کد خبر: 34

تاریخ خبر:

خبرگزاری تسنیم: دیپمات های آگاه اعلام کردند، رای گیری شورای امنیت سازمان ملل در خصوص پیش نویس قطعنامه امدادرسانی به سوریه احتمالا فردا جمعه انجام خواهد شد.

به گزارش « زاهدان نیوز» ، به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ شورای امنیت سازمان ملل در حالی قصد دارد رای گیری در خصوص پیش نویس قطعنامه کمک رسانی به سوریه را انجام دهد که هنوز معلوم نیست روسیه و چین از این قطعنامه حمایت خواهند کرد یا نه. استرالیا، اردن و لوکزامبورگ پیش نویس این قطعنامه را روز گذشته نهایی کرده اند.

بر اساس این گزارش دیپلمات های غربی اعلام کردند با گذشت دو هفته از مذاکرات مربوط به تنظیم پیش نویس این قطعنامه هنوز روشن نیست که آیا روسیه و چین که از حق وتو در شورای امنیت برخوردار هستند چه موضعی در قبال آن خواهند داشت. روسیه پیش از این با این قطعنامه به شدت مخالفت کرده و آن را زمینه ساز اقدام نظامی بر ضد سوریه ارزیابی کرده بود. یک دیپلمات سازمان ملل در این باره تاکید کرد، بی شک تصمیم نهایی در مسکو اتخاذ خواهد شد. هنوز وضعیت این قطعنامه روشن نیست ولی در متن این پیش نویس موردی وجود ندارد که برای اعضای شورای امنیت غیر قابل قبول باشد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیش از این نسبت به سیاسی شدن قطعنامه شورای امنیت در خصوص سوریه هشدار داده بود. وی تاکید کرد، اگر کسی به دنبال سیاسی کردن این قطعنامه نباشد من متقاعد خواهم شد که می توانیم طی روزهای آینده به توافق نهایی در این خصوص دست یابیم. بحران داخلی سوریه از مارس ۲۰۱۱ میلادی آغاز شده و در این مدت بیش از ۱۳۶ هزار نفر جان خود را از دست داده و میلیون ها نفر نیز آواره شده اند. بر اساس آمارهای سازمان ملل بیش از ۹.۳ میلیون نفر در سوریه به کمک های فوری نیاز دارند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو