کد خبر: 32

تاریخ خبر:

لاریجانی در نشست خبری:

خبرگزاری تسنیم: رئیس دوره‌ای اتحادیه بین‌المجالس گفت: بعضی از اقدامات شیطنت‌آمیز ایران‌هراسی که بعضا تصور می‌کردند در بالین این امر موج‌هایی را سوار کنند، آنقدر سست است که کشورهای اسلامی راغبند علاقه‌مندی خود را به جمهوری اسلامی ایران نشان دهند.

به گزارش « زاهدان نیوز» ، به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس دوره ای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی پس از اختتامیه نهمین دوره اجلاس در تهران در نشست خبری اظهار داشت: خدا را شکر می کنیم که اجلاس بین مجالس اسلامی در روزهای اخیر در تهران به نحو نیکویی از همه جهات برگزار شد؛ هم به لحاظ حضور چشم گیر هیئت های پارلمانی تمام کشورهای عضو به جز سه کشور که برخی از آنها مانند مصر پارلمان نداشتند و همچنین حضور چشمگیر روسای پارلمان ها که غالبا در این کنفرانس ها کمتر این تعداد از روسا شرکت می کنند.

وی ادامه داد: حضور چشمگیر روسای پارلمان ها و بیشتر کشورهای عضو حکایت از این می کند که همبستگی کشورهای اسلامی بیش از گذشته شده است و نقش جمهوری اسلامی در گردآوردن این عزیزان در تهران بسیار مفید و عزتمند بود و برای بین مجالس اسلامی پایه ریزی مطلوب تری شد.

رئیس دوره ای اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی تصریح کرد: از این جهت باعث فخر و مباهات ملت بزرگ ایران است که دعوت ایران را تقریبا تمام پارلمان های کشورهای اسلامی پذیرفتند و حضور یافتند. در این چند روز چه در سطح کمیته ها و چه در سطح اجلاس سران بحث های خوبی درباره چالش های عالم اسلام و همچنین توانمندی های کشورهای اسلامی و راه برون رفت مطرح شد که در قطعنامه و بیانیه تهران انعطاف پیدا کرد.

لاریجانی در ادامه گفت: از این جهت یک ظرفیت خوب برای دیپلماسی بوجود آمد تا از این ظرفیت استفاده شود و روابط صمیمانه ای که بین ایران و پارلمان های دیگر کشورها بوجود آمده باعث شود تا در مقابل چالش هایی که یک بعد آن استکباری است و کشورهای قدرتمند دنبال می کنند و بعد دیگر آن نیز جریان های مخرب تروریستی و افراطیون هستند، فائق بیایند.

رئیس دوره ای اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی این اجلاس را نمادی از حضور جدی ایران در صحنه کشورهای اسلامی دانست و تصریح کرد: بنده از هیئت های پارلمانی تشکر می کنم که در این اجلاس حضور قوی داشتند؛ همچنین از رسانه های گروهی و شما عزیزان که در این جمع حضور دارید و اطلاعات را به مردم منتقل می کنید و خصوصاً از رادیو و تلویزیون، تشکر خاص داریم.

تجمع چشمگیر کشورهای اسلامی نشانه اعتماد به جمهوری اسلامی بود

وی در ادامه این نشست خبری به سوال رسانه ها پاسخ گفت. در ابتدا خبرنگار شبکه خبر از لاریجانی پرسید که اجماع بی نظیر کشورهای اسلامی نشان از یک اتحاد بین کشورهای اسلامی بود، این اتحاد چه پیامی را می تواند برای دیگر کشورهای دنیا داشته باشد؟ که رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال گفت: تجمع چشمگیر کشورهای اسلامی نشان از همبستگی، اتحاد و همچنین اعتماد این کشورها به جمهوری اسلامی بود و هر دو وجه آن اهمیت دارد.

لاریجانی ادامه داد: این تجمع چشمگیر نشان می دهد بعضی از اقدامات شیطنت آمیز ایران هراسی که بعضا تصور می کردند در بالین این امر موج هایی را سوار کنند، آنقدر سست است که کشورهای اسلامی راغب هستند نقش خود و علاقه مندی خود را به جمهوری اسلامی ایران نشان دهند و این دستاورد مهم حاوی پیام اعتمادساز بین ایران و بین دیگر کشورهای اسلامی بود.

وی در پاسخ به خبرنگار شبکه الاتجاه در خصوص عدم حضور برخی کشورها و اینکه پرچم کشور عربستان در اجلاس بود، اما نه تنها نماینده پارلمان آن کشور حضور نیافته بود بلکه برخی مسئولان گفتند از حضور سفیر عربستان در این اجلاس نیز جلوگیری کرده اند که این عدم حضور نماینده عربستان پیامی دارد. شما چطور با این رفتار عربستان برخورد می کنید، اظهار داشت: کشورهای عربستان، گویان و مصر در این اجلاس شرکت نکردند که مصر پارلمان ندارد و تقریبا تمام کشورهای اسلامی حضور داشتند. این یک وجهه خوب برای کشورهای اسلامی خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده تحلیل دقیقی از این موضوع ندارم، چون رئیس مجلس سعودی قرار بود در این اجلاس حضور یابد و باید با آنها در مورد علت عدم حضور صحبت کرد. گاهی مسائلی داخلی و یا دیگر مسائل پیش می آید، بنابراین باید در این باره صحبت کرد. البته ما علاقه مند هستیم همه عالم اسلام با هم متحد باشند و مشکلی از این جهت از طرف جمهوری اسلامی ایران نیست.

برخی پارلمان ها از قدرت لازم برای اینکه دولت ها را به سمت مسیر مورد نظر بکشانند، برخوردار نیستند

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین که پرسید همانطور که شما در اختتامیه گفتید، مهمترین پیام این اجلاس مبارزه با افراطی گری و تکفیر و موضوع فلسطین بود، با توجه به بیانیه اختتامیه چطور این تصمیمات خصوصا در بحث مبارزه با افراطی گری و تکفیر و در ارتباط با فلسطین چطور به گام های عملی تبدیل شود که پارلمان ها با دولت های خود همکاری کنند، تصریح کرد: مقدار زیادی از این گونه اجلاس ها ایجاد همگرایی فکری بین پارلمان ها یعنی نمایندگان ملت هاست و اینکه شما اظهار کردید در این اجلاس در خصوص موضوع فلسطین و افراطی گری همفکری بین کشورهای اسلامی وجود دارد موضوع بسیار مهمی است.

وی ادامه داد: همه پارلمان ها یک وزن ندارند و برخی پارلمان ها از قدرت لازم برای اینکه دولت ها را به سمت مسیر مورد نظر بکشانند، دارند.

رئیس مجلس خاطر نشان کرد: بنده فکر می کنم بین دولت های کشورهای اسلامی نیز همگرایی در این موضوعات وجود دارد. در مسئله فلسطین کمیته خاصی نیز در این کنفرانس در نظر گرفته شد که برای کمک به مردم فلسطین تلاش کند که باید دبیرخانه آن را فعال تر کند تا بتوانند نیازهای مردم فلسطین را تا جایی که ممکن است برطرف کنند.

لاریجانی در پاسخ به این سوال خبرنگار شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی که پرسید ارزیابی شما از این اجلاس چیست، گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم در این اجلاس که با استقبال فراوانی از سوی تمامی کشورهای اسلامی انجام شد، موضوعات مهم اسلام و کشورهای اسلامی مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: همفکری بین پارلمانها و کشورهای اسلامی در این کنفرانس بوجود آمد که امید است نتایج این کنفرانس در آینده نیز مهم باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ایلنا که پرسید با توجه به ویژگی های برگزاری این اجلاس آیا جمهوری اسلامی ایران توانسته است در عرصه دیپلماسی پارلمانی با دیگر کشورها ارتباطات لازم را برقرار کند، گفت: نمونه برقراری ارتباط از طریق دیپلماسی پارلمانی برگزاری همین اجلاس تهران است که پارلمانها نیز در سطح بالایی در آن شرکت کردند.

لاریجانی در همین زمینه تصریح کرد: دیدارها و گفت وگوها و ملاقات های جانبی بسیاری در حاشیه اجلاس صورت گرفت که البته رئیس جمهور نیز با روسای کشورهای اسلامی دیدارهایی داشته است که بنده معتقدم اینچنین دیدارهایی زمینه لازم برای گسترش همکاری ها را در خلال این اجلاس فراهم می کند.

به دیپلماسی پارلمانی اعتقاد داریم

وی در ادامه افزود: ایران و بخصوص پارلمان ایران به دیپلماسی پارلمانی اعتقاد دارد به طوری که گروه های دوستی که به ایران می آیند و همینطور گروه های دوستی که از ایران به کشورهای دیگر سفر می کنند در راستای برقراری ارتباطات بیشتر در چارچوب دیپلماسی پارلمانی و برقراری مذاکرات با دیگر کشورها است که امیدوارم همکاری های ایران و با سایر کشورها از این طریق در زمینه ارتقا سطح توسعه فراهم شود.

رئیس مجلس در ادامه به سفر روسای کمیسیون های مهم مجلس به خارج از کشور در چارچوب دیپلماسی پارلمانی اشاره کرد و گفت: البته روسای کمیسیون های مهم مجلس نیز سفرهای مهمی دارند که رئیس مجلس نیز برحسب شرایط سفرهایی را انجام می دهد که همه اینها در مجموع ظرفیت هایی را ایجاد می کند که جمهوری اسلامی ایران به اهدافش برسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم این حرکت مستدام باشد در آینده نیز تقویت شود.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو