کد خبر: 2503

تاریخ خبر:

علی اکبر صالحی پنجمین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سابقه دو دور ریاست سازمان انرژی اتمی در جلسه ای با تعدادی از عناصر جریان اصلاحات، بخش هایی کمی از جریان مذاکرات ایران و آمریکا و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را بیان کرد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از جهان، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع تعدادی از عناصر جریان اصلاحات با اشاره به مذاکرات هسته ای در زمان حضور دکتر سعید جلیلی گفت: در زمان آقای دکتر جلیلی به دلیل نبود موضع بی طرفی در میان کشورهای درگیر در موضوع به نتیجه خاصی نرسید. ما شاهد بودیم که فاصله نشست ها نامنظم بود و از فاصله نشست قبلی تا بعدی همه چیز یکباره تغییر می کرد و طرف های مذاکره با رویکرد جدیدی وارد مذاکرات می شدند.

وی افزود: زمانی که اینجانب به وزارت خارجه رفتم قبل از انتخابات دوم آقای اوباما، ما متوجه شدیم که مذاکرات با این گروه، راه به جایی نمی برد. زیرا برخلاف تلاش گروه مذاکره کننده ایرانی، آنها آمادگی تعامل و همکاری با ایران را نداشتند. مذاکره همزمان با شش کشور بسیار سخت بود ضمن اینکه وزن و جایگاه کشورها نیز با یکدیگر متفاوت بود. بدین معنا که میزان تاثیر ایالات متحده نسبت به سایر کشورهای درگیر در موضوع بیشتر بود.

وزیر سابق امور خارجه با اشاره به ملاقات اش در آن مقطع با رهبر معظم انقلاب گفت: بنده به عنوان وزیر خارجه خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و درخواست کردم راه دیگری را امتحان کنیم. آمریکاییها در آن زمان پیشنهاد خود را از طریق عمان به ما اعلام کرده بودند بنابراین اینجانب با توجه به وزنی که آمریکا در مذاکرات داشت از محضر مقام معظم رهبری تقاضا کردم که اجازه دهند ما مسیر دوم را امتحان کنیم.

وی افزود: ایشان با توجه به سابقه ای که آمریکا داشت فرمودند: «آمریکا عهد شکنی می کند» اینجانب عرض کردم که اجازه دهند برای اتمام حجت هم که شده ما این مذاکره را انجام دهیم اگر به نتیجه نرسیدیم برای همگان روشن خواهد شد که این طرف مقابل است که می خواهد لجاجت کند. با بزرگواری مقام معظم رهبری با انجام این گفتگوها موافقت شد. البته ایشان شروطی را برای این کار مقرر فرمودند.

بر اساس گزارش پارس، رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص شروط مقام معظم رهبری برای مذاکره با طرف آمریکایی در آن مقطع گفت: ایشان شروطی را تعیین کردند. یکی اینکه «مذاکره برای مذاکره» نباشد تا آمریکایی ها بخواهند وقت کشی کنند. شرط دیگر اینکه مذاکره فقط «اختصاص به موضوع هسته ای» داشته باشد و درباره «روابط دو جانبه و موضوعات دیگر» نباشد.

وزیر سابق امور خارجه در مورد هماهنگی ها پس از موافقت رهبر معظم انقلاب گفت: پس از موافقت با معظم له، ضروری بود تا هماهنگی هایی در سطح دولت انجام گیرد که در این مرحله با مشکل مواجه شدیم و با یک سری ناهماهنگی ها روبرو شدیم.

وی افزود: البته آمریکاییها هم اصرار داشتند که این کار قبل از انتخابات آنها انجام شود. با اینکه ما ارتباطِ مکاتبه ای غیر رسمی از طریق عمان داشتیم اما مذاکره حضوری، دیر اتفاق افتاد.

رئیس سازمان انرژی اتمی به برقراری جلسه اول ملاقات تیم مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی اشاره کرد و گفت: بالاخره ما جلسه اول را برگزار کردیم و در آن زمان معاون وزارت خارجه آقای «خاجی» به اتفاق «تعدادی از مدیران کل وزارتخانه»، به عنوان مسوول مذاکره به این جلسه رفتند و در جلسه اول روی یکسری اصول موافقت های اولیه انجام شد اما جلسه دوم به دلیل همین عدم هماهنگی ها به تعویق افتاد. هر چقدر ما فشار آوردیم کار پیش نمی رفت و در نهایت جلسه دوم هم برگزار شد که همه این موارد مستند است.

وی درخصوص موانع پیش آمده گفت: نامه نگاری ها و بداخلاقی هایی که در این فرایند انجام شده به صورت مستند وجود دارد که تاریخ در مورد آن قضاوت خواهد کرد.

وی یادآور شد: من در دولت گذشته مصاحبه ای را انجام دادم پس از آنکه این اجازه را گرفتم گفتم به زودی شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود البته با این تصور که می توانیم این مذاکرات را به راحتی جلو ببرم و نمی دانستم با مانع مواجه می شویم.

بر اساس گزارش پارس، وزیر سابق امور خارجه با اشاره به جلسه دوم این مقطع از مذاکرات اظهار داشت: خوشبختانه بار دوم منجر به این شد در نامه ای که سلطان عمان برای آقای دکتر احمدی نژاد نوشت این نکته ذکر شد که نماینده آمریکا و نماینده ایران نزد بنده آمدند و نمایندگان آمریکا اعلام کردند که غنی سازی را به رسمیت می شناسند. این نخستین قدمی بود که در راه مذاکرات برداشته شد. پس از آن، چارچوب مورد نظر برای ادامه کار مشخص شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی به رویدادهای جلسه سوم اشاره کرد و گفت: همین اتفاقات موجب شد که ما به جلسه سوم برویم که به آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران رسیدیم. بر اساس گزارش پارس، وی تصریح کرد: برای هر دور از این گفتگوها آنقدر انرژی و وقت صرف گردید که تا این حد زمان بر شد. اما نتیجه این بود که خود آمریکاییها متعهد شده بودند که توافقاتی که با ما انجام می دهند را خودشان به گروه ۵+۱ اعلام کنند. زیرا در نهایت ما باید از مسیر همین گروه به نتیجه می رسیدیم.

بر اساس گزارش پارس، وی در مورد ادامه مسیر مذاکرات با پیروزی حسن روحانی در انتخابات خرداد ۹۲ گفت: در آستانه دور سوم مذاکرات، اراده مقام معظم رهبری بر این تعلق گرفت که ادامه مذاکرات به دولت یازدهم واگذار شود و در نهایت با شروع به کار دولت آقای روحانی وقتی ما خدمت ایشان رسیدیم و گزارش فرایند کار را ارایه دادیم روند اجرای کار بسیار برای ایشان شایان توجه بود.

وی افزود: در دولت آقای دکتر روحانی، کمیته سیاسی تشکیل شد که جناب آقای ظریف و تنی چند از مشاوران رئیس جمهور در آن حضور داشتند. من از آقای «خاجی» و آقای «عراقچی» درخواست کردم که این کمیته را در جریان امور قرار دهند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم باهمدلی و همکاری جمعی، راه باز شد. ریاست محترم جمهوری، وزیر محترم امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، جملگی همفکر بودند و همین موضوع به پیشبرد امور سرعت بخشید.

وزیر سابق امور خارجه تصریح کرد: این روایت مستند و تاریخی از یک فرایند سخت بود اما بدون تردید، شخص مقام معظم رهبری هستند که راهگشای این فرایند بودند. اینجانب صرفا نقش انتقال دهنده پیشنهادات را بر عهده داشتم.

* شاهد رفع تدریجی تحریم‌ها خواهیم بود
 یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱، علی اکبر صالحی وزیر وقت امور خارجه در حاشیه حضور در همایش معاونین و فرماندهان مرزبانی ناجا در جمع خبرنگاران با اشاره به بحث تحریم‌ها، اظهار کرد: «ما تحریم ها و همچنین این موضوع که از امروز تحریم‌ها نه فقط تشدید نخواهد شد بلکه شاهد رفع تدریجی آن‌ها خواهیم بود را تفأل به خیر می‌دانیم.»
این سخنان بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی گذاشت.

* براساس اطلاعاتی بوده است که در اختیار دارم اما قابل بیان نیست
همچنین صالحی وزیر وقت امور خارجه در یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه بنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه "با وجود خوشبینی شما نسبت به تغییر رویکرد ۱+۵ در بحث هسته‌یی، جزئیات پیشنهاد آنها که در رسانه‌ها منتشر شده، گویای این مساله است که آنها همچنان حق غنی‌سازی را برای ایران به رسمیت نشناخته‌اند و دست از تهدید و تحریم یکجانبه علیه ایران برنداشته‌اند"، گفت: اگر اظهار خوشبینی می‌کنم، بر اساس داده‌هایی است که در دست دارم. همانطور که قبل از آزادی گروگان‌های ایرانی در لیبی و سوریه اعلام کردم به زودی آنها آزاد می‌شوند و شدند، در این ارتباط (موضوع هسته‌یی) هم خوشبین هستم اما در حال حاضر نمی‌توانم وارد جزئیات و دلایل این بحث شوم.

بر اساس گزارش پارس، وزیر وقت خارجه کشورمان خاطرنشان کرده بود: این تحولات در شرایطی صورت می‌گیرد که برخی کشورهای غربی تلاش می‌کنند که ایران را در انزوا قرار دهند اما ایران با عزت، توانمندی، توکل به خدا، ابتکاراتش و نشاط سیاسی‌اش، تحریم‌ها و محدودیت‌ها را تا جایی که امکان داشته است دور زده و در بخش‌هایی بی‌اثر کرده است. به هرحال ما هم در مقابل تهدیدات و تحریم‌ها اقدامات خود را انجام می‌دهیم. البته امیدواریم با چشم‌اندازی که پیش رو داریم، شاهد رفع تدریجی این شرایط باشیم. دفعه قبل هم که گفتم از این بعد شاهد رفع تدریجی تحریم‌ها خواهیم بود براساس اطلاعاتی بوده است که در اختیار دارم اما قابل بیان نیست.

وی تصریح کرده بود: سال آینده سال نویدبخشی در زمینه رفع تدریجی تحریم‌ها خواهد بود.

* فضای «مثبت» از نگاه وزیر امور خارجه عمان
لازم به یادآوریست بر اساس گزارش پارس، وزیر امور خارجه عمان در همان روز(یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱) در دیدار با سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران که به مسقط سفر کرده بود، سیاست و رویکرد کشورش را مبتنی بر حمایت از مذاکره و گفت‌وگو و رد هرگونه اعمال فشار و خشونت دانست و در این راستا با اظهار خرسندی از فضای «مثبت» مذاکرات اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و گروه۱+۵ ، ابراز امیدواری کرد این مذاکرات در ادامه به نتایج مطلوب و ثمربخشی برای دو طرف منجر شود.

* ایران وارد فاز جدیدی از تعاملات سیاسی و بین المللی خواهد شد
علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه دولت دهم در ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ در نشستی با خبرنگاران حوزه سیاست خارجی که در آخرین روزهای مسئولیت وی به عنوان وزیر خارجه برگزار شد، با اشاره به اظهارات خود در اواخر سال گذشته پیرامون رفع تدریجی تحریم ها، اظهار داشت: نه از باب اینکه پیشگو هستم، از باب اینکه اطلاعاتی به دست می آمد ۷-۸ ماه قبل عرض کردم که سال ۹۲، سالی خواهد بود که ایران وارد فاز جدیدی از تعاملات سیاسی و بین المللی خواهد شد و به لطف الهی، خداوند ما را در این مسیر قرار داد و نشانه هایی که جمهوری اسلامی ایران وارد عهد جدیدی شده است دیده می شود تا به سمت عزتمندی و اعتدال بیشتر پیش برود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو