کد خبر: 192

تاریخ خبر:

آثار پربرکت وحدت تشکیلاتی میان علمای شیعه و اهل سنت

با حضور جمعی از میهمانان خارجی از کشور پاکستان و برخی از کشورهای اسلامی همجوار، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات، مدرسان حوزه‌های علمیه و علوم دینی اهل سنت، بیست‌وسومین همایش دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان برگزار شد

به گزارش زاهدان نیوز به نقل از تسنیم، معاون آموزشی حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت و امام جمعه اهل سنت زاهدان در این مراسم که در محل برگزاری نماز جمعه اهل سنت برگزار شد، اظهار کرد: در این همایش همه ساله به میمنت عید مبعث و دانش‌آموختگی جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه استان برگزار می‌شود، تعداد 281 نفر برادر و خواهر دانش‌آموخته موفق به دریافت عنوان مولوی و فاضله می‌شوند.

همایش دانش آموختگان ۷ 

مولوی عبدالغنی بدری افزود: در این مراسم همچنین از تعداد 34 نفر حافظ که 24 نفر برادر و 10 نفر خواهر هستند با اهدای هدایایی تقدیر به عمل می‌آید و نیز از 6 قاری ممتاز قرآن تجلیل و تقدیر می‌شود.

وی تصریح کرد: به طور همزمان خواهران اهل سنت نیز در مسجد مکی در این مراسم شرکت دارند و درجه فاضله به آنان اعطا می‌شود.

جشن دانش آموختگی طلاب اهل سنت ۲

معاون آموزشی حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت و امام جمعه اهل سنت زاهدان بیان کرد: دانش‌آموختگان در این همایش علاوه بر دریافت هدایا از سوی حوزه علمیه دارالعلوم و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان از خانواده‌های خود طلا به عنوان هدیه دریافت می‌کنند.

مولوی بدری گفت: در همایش امسال دانش‌آموختگان طلاب دارالعلوم زاهدان، روحانیون، اساتید و فرهیختگانی از اهل سنت سراسر کشور از جمله استان‌های خراسان، فارس، گلستان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: در جریان برپایی این همایش روحانیون، مدرسان، اساتید و مسئولان اجرایی استان به ایراد سخنرانی پرداخته و به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.

 

امام جمعه موقت زاهدان گفت: مصونیت انقلاب شکوهمند اسلامی در برابر توطئه‌های بیگانگان و در رأس آن استکبار مرهون حرف زدن عالم برای خدا و هماهنگی آنان با مقتضای زمان بوده است.
همایش دانش آموختگان ۵

حجت‌الاسلام احمد راهداری در جشن همایش بیست‌وسومین دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان اظهار کرد: ارزش یک عالم را عقل انسان مشخص می‌کند و بر همین اساس جایگاه و مقام او تعریف می‌شود همان چیزی که در کتاب و سنت هم مورد ستایش قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه عقل بشر عالی‌ترین نعمت خدایی است افزود: عقل در سنت به عنوان پیغمبر ذاتی معرفی شده است و در قیامت انسان با دو چیز سنجش و محاکمه می‌شود، یکی محبت ظاهری و دیگری باطنی است.

امام جمعه موقت زاهدان بیان کرد: مادامی که خداوند عقل را خلق کرد به او امر فرمود که چند قدم برو و سپس ندا آمد، توقف کن و برگرد و در جای نخست قرار گرفت و رو به ملائکه گفت شاهد باشید زیباترین و با ارزش تر از عقل چیزی خلق نکردیم.

همایش دانش آموختگان ۱

راهداری اضافه کرد: تکلیف در سایه عقل رقم می‌خورد و اگر نماز، روزه، اعمال رجب، شعبان، رمضان، حج و سایر اعمال عبادی دیگر انجام می‌شود همه در سایه عقل است که در حریم قانونی و شریعت ورود که مکمل است نه مخرب، متضاد و معارض بلکه تکمیل کننده است و این محبت باطنی است.

وی با اشاره به اینکه بهترین نعمتی که خدا به بشر هدیه کرد تا او را بپرستد، عقل است، تصریح کرد: انبیاء آمدند تا عقل را پرورش داده و از آن ثمر بگیرند تا در سایه عقل دنیا مدیریت شود.

امام جمعه موقت زاهدان گفت: عقلای هر قومی قابل احترام هستند هر چند که مسلمان نباشند به طوری که ماه‌های حرام منسوب به عرب جاهلیت است و حضرت رسول (ص) با درایت این حکم عقل بشر را در قانون اساسی اسلام ورود داد و خواست بفهماند که عقل چه جایگاهی دارد حتی اگر از سوی عرب جاهل باشد.

راهداری اضافه کرد: احترام و قداستی که برای عقل وجود دارد بسیار عظیم است و حکم عقل در کنار سنت و قرآن می‌تواند راهگشای بشر باشد و انبیاء آمدند تا عقل‌پروری کنند و با آن هزاران کار مثبت انجام شود تا مشکلات مادی و معنوی جهان را حل کنند.

همایش دانش آموختگان ۶

وی خاطرنشان کرد: با گذشت چند دهه از عمر پر برکت انقلاب اسلامی، حضور موثر علما و حرف زدن برای خدا و هماهنگی آنان با شرایط زمان بود که این انقلاب را بیمه و آن را از گزند دشمنان حفظ کرد

 

 معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آنچه استکبار برای شکاف در بین صفوف مسلمانان در شرایط کنونی درانداخته است و به آن چشم دوخته، ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی بوده که تاکتیکی برای عدم انسجام این دین فراگیر است.

علی‌اصغر جمشیدنژاد در همایش دانش‌آموختگان طلاب دارالعلوم زاهدان اظهار کرد: مسلمانان به عنوان امت واحده باید با اقدامات پیشگیرانه از توطئه دشمنان که تحت عنوان اختلافات مذهبی در صدد تفرقه بین مسلمانان هستند، جلوگیری کنند و سخنان بنیانگذار انقلاب حضرت امام (ره) مبنی بر وحدت کلمه و تاکیدات موکد رهبری معظم را در این زمینه عملی سازند.

همایش دانش آموختگان ۸

وی با بیان اینکه آنچه دشمنان امید بسته‌اند ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی است، افزود: استکبار با تفرقه‌افکنی و علم کردن گروه‌های افراطی از جمله سلفی و تکفیری در صدد رخنه و آسیب به مسلمانان است که اگر ما وحدت خود را حفظ کنیم هیچ‌گاه دچار آسیب نخواهیم شد.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در شرایط کنونی شاهدیم که بسیاری از کشورها درگیر مناقشاتی هستند که مداخله‌گران سلطه جهانی آن را به آنان تحمیل کرده‌اند و طی سال‌های اخیر چقدر کشورهای اسلامی، صحنه تاخت و تاز و حمله وحشیانه استکبار به بهانه‌های مختلف قرار گرفته‌اند.

جمشیدنژاد اضافه کرد: با وجود دخالت‌های بیگانگان و تهاجمات آنان، خوشبختانه هنوز مردم بر اعتقادات، ایمان و باورهای مذهبی خود تاکید دارند که این نشان از غنای دین مبین اسلام دارد و این مردم هستند که در نهایت سرنوشت خود را انتخاب می‌کنند.

همایش دانش آموختگان ۱۲

وی گفت: به لطف خدا استان سیستان و بلوچستان در شرایط بسیار خوبی از نظر وحدت اقوام، طوایف و مذاهب به سر می‌برد به طوری که همواره الگویی برای سایر مناطق جهان بوده است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان عنوان کرد: کمتر از 7 ماه از عمر دولت تدبیر و امید می‌گذرد اما سفرهای مختلف و متناوب رئیس جمهور و هیئت دولت و وزراء و معاونان وی به این استان نشان از عزم جدی دولت در آبادانی استان دارد.

جمشیدنژاد افزود: استان سیستان و بلوچستان در برخی از شاخصه‌ها از جمله آموزش عالی رشد قابل قبولی داشته است به طوری که تعداد دانشجویان آن که در سطح دانشگاه‌های استان تحصیل می‌کنند از مرز 100 هزار نفر فراتر رفته است و عمدتا در بخش تحصیلات تکمیلی و دکترا دانشجو دارد که افتخاری برای این استان به شمار می‌رود.

همایش دانش آموختگان ۹

وی خاطرنشان کرد: در بخش بهداشت و درمان نیز در استان قدم‌های بزرگی برداشته شده است و با وجود اینکه پیش از انقلاب از حداقل‌ها این استان محروم بود و تنها تعداد معدودی پزشک خارجی به ارائه خدمات بهداشتی درمانی می‌پرداختند امروز استان از شرایط مطلوبی در این حوزه برخوردار است.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ما باید به لحاظ روانی هم شرایط امن را برای حضور سرمایه‌گذار و جذب سرمایه‌گذاران فراهم کرده تا استان به شکوفایی برسد و این محقق نمی‌شود مگر با همکاری مجدانه مردم شیعه و سنی استان که خوشبختانه روز به روز شاهد ترقی در این حوزه به لطف الهی، رهبری معظم، علما و روحانیون و فرهیختگان هستیم.

جمشیدنژاد گفت: در این دولت توجه ویژه‌ای دولتمردان و مسئولان به استان سیستان و بلوچستان دارند و این امر در سفر اخیر رئیس جمهور و مصوبات به عمل آمده و تفاوتی که با سایر استان‌هاست، کاملا مشهود است.

 

مدیر مجمع علوم دینی اهل سنت خنج گفت: عالم دین باید گره‌گشا و پردازشگر مسائل و آشنا به رویدادهای روز جهان باشد تا مشکلات را مرتفع سازد.

شیخ سید احمد کاملی در همایش دانش‌آموختگی طلاب حوزه دارالعلوم زاهدان، اظهار کرد: عالم دینی موفق هست که سیره حضرت رسول خدا (ص) را ملاک عملکرد خویش قرار دهد و برای موفقیت دارای خلاقیت لازم باشد.

همایش دانش آموختگان ۲

وی افزود: عالمی که سربسته فتوا دهد موفق نخواهد شد و راه به جایی نمی‌برد حال آنکه عالم باید گره‌گشای مشکلات بوده و پردازشگر دینی باشد که با زیباپسندی و فکر زیبا سخن بگوید و بر داشته‌های علمی خود بیفزاید.

مدیر مجمع علوم دینی اهل سنت خنج بیان کرد: نباید تنها در مساجد متحصن شد و دنیا را به روی خود بست بلکه باید دغدغه‌های روز جامعه را به فراخور شرایط زمان درک و دغدغه مردم و جوانان را لمس و براساس آن عمل کرد.

شیخ کاملی تصریح کرد: فتواهای صادره از سوی عالم باید جامعه را از سردرگمی نجات داده و در این مسیر باید خود را به جامعه و مشکلات آن بزند و حرف همه را گوش فرا داده و در زمینه رفع آنها تلاش کند.

همایش دانش آموختگان ۴

وی گفت: باید خدا رو شکر کرد که چنان امنیتی در این مملکت به وجود آمده که در سایه آن چنین نشست‌هایی برگزار می‌شود و باید از این بابت قدردان نظام و مسئولان بود.

مدیر مجمع علوم دینی اهل سنت خنج بیان کرد: امیدواریم در سایه وحدت، اتحاد و همدلی به وجود آمده در بین برادران تشیع و تسنن ایران اسلامی امروز به الگویی برای سایر کشورها با قومیت‌ها و اقلیت‌های مختلف در آمده است و باید قدر این موهبت را دانست و شکرگزار خداوند بود.

همایش دانش آموختگان ۳

شیخ کاملی خاطرنشان کرد: عالم در حقیقت به جای پیامبر نشسته است و باید قدر و منزلت این جایگاه را به خوبی درک کرده و به فراخور شرایط زمانی براساس مصالح نسبت به رفع مشکلات همت گمارد.

وی افزود: حضور یک عالم فهمیده سبب می‌شود جامعه به سرمنزل مقصود رهنمون و بسیاری از گرفتاری‌هایی که دامنگیر آن جامعه است، از بین برود.

 

 استاد اهل سنت دانشگاه آزاد مشهد گفت: قومیت‌ها و مذاهب با هر تفکری در جمهوری اسلامی ایران با وحدت، همدلی و مسالمت‌آمیز زندگی برادرانه‌ای دارند.

جلیل رحیمی در همایش دانش‌آموختگان طلاب حوزه دارالعلوم زاهدان، اظهار کرد: پیام برگزاری این همایش‌ها این است که قومیت‌ها، مذاهب و تفکرات مختلف در ایران با اتحاد و همدلی، زندگی خوبی دارند و مادامی این جمع‌ها معنا می‌یابد که با شکوه و عظمت کنار هم باشید.

وی با بیان اینکه قدرت ما یعنی قدرت کشور است، افزود: قدرت یعنی فرهنگ و تاریخ بالنده ایران اسلامی و هیچ‌گاه نباید قدرت خود را در ضعف دیگران و ضعف سایرین را قدرت خود بپنداریم.

استاد اهل سنت دانشگاه آزاد مشهد اضافه کرد: چالش اصلی این است که عزت دین اسلام را فراموش و به غیر دین متوسل جوئیم اگر قرار است دموکراسی بیاموزیم نیازی به غرب و فرهنگ منحط آن نیست، تاریخ اسلام، قرآن، پیامبر و ائمه و اصحاب سرشار از درس‌هایی هستند که می‌توانند دنیا و آخرت ما را تضمین کنند.

همایش دانش آموختگان ۱۰

رحیمی تاکید کرد: اسلام گنجینه بی منتهای ماست و بی‌توجهی به اسلام و رو کردن به غرب چالش افراط‌گرایی است و این دین اسلام است که بر پایه احترام‌، اخلاق، صداقت و مولفه‌های انسانی دیگر شکل گرفته و راه سعادت را به بشریت نشان داده است.

وی بیان کرد: برگزاری این همایش با حمایت و پول هیچ کس قابل تحقق نیست و این بدون شک عنایت حق تعالی است و خدا می‌خواهد بگوید که هر کس در مقابلش پیشانی بر سجده بگذارد چه عزتی به او می‌دهد.

جشن دانش آموختگی طلاب اهل سنت ۱استاد اهل سنت دانشگاه آزاد مشهد خاطرنشان کرد: قدرت در نزد خداست و آن را نباید در غیر او جستجو کرد، خداوند بنده زیادی دارد اما از بنده‌ای که لیاقت بیشتری دارد کمک می‌گیرد و ما باید به عزتی که خداوند به ما داده، شکرگزار باشیم.

رحیمی تصریح کرد: عده‌ای انگ شمشیر به دین اسلام را می‌زنند در پاسخ به آنان باید گفت که تعداد شهدای اسلام را بررسی کنند متوجه مظلومیت و حقانیت آن خواهند شد.

وی افزود: دغدغه همه علمای دین اسلام این است که همه باید در کنار هم به ریسمان الهی چنگ بزنیم، کدورت‌ها را کنار و با گفت‌وگو مسائل را مرتفع و اجازه ورود بیگانگان را به حریم خود ندهیم.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو