کد خبر: 742

تاریخ خبر:

نماینده مردم سیستان در مجلس مطرح کرد

نماینده مردم سیستان در مجلس تحقق منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی و اجرایی شدن مصوبه تثبیت شن‌های روان را به عنوان سه راهکار اساسی برای پیشگیری از مهاجرت مردم منطقه سیستان برشمرد.

به گزارش «زاهدان نیوز» به نقل ازفارس، سید باقر حسینی اظهار کرد: بررسی چند موضوع مهم را در دست پیگیری داریم که منطقه آزاد تجاری سیستان، منطقه ویژه اقتصادی سیستان و تامین اعتبار برای تثبیت یک‌هزار هکتار از شن‌های روان از جمله آن‌هاست.

وی ادامه داد: تثبیت شن‌های روان در هنگام طوفان و گرد و غبار میسر نیست و باید شرایط برای این کار فراهم باشد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هنوز دولت هیچ بودجه‌ای برای هیچ بخشی نه تنها در سیستان و بلوچستان بلکه در هیچ یک از استان‌ها قرار نداده است به جز طرح انتقال آب با لوله به مزارع که از محل صندوق توسعه رقم تامین و مطالعات آن آغاز شده است.

وی با تاکید بر تسریع در اجرایی شدن مصوبه تثبیت شن‌های روان گفت: هم‌اکنون هزینه‌های جانی و مالی بسیاری از جمله بیماری‌های چشمی، تنفسی، ریوی در پی طوفان شن در منطقه سیستان متحمل می‌شویم که استمرار این روند بسیار سخت است.

حسینی تصریح کرد: این هزینه‌ها قابل قبول نیست و با توجه به حساسیت موضوع انتظار می‌رود دولت توجه ویژه‌ای برای رفع مشکلات مردم منطقه سیستان داشته باشد چراکه در غیر این صورت مهاجرت آخرین راه نجات مردم سیستان است.

تسریع در اجرایی شدن مصوبه تثبیت شن‌های روان در سیستان

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: باید با اقدامات پیشگیرانه و فراهم کردن زمینه زندگی آسان مردم در سیستان از مهاجرت آن‌ها به شهرها پیشگیری و حضور آن‌ها را در منطقه تثبیت کنیم.

این مسئول به اقدامات انجام شده برای منطقه ویژه اقتصادی در سیستان افزود: هنوز در این زمینه نیز اقدام عاجلی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: این‌که برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گام موثری برداشته نشده است به سبب مشکلات دولت بوده است و مردم نباید در این زمینه متضرر شوند به گونه‌ای که موضوع منطقه آزاد تجاری سیستان به این دلیل بر زمین بماند.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به شرایط بحرانی منطقه سیستان باید ماده 165 در این منطقه اجرایی شود و مالیات بخشیده شود تا از مهاجرت مردم پیشگیری شود اما برخلاف پیگیری‌های بسیار تاکنون در این زمینه نیز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

این مسئول از تعطیلی بازارچه‌های مرزی سیستان به دلیل شرایط کشور افغانستان خبر داد و گفت: هم‌اکنون پایانه مرزی میلک در شهرستان هیرمند فعال است.

وی خاطرنشان کرد: اگر منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی و ماده 165 در منطقه سیستان اجرایی شود قطعاً مشکلات اشتغال در این منطقه برطرف شده و سرمایه‌گذاری رونق می‌گیرد.

حسینی تحقق منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی و اجرایی شدن مصوبه تثبیت شن‌های روان را به عنوان سه راهکار اساسی برای پیشگیری از مهاجرت مردم منطقه سیستان برشمرد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو