کد خبر: 4681

تاریخ خبر:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این استان با داشتن بیش از 75 هزار نفر شتر بیشترین آمار کشور را در زمینه پرورش این حیوان به خود اختصاص داده است.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از ایرنا، سیستان و بلوچستان با داشتن شرایط اقلیمی مساعد توانایی بالایی برای پرورش و نگهداری شتر دارد به طوری که نیمی از شترهای کشور در این استان نگهداری می شوند.

وی از تدوین سند توسعه پرورش شتر از سنتی به صنعتی در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: این سند با هدف استفاده مطلوب از ظرفیت های موجود استان در زمینه تولیدات گوشت و شیر شتر به عنوان یک محصول ارگانیک و پرورش این حیوان از روش سنتی به صنعتی تدوین شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ایران مقام ششم پرورش شتر در آسیا را دارد، افزود: اولویت این سازمان هویت و شناسنامه دار کردن شتر با هدف دسترسی برای انجام دادن کار اصلاح نژادی برای افزایش تولید گوشت و شیر این حیوان و احداث جایگاه بهداشتی در صحرای این استان است.

پیری افزود: شیر شتر که طلای سفید بیابان نیز نام دارد در حال حاضر به صورت سنتی در بازار عرضه می شود که تلاش خواهیم کرد با توجه به خواص درمانی آن و استقبال خوب مردم، این محصول بصورت صنعتی به بازار مصرف عرضه شود.

وی از ایرانشهر و دلگان با داشتن بیش از 14هزار نفر شتر بعنوان مناطق مستعد پرورش این حیوان در استان نام برد و گفت: اولویت برنامه های سازمان جهاد کشاورزی، اصلاح نژادی شتر در این 2 شهرستان است.

وی گفت: با توجه به اینکه 50 درصد شترهای کشور متعلق به سیستان و بلوچستان است به دنبال راه اندازی مرکز پژوهشی و تحقیقاتی شتر در استان هستیم تا با دنبال کردن بحث های علمی در خصوص شتر، شترداران منطقه بهره برداری بهتری از پرورش این حیوان داشته باشند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو