کد خبر: 1876

تاریخ خبر:

در انتقاد از بی‌تدبیری سازمان محیط زیست

بدیهی است با بی‌اعتنایی نمایندگان سیستان و بلوچستان به سوء عملکرد سازمان محیط زیست درباره بحران‌های متعدد سیستان، مسئولان کشوری نیز این رنج‌های مردم را جدی نمی‌گیرند و مسأله خوزستان خیلی مهم‌تر برای‌شان می‌نماید تا وضعیت بحران‌زده منطقه سیستان

به گزارش زاهدان‌نیوز، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی درخواستی خواستار تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست شدند. این درخواست، روز یک‌شنبه به معصومه ابتکار ابلاغ شد.

پیش از این نیز قرار بود از سازمان حفاظت محیط زیست به علت عملکرد انتقادبرانگیزش در چند مورد اساسی از جمله واردات بنزین، پدیده ریزگردها و خشک شدن تالاب‌های مهم کشور، تحقیق و تفحص به عمل آید که با تلاش فراکسیون محیط زیست این اتفاق رخ نداد و مهلتی برای رفع مشکلات به رئیس این سازمان داده شد.

اما با ادامه روند گذشته و اقدامات نمایشی این سازمان در حل بحران‌های زیست محیطی از قبیل خشکی تالاب هامون که با حضور تبلیغاتی معصومه ابتکار و اجرای چند برنامه نمایشی صورت گرفت، این بار نمایندگان با عزمی جدی‌تر خواستار تحقیق و تفحص از این سازمان شدند.

نمایندگان متقاضی تحقیق و تفحص عبارتند از:

عباس رجایی(اراک)، اسماعیل جلیلی(مسجد سلیمان)، دهدشتی(آبادان)، شیری(هشترود)، سامری(خرمشهر)، سید راضی نوری(شوش)، درویش پور(ایذه)، سعدون زاده(آبادان)، حاجی(شاهین‌شهر)، آقاجری(ماهشهر)، موسی احمدی(دیر)، سید شکرخدا موسوی(اهواز)، پاپی زاده(دزفول)، شریعتی(بهبهان)، خضری(پیرانشهر)، حسینی(قصرشیرین)، بهمئی(رامهرمز)، انصاری(آبادان)، سودانی(اهواز)، دارایی(اندیمشک)، صالحی نسب(دشت آزادگان)

اکثریت این نمایندگان متعلق به استان خوزستان هستند. استانی که در چند مدت اخیر به علت عدم تدبیر مناسب سازمان محیط زیست در معرض طوفان ریزگردها قرار گرفت و لطمات بسیاری در این زمینه متحمل شد.

اما استان دیگری که به گفته اهل فن و مسئولان از شرایط بسیار وخیم‌تری نسبت به خوزستان رنج می‌برد و سال‌هاست که این در این وضعیت بحرانی به سر می‌برد، استان سیستان و بلوچستان است.

اما در کمال تعجب هیچ اسمی از نمایندگان این استان بالاخص نمایندگان منطقه سیستان یعنی سیدباقر حسینی و حلیمه عالی در میان امضاککندگان نامه تحقیق و تفحص از این سازمان دیده نمی‌شود.

جالب این جاست که نمایندگان مذکور پیش از این، انتقادات تند و صریح خود را در فضای رسانه خطاب به سازمان محیط زیست و ریاست آن مطرح کرده‌اند اما وقت اقدام، هیچ حرکتی از آنها سر نمی‌زند.

بدیهی است با بی‌اعتنایی نمایندگان سیستان و بلوچستان به سوء عملکرد سازمان محیط زیست درباره بحران‌های متعدد سیستان، مسئولان کشوری نیز این رنج‌های مردم را جدی نمی‌گیرند و مسأله خوزستان خیلی مهم‌تر برای‌شان می‌نماید تا وضعیت بحران‌زده منطقه سیستان.

لازم به ذکر است که متن کامل این ابلاغیه به شرح زیر است: با توجه به ارجاع تقاضای تعدادی از نمایندگان، رای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست از سوی هیات رئسه مجلس به کمیسیون کشاورزی مورخ ۹. ۱۲. ۱۳۹۳ تقاضا دارد دستور فرمایید حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ نامه، کلیه مستندات و مدارک آن سازمان در خصوص محورهای ذیل که در متن طرح تحقیق  تفحص قید شده است را جهت بررسی و بهره برداری لازم بر اساس ماده ۲۱۴ قانون آیین نامه داخلی مجلس به این کمیسیون ارسال نمایید.

موضوع تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در مقابله با پدیده ریزگردها با محورهای ذیل:

۱: کلیه اقدامات پژوهشی و تحقیقی انجام شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص ریزگردها

۲: اقدامات نظارتی و اجرایی در جهت حفاظت محیط زیست و اختصاصا ریزگردها

۳: نحوه هزینه کرد بودجه های تخصیص یافته در حوزه ریزگردها

۴: مجوزهای صادره و یا مسامحه در خصوص خشکی تالاب ها که منجر به تشدید ریزگردها شده است.

این ابلاغیه از سوی عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی امضا شده است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو