کد خبر: 11

تاریخ خبر:

امیر اسماعیلی عنوان کرد

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی گفت: وقتی ما به RQ۴ و MQ۱ اخطار هوایی می‌دهیم، اینها هواپیماهای حیثیتی و ملی برای کشور هدف است، چون آنها می‌خواهند با کمترین هزینه به مقاصد خود برسند، اما ما اجازه نمی‌دهیم.

به گزارش « زاهدان نیوز»   به نقل از خبرگزاری فارس، دهم شهریور ۸۷ « پدافند هوایی» از « نیروی هوایی» ارتش جدا شد تا در قالب یک قرارگاه مستقل، فرماندهی تمامی یگانهای پدافندی نیروهای مسلح در ارتش، سپاه، بسیج و… را برعهده بگیرد تا همانطور که فرماندهی معظم کل قوا فرمودند، « پدافند هوایی در اولویت اول» باشد.

گسترش مراکز پدافندی از ۱۰۰ نقطه در سال های اول انقلاب به ۳۶۰۰ نقطه در امروز، بکارگیری و استفاده از جدیدترین و مدرن ترین سامانه های راداری، دبده بانی، شُنود و موشکی برُد بلند، کوتاه و متوسط و نیز خودکفایی در این حوزه ها، امروز پدافند هوایی ایران را به یکی از مقتدرترین و هوشیارترین دیده بان های منطقه تبدیل کرده که می تواند با اقتدار کامل به هر پرنده ای در هوا و جنبنده ای در زمین که خیال نزدیکی به مرزهای کشور را داشته باشند، اخطار داده و در صورت عدم توجه، محکمترین برخورد را کُند که نمونه های آن را در سالهای اخیر به وفور دیده ایم.

« مرزهای ایران دوست داشتنی هستند. » این جمله ای بود که امیر فرزاد اسماعیلی در گفتگوی تفصیلی با خبرنگاران دفاعی خبرگزاری فارس به آن اشاره کرد و گفت که همین دوست داشتنی بودن مرزهای ایران است که گاهی دشمنان ما را به طمع می اندازد تا توان خود را برای نفوذ به داخل این مرزها امتحان کنند اما غافل از اینکه ما در همه جا هستیم و آنها را می بینیم.

آنچه در زیر می خوانید گفتگویی است با جوانترین فرمانده نیروهای مسلح و فرماندهی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) .

* چینش سامانه ها برای مقابله با طیف وسیع تهدیدات

امیر اسماعیلی در ابتدای این گفتگو با اشاره به تهدیدات پیش روی کشور در حوزه های مختلف ازجمله هوایی و تغییر ماهیت این تهدیدات در طول زمان گفت: زمانی تهدیدات فقط به صورت هواپایه آن هم یکی دو مدل هواپیماهای حمله ور بود و در جنگ تحمیلی هم شاهد بودیم که اکثرا تهدیدات از سوی هواپیماهای بُرد متوسط با سرعت مشخص صورت می گرفت و طبیعتا برای کشف و شناسایی آنها هم، سامانه های استقراری که داشتیم و الان هم داریم کفایت می کرد؛ سامانه هایی که در یک طیف فرکانس بود.

وی با بیان اینکه امروز این تهدیدات بسیار متنوع شده است، تصریح کرد: در فضای تهدیدات و یا جنگ های اتفاق افتاده، شاهدیم که از هواپیماهای خاصی که استیلز و پنهان کار هستند، استفاده می شوند. این هواپیماها با یک طیف فرکانس قابل شناسایی نیستند لذا برای اینکه بتوان آنها را در تور پدافندی اسیر و به موقع کشف کرد، بایستی طیف های متعدد فرکانس داشته باشیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی تاکید کرد: درخصوص موشک های کروز هم به همین شکل است. این موشک ها با توجه به عوارض زمین و با طیف فرکانس خاصی که باید روی موج زمین حرکت کند، پرواز می کنند پس باید راداری که بتواند موج خود را روی زمین حرکت دهد، آن را کشف کند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو