کد خبر: 12

تاریخ خبر:

وقتی یک خبرگزاری عربی پرده از زوایای ترور امام جمعه بزمان برمی‌دارد

به گزارش « زاهدان نیوز» ، در ساعات پایانی شنبه ۲۶ بهمن ماه عده ای به محل سکونت امام جمعه بزمان حمله و تیراندازی کردند که خوشبختانه در پی این حرکت تروریستی آسیبی به حجت الاسلام جهانگیری وارد نشد.

وقوع این اتفاق را اگر در کنار موارد مشابه در چند مدت اخیر قرار دهیم به نکاتی برمی خوریم که در ذیل به آنها اشاره ای می شود:

۱- چند سالی است که از شروع ترورهای برنامه ریزی شده و توطئه های هماهنگ علیه نظام جمهوری اسلامی می گذرد. با اندکی دقت درباره مکان هایی که برای این عملیات تروریستی انتخاب می شود می توان دریافت که اکثر این اقدامات در شهرهایی رخ می دهد که در آنجا شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می کنند و کمتر در مناطق با اکثریت سنی یا شیعه این اتفاقات صورت می گیرد. عملیات های متعدد در زاهدان و چابهار خود دلیلی است بر این مدعا.

بدیهی است که دشمن برای رسیدن به هدف اصلی خود که همان تفرقه افکنی است تمرکزش را بر روی نقاط همگرایی شیعه و سنی قرار داده و بخش بزمان واقع در شهرستان ایرانشهر نیز جزء همین مناطق است.

۲- عاملان تروریستی سال هاست که در وبلاگ های خود و بیانیه هایی که در شبکه های ماهواره ای معاند مانند العربیه منتشر می کنند، تلاش دارند که استان سیستان و بلوچستان را به یک ایالت خودمختار و عاری از شیعه و غیربلوچ تبدیل کنند. چرا که حضور اقوام مختلف در کنار قوم بلوچ و همچنین شیعه در کنار سنی در منطقه بلوچستان که اتفاقا با نتایج خوشایندی هم همراه بوده برای آنها غیرقابل تحمل است.

از همین رو هنگامی که خبرگزاری وهابی العربیه می خواهد خبر ترور امام جمعه بزمان را منتشر کند در پایان خبر می آورد که" اکثریت جمعیت استان سیستان و بلوچستان را قومیت بلوچ که سنی مذهب هستند و به زبانی غیر از فارسی سخن می گویند تشکیل می دهند" . این نقطه نظر العربیه دقیقا سناریوی دشمن را آشکار می کند که آنها تلاشی را برای رسیدن به هدف" بلوچستان واحد" در سر می پرورانند.

۳- اقدامات مسلسل وار تروریست ها در ایجاد فضای ناامنی (حتی با دست زدن به اقدامات پست و حقیری مثل جریان اخیر) مشخص می سازد که این گروه ها که طبیعتا از یک آبشخور واحد در حال تغذیه هستند قصد دارند روند ناامن جلوه دادن استان را ادامه داده و آن را دامن بزنند. در همین راستا العربیه در خلال پوشش خبر ترور امام جمعه بزمان به طور رندانه ای به این مطلب اشاره می کند که" استان سیستان و بلوچستان ایران در ماه های اخیر دستخوش ناآرامی های قومیتی است" .

۴- از طرفی مسئولان دولت اگرچه با تدبیری صحیح مسأله اقوام و اقلیت ها را در دستور کار قرار داده اند اما باید به این مساله توجه داشته باشد که صرفا با انتصاب یک فرد به عنوان مشاور در این زمینه نمی شود این موضوع را پوشش داد بلکه اتخاذ یک رویکرد وحدت مآبانه، عزتمدارانه و محکم می تواند در این زمینه راهگشاتر باشد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو