کد خبر: 160

تاریخ خبر:

بی بی سی از شبکه‌های فرقه گرا می‌گوید

پیامی که راوی بی بی سی سعی در القای آن به ذهن مخاطب دارد این است که: «در درون پیام مذهبی و دینی، یک بمب و عملیات انتحاری نهفته است و پیام های دینی از پیام های سیاسی در برافروزی آتش خشونت، خطرناک ترند.»

به گزارش زاهدان نیوز  به نقل از جام، شبکه بی بی سی (BBC) بنگاه خبرپراکنی انگلیس، اقدام به پخش مستندی با عنوان "آزادی برای نفرت پراکنی" کرد.

به ادعای سازندگان، مستند یادشده در جستجوی علل شکل گیری شبکه های فرقه گرای مذهبی در جهان اسلامی است و مجموعه سازنده این مستند، در مدت شش ماه به بررسی چندین شبکه ماهواره ای اسلامی پرداخته اند.

 عوامل بی بی سی -به ادعای خودشان- در این مدت به شش شبکه افراطی شیعه و سنی دسترسی پیدا کرده و پیرامون فعالیت ها و اثرات آن ها بر جوامع اسلامی، تحقیق کرده اند.

اما در این مستند، باید تمایزی میان گفتگوهای انجام شده و راوی بی بی سی قائل بود که با هنرمندی تمام سعی در القای مطالب مورد نظر رسانه دولتی انگلیس به مخاطبان خود دارد.

در ابتدا راوی بی بی سی اینگونه عنوان می کند که پس از شکل گیری بهار عربی (بیداری اسلامی) و تغییر نظام سیاسی در برخی کشورهای اسلامی، فضای آزاد سیاسی عامل گسترش رسانه های فرقه گرا در کشورهای اسلامی شد.

راوی بی بی سی به صورت عامدانه از مداخلات سیاسی-نظامی کشورهای استعماری چون امریکا و انگلیس سخن نمی گوید و می کوشد انگیزه های فرقه ای را عامل انحصاری بحران و ناامنی در سوریه و عراق جلوه دهد.

در حالی که بر ناظران آگاه پوشیده نیست که آنچه در سوریه و عراق جریان دارد، تنها در پوشش فرقه ای صورت می پذیرد و در ورای این نقاب مذهبی، ردپای دولت های استعماری به خوبی قابل مشاهده است.

از میان شبکه ها و افرادی که در این مستند مورد کنکاش قرار می گیرند، می توان به افرادی چون حسن اللهیاری، یاسر الدراجی، سید حسن موسوی، یاسر الحبیب، شیخ محمد بن عبدالملک زغبی، محمد صابر، خالد العصیمی، شیخ ابوالمنتصر البلوشی و شبکه های ماهواره ای اهل بیت، الانوار 2، فدک، صفا، وصال فارسی و الخلیجیه اشاره کرد.

سناریونویس این مستند سعی دارد تا با نشان دادن گذشته آرام فرقه ای در کشورهایی که دوره سیاسی جدیدی را سپری می نمایند، به توجیه عملکرد دیکتاتورهای سابق این کشورها، که مورد حمایت دولت انگلیس و امریکا بوده اند، بپردازد.

این مستند می کوشد تا حاکمان فعلی را بدون جرأت و جسارت برخورد با شبکه های فرقه گرا معرفی کرده و یا در صدد توسعه اینگونه رسانه ها نمایش دهد و دیکتاتورهای سرنگون شده را فارق از گرایش مذهبیشان، دارای گرایشات سکولاریستی معرفی و اینگونه القاء کند که آنها از هر گونه بروز و ظهور اجتماعی دین جلوگیری بعمل می آورده اند.

این همان پیامی است که راوی بی بی سی سعی در القای آن در ذهن مخاطب دارد که: «در درون پیام مذهبی و دینی، یک بمب و عملیات انتحاری نهفته است و پیام های دینی از پیام های سیاسی در برافروزی آتش خشونت، خطرناک ترند.»

عدم قانون گذاری صحیح و بازدارنده در جوامع اسلامی و خصوصا کشورهایی چون مصر و عراق یکی از اصلی ترین دلایل فعالیت این شبکه ها از سوی راوی بی بی سی عنوان می گردد. کشورهایی که با حمایت و دخالت مستقیم امریکا و انگلیس و برخی دولت های غربی، دستخوش تحولات سیاسی گشته و فشار ابر قدرت ها برای تغییرات سیاسی در این دو کشور مشهود است.

تولید کنندگان مستند "آزادی برای نفرت پراکنی" به دنبال کشفی مهیج هستند. آنها می کوشند تا حامیان مالی اصلی این شبکه های ماهواره ای را پیدا کنند و از این رو به کویت سفر کرده و با استناد به اسناد "ویکی لیکس" با افرادی که سابقه حمایت از فعالیت های تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران دارند، مواجه می شوند.

راوی مستند با نام بردن از  بازرگان ثروتمند کویتی،"خالد العصیمی" سعی دارد این تحلیل را القا کند که ریشه ایجاد فتنه های مذهبی، در کشور کویت است، فارق از اینکه نقش مستقیم سرویس های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس و امریکا در برافروختن آتش اختلافات مذهبی در جهان اسلام چیست؟

راوی مستند در این باره می گوید: «کویت کشوری کوچک و نفت خیز است که نظام سلطنتی با ثبات دارد، با اکثریت سنی و اقلیت قدرتمند شیعه، اما افرادی که حامی مالی شبکه های فرقه گرا هستند در کویت زندگی می کنند.»

وی می افزاید: «چیزی که باعث می شود کویت نقش محوری در حمایت مالی از حرکات فرقه گرایانه داشته باشد، موقعیت استراتژیک این کشور می باشد. کویت درست بین دو قطب یا شاخه اصلی اسلام قرار گرفته است.»

راوی بی بی سی در تبیین نقش کویت در فرقه گرائی مذهبی می گوید: «کویت بین ایران شیعه با هشتاد میلیون جمعیت و عربستان سعودی و حامی اصلی اسلام سنی و مهمترین مرکز برای جریان های بنیادگرا قرار دارد و به فاصله اندکی از این کشور، عراق قرار دارد که به کشتارگاه دو فرقه تبدیل شده است.»

بی بی سی با سرپوش گذاشتن زیرکانه به این موضوع که سیاست های عربستان سعودی در منطقه، منجر به ایجاد درگیری های طائفه ای و مذهبی گردیده، سعی در ایجاد القای این موضوع که بر می آید که وجود تقابل اسلام شیعی و سنی، بین ایران و عربستان و قرار گرفتن زمین درگیری در عراق و سوریه، ماحصل برخورد این دو قطب است و آتش این جنگ ارمغان ایران و عربستان برای مردم این دو کشور می باشد.

بدیهی است که نقش جمهوری اسلامی ایران که همواره منادی وحدت مذاهب اسلامی و حتی گفتگوی ادیان الهی بوده است، بر همگان آشکار است که این موضوع، مغرضانه از سوی رسانه دولت استعمارگر انگلیس، تحریف می گردد

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو