کد خبر: 59

تاریخ خبر:

قتصادی> انرژی

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت با اشاره به توافق با یک شرکت روسی به منظور انجام پیگرانی هوشمند خطوط لوله نفت ایران از احتمال لغو بزرگترین قرارداد نفتی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در ساخت دو پروژه جدید خط لوله خبر داد و گفت: سوآپ نفت فعلا متوقف است.

به گزارش « زاهدان نیوز» ، به نقل از خبرنگار مهر، عباسعلی جعفری نسب امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر متوسط عمر خطوط لوله نفتی ایران حدود ۳۰ سال است، گفت: به منظور شناسایی نقاط ضعف و تدوین برنامه های نوسازی و بازسازی تاکنون حدود ۹۵۰۰ کیلومتر پیگرانی هوشمند در سطح شبکه انتقال نفت کشور انجام شده است.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اعلام اینکه در دولت یازدهم قراردادی با یک شرکت روسی به منظور انجام ۶۵۰۰ کیلومتر پیگرانی هوشمند در سطح شبکه انتقال خطوط لوله نفت امضا شده است، تصریح کرد: بر اساس این قرارداد این شرکت روسی با مشارکت شرکت های ایرانی به ازای پیگرانی هوشمند هر یک کیلومتر خط لوله نفتی ۱۲۰۰ دلار دریافت خواهد کرد. سوآپ نفت فعلا متوقف است

این مقام مسئول در ادامه و در پاسخ به مهر با اشاره به توقف سوآپ نفت ایران از کشورهای حاشیه دریای خزر، اظهار داشت: با توجه به توقف سوآپ نفت هم اکنون برای تامین نفت پالایشگاه های تهران و تبریز مجبور به انتقال نفت از جنوب به پالایشگاه های شمال کشور هستیم.

این عضو هیات مدیره شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران افزود: هزینه انتقال نفت از جنوب با توجه به فاصله حدود ۷۵۰ کیلومتری به پالایشگاه های نفت شمال کشور در مقایسه با فاصله ۳۱۱ کیلومتری پایانه نکا با پالایشگاه هزینه های انتقال نفت را دو برابر می کند.

احتمال لغو قرارداد نفتی قرارگاه خاتم الانبیا

وی در ادامه با اشاره به تاخیر در اجرای برهخی از طرح های جدید ساخت خطوط لوله نفت و فرآورده های نفتی، بیان کرد: با گذشت حدود سه سال از امضای قرارداد ساخت خط لوله نفتی سبژاب – ری و آبادان به ری اما تاکنون این دو پروژه خطوط لوله نفتی توسط پیمانکار اجرایی نشده است.

جعفری نسب، پیمانکار ساخت این دو خط لوله بزرگ نفتی کشور را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا عنوان کرد و یادآور شد: با توجه به تاخیرهای پیمانکار، امکان لغو قرارداد قرارگاه خاتم الانبیا وجود دارد.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با بیان اینکه قرارگاه خاتم الانبیا تاکنون موفق به تامین منابع مالی و یا فاینانس ساخت این دو خط لوله نفتی نشده است، اظهار داشت: علاوه بر این دو خط لوله ساخت برخی از خطوط انتقال نفت و فرآورده نفتی کشور هم با تاخیرهایی روبرو است.

سوآپ معکوس نفت قابل اجرا است

این مقام مسئول همچنین در پاسخ به پرسش مهر از امکان انجام سوآپ معکوس نفت بین ایران و روسیه از نظر فنی و عملیاتی خبر داد و گفت: در این بین باید مجموعه سیاست ها توسط وزارت نفت برای اجرا به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ابلاغ شود.

وی در پایان با اشاره به آغاز انتقال بنزین تولیدی پالایشگاه نفت شازند با استاندارد یورو چهار به تهران، کرج، خاطرنشان کرد: محدودیتی از نظر عملیاتی برای انتقال بنزین یورو چهار این پالایشگاه به انبارهای نفت کن، کرج، قوچک و مغانک تهران وجود ندارد و حتی امکان انتقال روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین یورو چهار فراهم است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو