کد خبر: 7628

تاریخ خبر:

وزیر خارجه سعودی درخواست قطر برای نظارت بین‌‌المللی بر حج را اعلام جنگ از سوی این کشور دانست.

به گزارش زاهدان‌نیوز،عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی امروز یکشنبه گفت که درخواست قطر برای نظارت بین‌المللی بر امور حج، اقدامی خصمانه و اعلام جنگ علیه عربستان است.

وی در گفتگو با دو شبکه العربیه و الحدث در حاشیه نشست چهارجانبه کشورهای تحریم کننده قطر در منامه گفت: ما حق واکنش به هر طرفی که برای  سیاسی کردن احساسات مقدس تلاش می‌کند، محفوظ می‌داریم.

کمیته ملی حقوق بشر قطر روز شنبه در بیانیه‌ای از سیاسی کردن مناسک حج و سوء استفاده از آن از سوی عربستان در راه تحقق دستاوردهای سیاسی ابراز نگرانی کرد.

علی بن صمیخ المری رئیس این کمیته خطاب به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی دین و  عقیده اعلام کرد: محدودیت‌‌هایی که عربستان به حجاج قطری برای ادای مناسک حج تحمیل کرده، نقض آشکار همه کنوانسیون‌ها و عرف‌های بین‌المللی که بر آزادی انجام مناسک دینی صحه گذاشته‌اند، به شمار می‌رود.

رئیس کمیته ملی حقوق بشر قطر گفت که اگر مقامات سعودی چاره‌ای برای مشکل موجود نیندیشند این کمیته حق خود می‌داند که به ساز و کارهای بین‌المللی برای تضمین حق قطری‌ها برای ادای مناسک حج مراجعه کند.

کشورهای بحرین، امارات، عربستان و مصر از چندی پیش روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و علت آن را حمایت قطر از تروریسم دانسته‌اند.

این کشورها همچنین مرزهای زمینی و هوایی و دریایی خود را به‌روی قطر بسته و دوحه را تحت محاصره قرار داده‌اند.

کشورهای تحریم‌کننده شروطی را برای ازسرگیری روابط اعلام کرده‌اند که دوحه آنها را غیرقابل اجرا دانسته و رد کرده است.

منبع:تسنیم

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو