مسائلی توجه کنیم که همین شرکت‌های دانش‌بنیانی که با هزار زحمت توانسه‌اند جوانه بزنند، آسیب نبینند؟

امیری‌نیا تصریح کرد: واقعیت این است که ما بعد از انقلاب همیشه تهدیدها را تبدیل به فرصت کرده‌ایم؛ جنگ یک تهدید بود چراکه مردن ایران صلح‌طلب‌ترین مردم دنیا هستند ولی جنگ که شد مقاومت کردند؛ تحریم شدیم اما روی پای خودمان ایستادیم و توانستیم کارهای بزرگی انجام بدهیم و امروز هم در شرایط بعد از برجام می‌توانیم هم فرصت‌سازی کنیم و هم در معرض تهدید قرار بگیریم. امروزه ادبیات دولت تغییراتی حاصل شده است که می‌گویند می‌خواهیم در تعامل با خارجی‌های فناوری بگیریم ولی باید بدانیم که در لایه‌های پایین هنوز این اتفاق نیفتاده است چراکه سیستم ما، بخش خصوصی و دولتی ما اولین و راحت‌ترین کاری که انجام می‌دهند این است که به واردات روی بیاورند.

وی افزود: بالای خیلی از کارخانه‌های ما باید بزنند وارداتچی تا یک صنعت چراکه ما خیلی از جاها صنعت نداریم و صرفا یک کارخانه داریم!

مقصودی با بیان اینکه این یک نکته بسیار اساسی است گفت: برخی از مسئولین ما خرید کارخانه را با انتقال فناوری اشتباه می‌گیرند یعنی می‌گویند ما کارخانه داریم و بیایید بازدید کنید درحالیکه هیچ یک از این محصولات برای خودمان نیست.

امیری‌نیا خاطرنشان کرد: بر اساس توانایی‌هایی که به تبع این رشد علمی اتفاق افتاده است یکی از بزرگترین برندهای اروپا به ایران آمده بود و وقتی مراکز پزشکی ما را دیده بود، اصلا باور نمی‌کرد و امروز با ما تماس گرفتند که دفتر تحقیقات مشترک در ایران ایجاد کنند، یعنی این توانایی را باور کردند.

 

پروانه‌ صنعت نفت و خودروسازی باید خودش همت کند تا از پیله برهد

مهندس کمپانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به تعریف اتاق عمل کاملا ایرانی پرداخت و گفت: این اتحادیه ۴ سال است که تاسیس شده است؛ ما قبل از انقلاب فقط تجهیزات مبلمان پزشکی را داشتیم که بسیار تکنولوژی پایینی دارند. بعد از دفاع مقدس انقلاب تکنولوژی شروع شد و ما مدیون تمام نخبگانی هستیم که در این حوزه زحمت کشیده‌اند و هرکدام از این دستگاه‌های کاملا ایرانی اتاق عمل حاصل زحمات ۳یا۴ساله متخصصین ایرانی است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به معرفی این دستگاه‌ها پرداخت:  ۹۲ درصد دستگاه بیهوشی کاملا بومی شده‌ است؛ تخت عمل جراحی سالیان سال است که از اولین محصولین ایرانی است؛ دستگاه دیگر دستگاه الکتروکوتر است که برای پرس رگ‌هایی است که در جراحی نیاز به مسدود شدن دارد و همچنین برای برش‌هایی که نیاز است در بخش اندام‌های داخلی بیمار صورت بگیرد از این دستگاه استفاده می‌شود.

در این بخش از برنامه به بررسی داورهای نوترکیب پرداخته شد و دکتر فرشچی، مدیرعامل شرکت آریوژن در خصوص نحوه تولید این داروها اظهار کرد: شرکت آریوژن یکی از شرکت‌های فعال در تولید داروهای "بایوتک" است که از سال ۹۱ اولین محصول خودش را وارد بازار کرد؛ سیاست شرکت ما تولید داروهایی با فناوری بالا در حوزه فناوری زیستی برای بیماران خاص است و باتوجه به اینکه دانش فنی این داروها را در دست داریم در حوزه بیماران خاص فعالیت می‌کنیم که در یکی از مهمترین قسمت‌های سیستم سلامت در هرکشوری بیماری‌های خاص و داروهای گران قیمت است که خوشبختانه با تلاش دانشمندان ایرانی این داروها در کشورمان تولید می‌شوند؛ یکی از جدیدترین و استراتژیک‌‌ترین داروهای کشور دارویی بنام تراستوزومپ است که این دارو به تنهایی حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار ارز آوری برای کشور دارد.

وی در خصوص صادرات از این شرکت گفت: باتوجه به اینکه دانش تولید این محصولات را در دست داریم هم در صادرات محصولات و هم برای اولین بار در تاریخ داروسازی ایران اقدام به صادرات تکنولوژی کرده‌ایم و پروژه ثبت آریوسون را در اروپاهم استارت بزنیم.

محمدرضا فاضلی، مدیر تحقیق و توسعه شرکت ‌زیست‌ دارو دانش در خصوص محصولات این شرکت گفت: تارخچه یکی از داروهای ما که اسم آن زیفرون است و برای درمان بیماران ام اس داخل بازار ایران موجود است، این است که حدود ۹ سال پیش، ۳۰میلیون یورو از این دارو وارد کشور می‌شد و همیشه کمبود آن احساس می‌شد و یادم است که در آن زمان آنقدر وضعیت بحرانی شد که مقابل داروخانه هلال‌احمر تظاهرات شده بود و از همانجا جرقه تولید این دارو در ذهن من زده شد که چرا باید اینقدر برای واردات پول بدهیم و بی‌آبرویی هم داشته باشیم؟! چون می‌دانستیم که داروهای داخلی حداقل از لحاظ دسترسی مشکلی ندارد و قیمت آن هم می‌شکند و بیماران نگرانی این را ندارند که این دارو رسیده است یا خیر.

وی در ادامه گفت: تولید این داروها حداقل دویست شغل ایجاد کرده است  و حداقل از ده فرار مغز به کشورهای خارجی جلوگیری کرده است.

حمیدرضا امیری‌نیا در پایان اسلایدها به برخی از دستاوردهای علمی کشور اشاره کرد و گفت: امروزه با فناوری‌های نوظهور مواجه هستیم و اگر به آن توجه نکنیم در آینده به بازار این فناوری‌ها تبدیل می شویم؛ در طبیعت اگر یک کرم ابریشم  بخواهد تبدیل به یک پروانه بشود باید خودش پیله‌اش را بشکند لذا بخاطر انقلاب اسلامی امروزه پروانه ایران در نانو فناوری، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی در ایران پرواز می‌کند اما این پروانه‌ها کافی نیست چراکه هنوز پروانه صنعت نفت و صنعت خودرو پرواز نکرده است.

در بخش پایانی برنامه مهندس حمیدرضا امیری‌نیا، به سبک بچه‌های انقلاب بر دیوار نمادین انقلابی ثریا نوشت:  دستاوردهای علمی و فناوری، نمادی از انقلاب اسلامی

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو