کد خبر: 128

تاریخ خبر:

از سکوت در قضیه سوریه تا مخالفت آشکار با دولت کودتا در مصر

موضع‌گیری مولوی عبدالحمید علیه کودتای نظامی در مصر، مخالفتی آشکار با سیاست‌های عربستان سعودی در حمایت از این کودتاست که دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.

به گزارش زاهدان نیوز، رژیم آل سعود از مدت‌هاست که در جریانات مختلف تروریستی نقشش بر ملا شده و عملا به عنوان منبع تربیت تروریست در جهان شناخته می‌شود.

این رژیم که در سال‌های نه چندان دور از حمایت کشورهای غربی و شرقی برخوردار بود و با اهدای وام‌های بلاعوض و هنگفت به کشورهای مختلف توانسته بود دولت‌ها و گروه‌هایی را به خود متمایل کند هم‌اکنون به قدری تنها شده که کشورهای عربی مثل قطر هم از همراهی با آن سرباز زده‌اند.

حمایت ویژه از تروریست‌های تکفیری سوریه، صدور خشونت و کشتار به کشورهای مختلف از طریف تربیت تروریست و حمایت از اقدامات خشونت‌بار دیکتاتورهایی مانند السیسی که در مصر با توسل به کودتایی خونین بر سر کار آمدند عواملی هستند که باعث بدبینی افکار عمومی و دولتمردان کشورها نسبت به این رژیم شده‌اند. هم اکنون تنها رژیمی که به طور جدی با خاندان آل سعود در ارتباط بوده و از هر حمایتی در این زمینه دریغ نکرده، رژیم اشغالگر قدس بوده است.

لازم به ذکر است که السیسی هم حمایت‌های رژیم سعودی را نادیده نگرفته و در پیدا و پنهان از دوستی با عربستان دم زده است. وی در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود پادشاه سعودی را "بزرگ عرب" خوانده و اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات اولین سفرش را به عربستان انجام خواهد داد.

یکی از افرادی که حاضر نشده از این اقدام آل سعود حمایت کند مولوی عبدالحمید است. امام جمعه مسجد مکی زاهدان اخیرا در خطبه‌های نماز جمعه طی یک اعلام موضع آشکار، دولت کودتای عبدالفتاح ‌السیسی را به باد انتقاد گرفته و اظهار داشته است: "ﻋﺒﺪﺍﻟﻔﺘﺎﺡ ﺍﻟﺴﯿﺴﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﮐﻮﺩﺗﺎ ﻋﻠﯿﻪ ﯾﮏ ﺣﮑﻮﻣﺖ ﺩﻣﻮﮐﺮﺍﺳﯽ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﺭ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﮐﻨﻮﻥ ﻧﺎﻣﺰﺩ ﺭﯾﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﻣﺼﺮ ﺍﺳﺖ، ﺍﺧﯿﺮﺍ ﺍﻋﻼﻡ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺍﮔﺮ ﺭﻭﯼ ﮐﺎﺭ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺟﻨﺒﺶ ﺍﺧﻮﺍﻥﺍﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ، ‌ﮐﻪ ﯾﮏ ﺟﻨﺒﺶ ﺍﺳﻼﻣﯽ ﻭ ﺍﺳﻼﻡﮔﺮﺍﺳﺖ، ﺭﺍ ﺭﯾﺸﻪﮐﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ . ﺑﻨﺪﻩ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﺘﻌﺠﺐ ﺷﺪﻡ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺑﺎ ﭼﻪ ﺟﺮﺃﺗﯽ ﭼﻨﯿﻦ ﺳﺨﻨﯽ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ . "

وی، سیسی را از نسل فرعون و سرسپرده ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ و غرب خوانده و به طور تلویحی در مورد حامیان این فرد و کودتای مصر این گونه ابراز داشته که: " ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﮐﻪ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﻭ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﮐﻠﻤﻪ ﻣﯽﺧﻮﺍﻧﻨﺪ ﺭﺍ ﺗﻬﺪﯾﺪ ﻣﯽﮐﻨﻨﺪ، ﺳﺮﺳﭙﺮﺩﻩ ﻏﺮﺏ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺑﯿﻨﯽ ﭼﻨﯿﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﺎﮎ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﻣﺎﻟﯿد."

این سخنان مولوی عبدالحمید پس از سکوت طولانی‌اش در برابر جریانات سوریه و اجتناب از موضع‌گیری علیه نظام حاکم بر این کشور و در حمایت از تکفیری‌ها، نشان از ایجاد شکاف و اختلاف دیدگاه‌ میان این عالم اهل سنت و مقامات سعودی دارد.

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو