کد خبر: 2489

تاریخ خبر:

دادگاه جنایی قاهره رئیس‌جمهور برکنار شده مصر و ۱۲ تن دیگر را در پرونده کشتار تظاهرات کنندگان به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از تسنیم، به نقل از شبکه تلویزیونی صدی البلد، دادگاه جنایی قاهره امروز جلسه قرائت حکم محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور را در پرونده کشتار تظاهرات کنندگان در مقابل کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه که در سال 2012 میلادی به وقوع پیوست، آغاز کرد.

دادگاه جنایی قاهره پس از برگزاری جلسه و قرائت حکم، محمد مرسی و 12 تن دیگر از اعضای اخوان المسلمین از جمله محمد البلتاجی و عصام العریان وجدی غنیم، را در این پرونده به 20 سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بر اساس این حکم، دادگاه هر یک از متهمان اعم از اسعد الشیخه، احمد عبدالعاطی، ایمن هدهد، علاء حمزه، رضا الصاوی، لملوم مکاوی جمعه، هانی سید توفیق، احمدالمغیر، عبدالرحمن عز، محمد مرسی، محمد بلتاجی، عصام العریان و وجدی غنیم را به اتهام استفاده از زور، خشونت، بازداشت و توقیف افراد و شکنجه آنها به 20 سال حبس و 5 سال تحت نظارت پلیس محکوم کرد.

دادگاه همچنین عبدالحکیم عبدالرحمن و جمال صابر را به 10 سال حبس و 5 سال تحت نظارت پلیس محکوم کرد.

دادگاه همچنین تمامی متهمان را از اتهام "قتل عمد" در این پرونده تبرئه کرد./گزارش/ اولین رئیس جمهور منتخب مصر از ریاست تا زندان و صدور حکم دادگاه/

در پی حادثه کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه در سال 2012 میلادی 10 نفر کشته شدند و شماری نیز زخمی شدند.

جلسه امروز نخستین جلسه صدور حکم از زمان عزل مرسی در تاریخ 3 جولای 2013 بود و قرار است در روز 16 می (26 اردیبهشت) نیز جلسه قرائت حکم مربوط به دو قضیه دیگر اعم از «یورش به زندان ها» در اوایل انقلاب ژانویه و نیز آنچه «جاسوسی» برای حماس و حزب الله خوانده شد، برگزار شود.

با این حال مرسی می‌تواند به حکمی که امروز صادر شد، اعتراض کند. این اولین پرونده از میان پنج پرونده‌ای است که مرسی طی آن محاکمه شده است.

پیش از این نیز بسیاری از سران اخوان‌المسلمین که محاکمه شده‌اند با احکام سنگین اعدام یا حبس ابد مواجه شده‌اند.

مرسی به عنوان اولین رئیس‌جمهوری که در انتخاباتی آزاد و با رأی مردم انتخاب شد، یک سال بعد از ریاست‌جمهوری و در پی اعتراضات گسترده و بی‌سابقه مخالفان، توسط «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع وقت مصر از قدرت برکنار شد.

از زمان عزل مرسی از قدرت، نیروهای پلیس و ارتش دست‌کم 1400 تظاهر کننده طرفدار مرسی را به قتل رسانده‌اند و بیش از 15 هزار اسلامگرا را سرکوب و زندانی کرده‌اند.

تاکنون صدها تن از هواداران مرسی در پرونده‌های گروهی به اعدام محکوم شده‌اند و سازمان ملل متحد نیز این احکام را «بی‌سابقه در تاریخ معاصر» توصیف کرده است.

سازمان‌‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر هم دولت السیسی را، سرکوبگر‌تر از رژیم مبارک دانسته‌اند.

                                                                                                 *** واکنش ها به صدور حکم***

اعتراض کمیته حقوقی اخوان المسلمین به حکم صادره علیه مرسی

خبرگزاری تسنیم: کمیته حقوقی جماعت اخوان المسلمین اعلام کرد که به حکم صادره علیه محمد مرسی مبنی بر 20 سال حبس در پرونده حوادث کاخ الاتحادیه، اعتراض خواهد کرد.

 برخی منابع در کمیته حقوقی جماعت اخوان المسلمین اعلام کردند که پس از دریافت نسخه مربوط به شرح حکم صادره علیه محمد مرسی و تعدادی از رهبران این جماعت مبنی بر 20 سال حبس در خصوص پرونده حوادث کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه، به این حکم اعتراض خواهد کرد.

از سوی دیگر صفحه مربوط به محمد مرسی در سایت اجتماعی فیس بوک یک فیلم 3 دقیقه ای از اظهارات اخیر مرسی همزمان با صدور حکم علیه وی را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، مرسی و تعدادی از رهبران اخوان المسلمین در حین قرائت حکم دادگاه در داخل قفس اتهام به دادگاه پشت کرده و با دست خود آرم رابعه العدویه را نشان می دادند.

دادگاهی در قاهره امروز (سه شنبه) محمد مرسی را به خاطر اتهامات مربوط به قتل تظاهرات کنندگان در پرونده موسوم به "کاخ الاتحادیه" به 20 سال زندان محکوم کرد.

عضو بلندپایه اخوان‌المسلمین:
دولت السیسی دادگاه مرسی را دیکته و کنترل می‌کند

یکی از اعضای بلندپایه اخوان‌المسلمین مصر در واکنش به رأی دادگاه جنایی قاهره در محکوم کردن محمد مرسی به 20 سال زندان اعلام کرد که فرآیند این دادگاه از سوی دولت دیکته و کنترل شده است.

«عمرو الدراج» یکی از مقامات بلندپایه اخوان‌المسلمین با اشاره به مضک بودن دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد مرسی اعلام کرد که فرآیند این دادگاه از سوی دولت دیکته و کنترل شده است.

به گزارش رویترز، الدراج در ادامه اعلام کرد که دولت مصر به دنبال صدور حکم اعدام برای دموکراسی در مصر است.

فرزند مرسی: حکم دادگاه علیه پدرم سیاسی است

فرزند محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر حکم دادگاه مصر علیه پدرش را غیرقانونی و سیاسی خواند.

 اسامه فرزند محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر گفت: ما این حکم را رد می کنیم زیرا غیرقانونی است.

وی افزود: ما هیئت دادگاه و حتی ساختار آن را رد می کنیم؛ حتی اگر حکم به برائت می داد.

اسامه مرسی تاکید کرد که این احکام سیاسی است و ماهیت حقوقی ندارد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور اکنون سرگرم بازگرداندن انقلاب به مسیر خودش است.

هیئت دفاع از مرسی: صدور حکم "سیاسی" است

هیئت دفاع از محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر نیز حکم صادره علیه وی را "سیاسی" دانست.

شورای انقلابیون مصر حکم مرسی را «مضحک» خواند

شواری انقلابیون مصر حکم دادگاه جنایی قاهره علیه رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور را مضحک توصیف کرد.

به گزارش تسنیم، شورای انقلابیون مصر حکم دادگاه جنایی قاهره علیه محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده مصر را مضحک توصیف کرد.

دادگاه جنایی قاهره امروز محمد مرسی و 12 تن دیگر از اعضای اخوان المسلمین از جمله محمد البلتاجی و عصام العریان، و وجدی غنیم را در این پرونده به 20 سال حبس تعزیری محکوم کرد. دادگاه همچنین تمامی متهمان را از اتهام قتل عمد تبرئه کرد.

تظاهرات طرفداران مرسی در اعتراض به حکم دادگاه

هواداران محمد مرسی رئیس‌جمهور برکنار شده مصر بعد از حکم دادگاه جنایی قاهره علیه وی، در اعتراض به این حکم تظاهرات کردند.

پیش از این جماعت اخوان المسلمین در بیانیه ای، ملت مصر را به حرکت انقلابی در تمامی خیابان های مصر در دفاع از اراده سلب شده و بازگرداندن مشروعیت و نیز حمایت از رئیس جمهوری که در تنها انتخابات آزاد و سالم به وی رأی اعتماد داده بودند، فراخوانده بود.

6 آوریل:حکم صادره علیه مرسی "باطل" است

جنبش جوانان 6 آوریل با اشاره به صدور حکم تبرئه برای «حسنی مبارک» دیکتاتور مخلوع مصر و عناصر دوره وی، تاکید کرد که صدور حکم علیه محمد مرسی و رهبران اخوان المسلمین باطل است.

جنبش جوانان 6 آوریل در صفحه رسمی خود در فیس بوک نوشت که با «نظام قضایی فاسد» مخالف است و آن را به رسمیت نمی شناسد.

این جنبش افزود: دستگاه قضایی که احکام تبرئه برای حسنی مبارک، حبیب العادلی وزیر کشور دوره مبارک و احمد عز دبیر کل حزب ملی منحله صادره می کند و در مقابل علاء، ماهر، عادل، دومه، هانی الجمل، ممدوح جمال و هزاران نفر دیگر را زندانی می کند، فاسد و از هم فروپاشیده است.

این جنبش همچنین تاکید کرد: قانون در مصر ناعادلانه است و در نتیجه احکام صادره علیه رهبر اخوان المسلمین و دیگران و نیز صدور احکام حبس ابد برای صدها اخوانی و حکم حبس هزاران معارض اعم از اخوانی و غیره و هر حکمی که علیه محمد مرسی صادر می شود، باطل است، انقلاب ندای عدالت برای همه را سر داد، عدالت در مصر وجود ندارد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو