کد خبر: 1897

تاریخ خبر:

بررسی نسبت مواضع امام جمعه زاهدان با نامزد احتمالی ریاست مجلس خبرگان

زمانی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نقل قول عجیبی از امام راحل(ره)، برای قبح‌زدایی از رابطه با آمریکا تلاش کرد، امام جمعه زاهدان در تریبون نماز جمعه چند روز بعد صراحتا اعلام کرد که "ما در مسأله رابطه با آمریکا طبق فرموده امام رابطه گرگ و میش را نمی پذیریم"

به گزارش زاهدان‌نیوز، انتخابات مجلس خبرگان رهبری فردا برگزار می‌شود و بر اساس گمانه‌زنی‌ها دو تن از اعضا برای ریاست این مجلس اعلام نامزدی خواهند کرد. اول آیت‌الله هاشمی شاهرودی و دوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی. بر اساس آیین‌نامه داخلی، انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری هر دو سال یک بار و از طریق آرای اعضا صورت می‌گیرد.

در بین اعضای مجلس خبرگان رهبری، دیدگاه‌های زیادی در مورد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وجود دارد. در این نوشته صرفا نظرات آیت‌الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، امام جمعه زاهدان و نماینده مردم این استان در مجلس خبرگان رهبری را درباره مواضع گاه و بیگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مرور می‌کنیم.

آیت‌الله سلیمانی کرارا درباره فتنه 88 مواضع محکم و صریحی را اتخاذ کرده است. وی درباره فتنه اظهار می‌دارد: "به عنوان فتنه پدیده‌ای بوجود آمد که نه تنها در بخش سیاست، فرهنگ و امنیت جامعه, خطر بوجود آورد بلکه در بخش مذهبی نیز ایجاد خطر کرد که از جمله آنها به آتش کشیدن پرچم های متبرک اهانت به امام و رهبری بود." یا در مقطعی دیگر تصریح می‌کند:"فتنه 88 شیرینی انتخابات و مشارکت 40 میلیون نفری مردم در پای صندوق های رای را تلخ کرد" یا "فتنه سال ۸۸ یکی از حجیم‌ترین حادثه ضد انقلابی بود که در بستر انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت."

حال می‌توان این مواضع را با دیدگاه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره فتنه 88 مقایسه کرد. هاشمی رفسنجانی با ارسال یک نامه به رهبر معظم انقلاب در بحبوحه انتخابات 88 ضمن مشروعیت دادن به اقدامات آشوبگران، زمینه را برای گستاخی بیشتر آنها آماده کرد. جایی که وی در نامه "بدون سلام" به رهبری خطاب می‌کند که: "بی‌شک بخشی از مردم و احزاب و جریانها این وضع را بیش از این بر نمی‌تابند و آتش‌فشانهایی که از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدانها، خیابانها و دانشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم." یا نظرات وی درباره فتنه 88 را در تریبون نماز جمعه 26 تیر که صراحتا اعلام کرد:"برای اعتماد سازی باید زندانیان سیاسی آزاد و از آسیب‌دیدگان دلجویی شود" و نیز اظهاراتی از این دست.

هم‌‍چنین زمانی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نقل قول عجیبی از امام راحل(ره)، برای قبح‌زدایی از  رابطه با آمریکا تلاش کرد، امام جمعه زاهدان در تریبون نماز جمعه چند روز بعد صراحتا اعلام کرد که "ما در مسأله رابطه با آمریکا طبق فرموده امام رابطه گرگ و میش را نمی پذیریم"

اخیرا امام جمعه زاهدان در مصاحبه‌ای اعلام کرده که در باطه با ریاست مجلس خبرگان" صحبت هایی میان نمایندگان خبرگان رهبری صورت گرفته که نشان می دهد بعضی از دوستان نظر مساعدی در مورد انتخاب آیت الله هاشمی شاهرودی داشتند."
 حال قضاوت را درباره مواضع امام جمعه محترم شهر زاهدان و نسبت وی با چارچوب فکری کنونی آیت‌‍الله هاشمی رفسنجانی بر عهده مخاطب می‌گذاریم.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو