کد خبر: 2780

تاریخ خبر:

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به سناتور کاتن نوشت: خیلی عصبانی شده و در حساب توییترش شروع کرده به ناسزاگویی، که آنهم جالب است. حالا شاید یک پاسخ براساس ادب ایرانی به او که تازه دارای فرزند پسری شده دادم.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از ابنا، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس بازنگری پیمان عدم اشاعه هسته‌ای به نیویورک سفر کرده است در صفحه فیس بوک خود گزارشی از فعالیت‌های چند روز اخیرش ارائه کرد.

متن کامل گزارش ظریف به شرح زیر است:

«سلام دوستان

صبح پنجشنبه به وقت نیویورک و حدود ساعت ۳ بعدازظهر به وقت ایران عزیز است. برنامه فشرده‌ای در سه روز گذشته داشتیم. روز دوشنبه بیشتر به کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه گذشت که ایران به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد مسئولیت ارائه مواضع جنبش در اجلاس و هدایت مذاکرات با سایر گروه‌ها را دارد. چون عدم تعهد با نزدیک به ۱۲۰ عضو معاهده، بزرگ‌ترین گروه این اجلاس است، طبیعتاً جایگاه عمده‌ای در مذاکرات دارد و ما هم به عنوان رییس جنبش اولین سخنران اجلاس بودیم.

شاید برای شما جالب باشد بدانید که مواضع جنبش عدم تعهد در این موضوع کاملاً منطبق بر مواضع ملی ایران است: از ضرورت از میان رفتن همه سلاح‌های هسته‌ای تا محکومیت اسرائیل به عنوان بزرگ‌ترین ناقض رژیم بین المللی عدم اشاعه و از ضرورت احترام به حقوق هسته‌ای کشور‌ها منجمله در چرخه سوخت تا وظیفه کشورهای دارای فناوری برای انتقال فناوری به سایر اعضا و...

به همین دلیل ضرورتی ندیدم که یک بار از سوی عدم تعهد صحبت کنم و یک بار از سوی ایران و به‌‌ همان سخنرانی عدم تعهد اکتفا کردم. بقیه وقت دوشنبه را به ملاقات وزرای خارجه مصر، الجزایر و ژاپن و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در موضوعات مربوط به اجلاس و نیز بحث هسته‌ای اختصاص دادیم. همچنین با قائم مقام دبیرکل ملل متحد (در غیاب دبیرکل که در نیویورک حضور ندارد) و نماینده ویژه دبیرکل در امور سوریه پیرامون مسایل منطقه‌ای و به ویژه سوریه و یمن بحث کردیم.

در چارچوب ۱+۵، بعدازظهر دوشنبه مذاکرات مفصلی با آقای کری و هیئت همراه در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران داشتیم و سه شنبه نیز شام کاری نسبتا طولانی با خانم موگرینی و همکارانشان در‌‌ همان محل. از امروز هم همکاران بنده کار نگارش را که هفته گذشته در وین شروع شده است به صورت تمام وقت ادامه خواهند داد.

علاوه بر جلسات رسمی، تعداد قابل توجهی ملاقات و جلسه و مصاحبه و سخنرانی برای تبیین مواضع هسته‌ای و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در شرایط ویژه کنونی داشتم که مهم‌ترین آن‌ها مصاحبه ۷۰ دقیقه‌ای چالشی با چارلی رز مجری سر‌شناس آمریکایی بود که در دو قسمت سه‌شنبه شب و چهارشنبه شب پخش شد. همچنین یک جلسه دو ساعته پرسش و پاسخ در دانشگاه نیویورک داشتم که به صورت سراسری پخش مستقیم شد و سؤالات نیز هم در محل توسط حاضرین و هم از روش‌های الکترونیک مطرح می‌شد. بحث چالشی ولی بسیار خوبی بود. البته از یکی دو اشاره مودبانه و کاری که به سناتور کاتن نویسنده نامه معروف ۴۷ سناتور کردم و حاضرین هم خیلی پسندیدند، وی خیلی عصبانی شده و در حساب توییترش شروع کرده به ناسزاگویی، که آنهم جالب است. حالا شاید یک پاسخ بر اساس ادب ایرانی به او که تازه دارای فرزند پسری شده بدهم.

چندین ملاقات و جلسه هم با نخبگان سیاسی، فکری و دانشگاهی آمریکایی و ایرانیان فعال در مباحث سیاسی آمریکا داشتم و خواهم داشت که امیدوارم مفید باشد.

پیشاپیش میلاد حضرت علی علیه السلام و روز پدر گرامی باد.

شاد و سربلند باشید.»

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو