کد خبر: 2643

تاریخ خبر:

رئیس شورای عالی استان‌ها در نشست خبری خود در خبرگزاری فارس به مسایلی همچون عضویت 117 هزار نفر در شوراها، وجود 427 شورای شهر و 35 هزار شورای روستایی، انجام 12 فعالیت برای تقویت شوراها و خلاف قانون بودن دریافت هزینه‌ای به جز حق‌الجلسه پرداخت.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از فارس، غلامرضا بصیری‌پور در نخستین نشست خبری خود که با حضور اصحاب رسانه در خبرگزاری فارس برگزار شد ضمن تبریک هفته شورا اظهار داشت: رسانه‌ها، شورایاران و شورا باوران هستند.

وی ادامه داد: حدود 3 ماه است که بنده به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها انتخاب شدم و 12 سال نیز عضو شوراها بوده‌ام.

بصیری‌پور خاطر نشان کرد: در مجموعه شوراها چندین ظرفیت مهم و براساس قانون وجود دارد که به درستی از این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها یادآور شد: شوراها از ارکان تصمیم‌گیرنده و اداره کننده کشور هستند و این موضوع در قانون اساسی آمده است در صورتی که اصول قانون اساسی در شوراها اجرایی شود می‌توانیم مسایل و اهداف مربوط به شوراها را پیش ببریم.

بصیری‌پور خاطر نشان کرد: ظرفیت دیگر شورایاری‌ها نیروی انسانی آنها است که بزرگترین و فراگیرترین نهاد مردمی محسوب می‌شوند. در کل کشور 117 هزار عضو شورایی داریم و این رقم بسیار قابل توجه است و در قالب 38 هزار شورا در کشور فعالیت می‌کند.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: در مجموع 35 هزار شورای روستایی، 1058 شورای بخش، 427 شورای شهر در کشور فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: شوراها شغل محسوب نمی‌شود و اعضای شورا با رای مردم در شوراها حضور دارند و پل ارتباطی بین مردم و مدیریت شهری هستند.

بصیری‌پور خاطر نشان کرد: در جهت پویای شوراها و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت این نهاد مردمی در برنامه داریم که به تمامی استان‌های کشور سفر کنیم و در مدت کوتاه 3 ماهه‌‌ای که به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها انتخاب شدند به 7 استان کشور سفر داشتند.

وی خاطر نشان کرد: باید شوراها توسط مدیران جامعه باور شوند و به این نهاد مردمی توجه بیشتری صورت بگیرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: در راستای جلوگیری از هزینه‌های مسافرت به استان‌ها توانسته‌ایم به صورت ویدئو کنفرانس با رئیس سازمان شهرداری ها و بهیاری‌ها و سایر مسئولین جلساتی را برگزار کنیم و مقرر شده است رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به همین شکل با شورایاری‌ها ارتباط برقرار کند.

وی با اشاره به این که 12 اقدام باید در جهت تقویت شورایاری‌ها انجام شود گفت: در حال حاضر اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها خاطر نشان کرد: در شورای فرادستی می‌توانیم طرح‌های به مجلس و دولت ارایه دهیم و در اجرای این طرح‌ها در صورت تصویب سهیم باشیم.

وی درباره بودجه شورای عالی استان‌ها نیز اظهار داشت: بودجه‌ای که از سوی دولت به شورای عالی داده می‌شود در سال گذشته 8 میلیارد تومان بوده که تنها 60 درصد آن محقق شده است و امسال نیز این بودجه به 9 میلیارد و 600 میلیون تومان افزایش یافته است.

به گفته بصیری ‌پور هزینه‌های شورای شهر و شورای روستا را نیز شهرداری‌ها تامین می‌کنند.

وی درباره این که آیا در 4.5 دروه شوراها لغو شورایی داشته‌ایم گفت: در دوره سوم چند شورا لغو شدند ولی تا کنون در این دوره چنین موضوعی نداشته‌ایم ولی تنها در شورای روستاها به دلیل عدم انگیزه لازم بعضی از شورای روستاها تعطیل شده‌اند.

وی درباره تعامل دولت و شوراها اظهار داشت: شورای عالی بالاترین رده شورایی کشور است و تاکنون نیز تعاملات خوبی با دولت داشته از این رو اخیرا نیز با هلال احمر و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رسانده. 

بصیری‌پور درباره دریافتی‌های اعضای شوراها اظهار داشت: در قانون شوراها وجود دارد که دریافت هزینه‌ای به جز پرداخت حق‌الجلسه هر نوع پرداخت دیگری به شوراها خلاف قانون است.

وی ادامه داد: در بعضی از شهرهای کوچک به دلیل عدم تامین منابع لازم شهرداری‌ها در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود مشکل دارند و نمی‌توانند به شورای خود نیز کمک کنند در جحال حاضر نیز شورای شهرستان‌ها با کمبود منابع مواجه هستند که از سال گذشته تا کنون به شورای شهر 7 استان 2 میلیون تومان پرداخت شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: نظام شورایی با مشکلات فراوانی مواجه است. 17 هزار عضو شورایی وجود دارد که برای تامین مسکن، وسیله نقلیه، بیمه و قرارداد با مشکلاتی مواجه هستند.

وی ادامه داد: بعضی از اعضای شوراها 4 دوره در شورا حضور دارند ولی هنوز بیمه نشده‌اند و باید نسبت به بیمه شدن این افراد تسهیلاتی فراهم شود و در این راستا نیز با بنیاد برکت در حال مذاکره هستیم که با پرداخت 26 هزار تومان سالانه بتوانیم اعضای شوراها را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهیم. 

وی درباره خدماتی که به شهرهای زیر 20 هزار نفر ارایه می‌شود گفت: وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سال گذشته نسبت به خرید ماشین‌آلات مورد نیاز این شهرها اقدام کرده‌اند و در بعضی موارد قیر رایگان نیز برای اقدامات عمرانی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

بصیری‌پور درباره دریافت حق‌الجلسه اعضای شوراها اظهار داشت: بر اساس قانون به ازای ساعت‌های مشخص شده به اعضای شورای شهر حق‌الجلسه ارایه می‌شود که براساس آن حق‌الجلسه شورای روستا برای هر ساعت 3500 تومان، شورای بخش 4900 تومان و شورای عالی 8400 تومان است.

وی گفت: در شورای کلان‌شهرها به غیر از تهران بنده اطلاعی از آن ندارم ماهانه بین 1 تا 5 میلیون تومان به شکل ماهیانه دریافت می‌کنند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو