کد خبر: 36

تاریخ خبر:

دولت در هفته‌ای که گذشت

حضور شهردار تهران پس از ۱۰ سال در هیأت دولت، برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران و پاسخ ایران به آرزوهای سخنگوی کاخ سفید از جمله مهمترین عناوین خبری هفته گذشته دولت بوده است.

به گزارش « زاهدان نیوز» ، به نقل از  خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، آنچه می خوانید گزارشی از مهمترین اقدامات و رویدادهای دولت یازدهم در هفته گذشته است.

آخرین خبرها حاکی از سلامتی ۵ مرزبان ربوده شده است

جمعه دو هفته گذشته ۵ نفر از دیده بانان مرزبانی کشورمان در منطقه جکیگور استان سیستان و بلوچستان توسط افراد ناشناسی ربوده شدند که گروهک موسوم به « جیش العدل ایران» با انتشار تصاویری در صفحه توئیتر خود مسئولیت ربایش مرزبان های ایرانی را بر عهده گرفت و وزیر کشور بلافاصله دستور داد تا کمیته ای متشکل از دستگاه های ذیربط برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.

علی عبداللهی معاون امنیتی وزارت کشور شنبه هفته گذشته در گفتگو با فارس گفت که آخرین اخبار ما حاکی از سلامتی ۵ مرزبان ربوده شده ایرانی است.

وی با تأکید بر اینکه دوستان ما در وزارت امور خارجه و سفرای ایران و پاکستان در دو کشور این مسئله را پیگیری می کنند، تصریح کرد: هیئتی به مسئولیت استانداری سیستان و بلوچستان برای پیگیری وضعیت پنج مرزبان ربوده شده توسط گروهک موسوم به جیش العدل عازم پاکستان می شود و امیدواریم هر چه سریع تر این مرزبانان را در کشور خود ببینیم.

اگر پاکستان بخواهد قدرت حفاظت از منطقه در هر دو طرف مرز را داریم

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز یکشنبه هفته گذشته در یک نشست خبری در همین زمینه اظهارداشت: تذکرات لازم به مسئولین منطقه داده شده و جلساتی برای جلوگیری از رخ دادن اینگونه اتفاقات تشکیل و تدابیری اندیشیده شده است.

وزیرکشور تأیکد کرد: در حوزه دیپلماتیک، وزارت خارجه به سفیر پاکستان تذکرات لازم را داده است و خود ما ملاقات های مرزی نیز داشته ایم و در این ملاقات ها این مباحث را مطرح کرده ایم؛ ما پاکستان را کاملاً مسئول می دانیم در این قضیه و باید پاسخگو باشد. وی گفت: ما نمی توانیم منطقه پاکستان را حفاظت کنیم البته اگر از ما تقاضا کنند ما این کار را حتماً خواهیم کرد چون قدرت حفاظت از آن منطقه در هر دو طرف مرز را داریم، اما وقتی آنها چنین درخواستی از ما نمی کنند مسئولند؛ طبق پروتکل ها تفاهم نامه ها و قوانین بین المللی هرکس باید منطقه مرزی خود را حفظ کند و این تذکر را به آنها خواهیم داد و منتظر هستیم جواب مناسب را داشته باشیم.

بازدید سرزده روحانی از وزارت نفت

حسن روحانی رئیس جمهور به همراه هیئت همراه خود دوشنبه هفته گذشته از وزارت نفت بازدید و در جلسه هیئت مدیره شرکت ملی نفت شرکت کرد.

رئیس جمهور در این دیدار گفت: یکی از برنامه هایی که از ابتدای دولت مد نظرم بود بازدید سرزده از وزارتخانه ها بود که با حضور در این وزارتخانه ها از آنچه می گذرد و از پیشرفت هایی که بعمل آمده از نزدیک آشنا شوم و این کار را بخاطر اهمیت مسأله نفت در دنیای امروز، از وزارت نفت آغاز کردم.

روحانی افزود: مسأله منابع مشترک ما در نفت و گاز و استفاده از این منابع جزو اولویت های دولت یازدهم است؛ همچنین این وزارتخانه در بخشی از مشکلاتی که ما امروز در محیط زیست داریم می تواند به ما کمک کند و آن مسأله بهینه سازی است و نکته آخر هم این بود که می خواستم از تلاش و کوشش این وزارتخانه بخاطر این زمستان و سرمایی که یک مقدار بیشتر از حد معمول سال های پیش بود تشکر کنم.

باید از فساد و ویژه خواری در حوزه نفت جلوگیری کنیم

حسن روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت مبارزه با فساد به ویژه در حوزه نفت و گاز گفت: می خواهیم هر کاری که در نفت و گاز کشور انجام می شود در چارچوب رقابت دقیق، کارآمدی و کارایی قرار دهیم و از رانت خواری و ویژه خواری جلوگیری کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه باید از نفت به عنوان قدرت ملی در تعامل عزتمندانه، سازنده و غیرمنفعلانه با دنیا استفاده کنیم، تصریح کرد: ما می خواهیم هر کاری که در نفت و گاز کشور چه توسط بخش خصوصی و چه دولتی انجام می شود در چارچوب رقابت دقیق، کارآمدی و کارایی قرار دهیم و از رانت خواری و ویژه خواری جلوگیری کنیم.

روحانی تصریح کرد: رشد اقتصادی هرگز با فساد صورت نمی گیرد و باید تلاش شود تا اموال بیت المال که از خزانه رفته بازپس گرفته شود.

روحانی در ادامه با اشاره به دیدار با مدیران شرکت های بزرگ نفتی در حاشیه اجلاس داووس گفت: بنا شد که ساختار و مدل جدیدی را طراحی و ارایه کنیم تا با این ساختار جدید بتوانیم رقابتی با دیگران داشته و نفت با راندمان بالا و صیانتی تر تولید کنیم.

ارتقاء روابط با پاکستان برای کاهش مشکلات مرزهای سیستان و بلوچستان

حسن روحانی رئیس جمهور همچنین روز دوشنبه گذشته در دیدار مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان، با اشاره به شرایط منطقه ای استان اظهارداشت: متأسفانه افغانستان و پاکستان که با سیستان و بلوچستان هم مرز هستند، مشکلات امنیتی زیادی دارند و دولت بر سر انعقاد یک قرارداد بلندمدت و راهبردی با افغانستان در حال رایزنی بوده و همچنین به دنبال گسترش و ارتقاء سطح روابط با پاکستان است تا مشکلاتی که از خارج مرزها به سیستان و بلوچستان سرایت می کند، کاهش یابد.

رییس جمهوری شرط اول توسعه را برقراری امنیت عنوان کرد و ادامه داد: قدم اول در تأمین امنیت در سیستان و بلوچستان را باید خود مردم بردارند و همه طوایف و قبایل استان برای آینده بهتر خودشان و فرزندانشان باید در تأمین امنیت استان تلاش بیشتری کنند؛ البته همه طوایف، اقوام و مذاهب از سنی و شیعه با هم برادرند.

وی افزود: همه ما مسلمان و ایرانی هستیم و وحدتی که در حال حاضر در این استان مشاهده می شود به عنوان یک نعمت الهی جای شکر دارد، وقتی در ۲۲ بهمن شاهد حضور همه مردم و حضور ائمه جمعه اهل تسنن و تشیع استان در کنار هم بودیم جای بسی خوشحالی بود و شرایط برای توسعه استان در چنین شرایطی فراهم تر می شود.

برای حل معضل تروریسم با پاکستان همکاری می کنیم/ مرزهای ما باید امن بماند

رییس جمهوری سه شنبه گذشته و در حاشیه نهمین اجلاس روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نیز در دیدارِ رییس مجلس سنای پاکستان خواستار بهبود مسائل امنیتی در داخل پاکستان به منظور تامین امنیت بیشتر در مرزهای مشترک با ایران شد.

روحانی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود مسائل امنیتی در داخل پاکستان به گونه ای که تاثیرات بازدارنده ای بر جریان افراط و تروریسم بگذارد تاکید کرد: مرزهای ما باید امن بماند و این گونه حوادث قابل قبول نیست و ما از دولت پاکستان می خواهیم تمام توان خود را برای حل این معضل بکار بگیرد.

تشریح اقدامات دستگاه قضایی برای وصول مطالبات از بابک زنجانی

جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز روز دوشنبه گذشته به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و جهانگیری بر لزوم پیگیری مستمر برای پیشگیری از بروز تخلفات اقتصادی و مسدود نمودن گلوگاه های فساد تاکید کرد.

در این جلسه دادستان تهران و سرپرست دادسرای ویژه امور اقتصادی نیز در این جلسه ضمن تشریح آخرین وضعیت تحقیقات فنی و کارشناسی از بابک زنجانی، به تشریح اقدامات دستگاه قضایی برای وصول مطالبات دولت پرداخت.

تحریم های یک جانبه ضد ایران نمونه بارز خشونت است

حسن روحانی سه شنبه گذشته در نهمین دوره اجلاس بین المجالس حضور یافت و در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس گفت: آیا در شأن ما مسلمانان است که در جای جای جهان اسلام ندای افراطی گری و تروریسم سر داده شود و درگیری مذهبی و طایفه ای هر روز خون مسلمانان را بر زمین بریزد و اسلام هراسی در منظومه جهانی، جایگزین دین رحمت و الفت شود؟ آیا فراموش کرده ایم که رژیم اشغالگر قدس از عموم این بحران ها سود می برد و هر زمان که مسلمانان در منطقه با یکدیگر درگیر شده اند سیاست های اسرائیلی نسبت به فلسطین و لبنان خشن تر و خونبار تر شده است.

وی افزود: از منظر امام خمینی (ره) و رهبری معظم انقلاب و جمهوری اسلامی ایران و مسئله اشغال سرزمین های اسلامی تنها زمانی حل خواهد شد که مسلمانان با وحدت عمیق واقعی به مقابله با غاصبان بپردازند.

روحانی تروریسم را بلایی خشن و فرامرزی خواند و افزود: خشونت هایی که به اسم مبارزه با تروریسم انجام می شود نیز محکوم است؛ اعمال فشار و تحریم جلوه دیگری از خشونت بوده و ضد حقوق بشر است.

روحانی با بیان اینکه تحریم ها بیش از آنکه حاکمان و دولتمردان را مورد هدف قرار دهد، مردم عادی را قربانی می کند، تصریح کرد: نتایج تحریم ها همان جنگ طلبی و آتش افروزی است.

فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران برکنار شد

سه شنبه گذشته و پس از حرف و حدیث های بسیار مبنی بر تغییر فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران، وی توسط وزیر علوم از این سمت برکنار و امید معاون مالی اداری وزارت علوم جانشین او شد.

شهردار تهران در هیأت دولت حضور یافت

برای نخستین بار در دولت جدید، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در جلسه روز چهارشنبه هیأت دولت حضور یافت.

در این جلسه هیات وزیران با تشکیل کمیسیونی خاص متشکل از تعدادی از وزیران، استاندار، شهردار و رییس شورای شهر تهران، به منظور بررسی دقیق معضلات تهران و دیگر کلان شهرها و ارایه راهکارهای مناسب موافقت کرد.

حضور شهردار پایتخت در هیأت دولت از زمان دولت سازندگی مرسوم شد که شهردار وقت با موافقت اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسات کابینه شرکت می کرد.

پس از روی کار آمدن دولت محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد از شرکت در جلسات دولت اصلاحات محروم شد که این رویه در دولت های نهم و دهم نیز ادامه یافت.

رایزنی برای طرح « حقوق شهروندی» در کتب درسی

الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره موضوع حقوق شهروندی اظهارداشت: طبق مذاکره ای که با وزارت آموزش و پرورش انجام دادیم مقرر شد در سنین ۶ تا ۱۸ سالگی بحث قانون و حقوق شهروندی در کتاب های درسی مطرح شود تا یک شهروند ۱۸ ساله که از دبیرستان فارغ می شود به حقوق خود و دیگران پایبند باشد.

وی افزود: در روزهای آینده نیز با وزیر و معاونان آموزش و پرورش جلسه ای برای اجرایی کردن این موضوع برگزار خواهیم کرد تا فرزندانمان را به تفکر حقوقی مسلح کنیم.

صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی شد

حسن روحانی هفته گذشته طی حکمی سیدرضا صالحی امیری را برای چهار سال به ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزید.

سیاست های اقتصاد مقاومتی بهترین چراغ راه برای دولت خواهد بود

پس از ابلاغ سیاست های کلی « اقتصاد مقاومتی» توسط رهبر معظم انقلاب در روز چهارشنبه گذشته، رئیس جمهور در نامه ای در روز پنج شنبه خطاب به مقام معظم رهبری نوشت: این سیاست ها بهترین چراغ راه دولت تدبیر و امید خواهد بود تا با حمایت رهبری، پیمان خود با مردم را با قوت و سرعت پیش ببرد و زمینه شکوفایی بیشتر اقتصاد ایران را فراهم سازد.

۱۱ ماموریت روحانی به جهانگیری برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دولت

بر همین اساس روحانی در نامه ای خطاب به جهانگیری به وی ۱۱ ماموریت را برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ و تأکید کرد: با عنایت به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، لازم است بی درنگ، اقدامات بایسته در جهت جلب مشارکت گسترده همه نهادها و آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی برای دستیابی به رشد پویا و تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله ساماندهی شود.

رسیدگی به مسائل موشکی ایران صرفا آرزوی آمریکایی ها است/با ناقضان حقوق بشر برخورد می کنیم

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هفته گذشته هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با اشاره به موضع گیری سخنگوی کاخ سفید مبنی بر اینکه ایران باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشکی بالستیکی اش رو برو شود، با بیان اینکه مواضع رسمی اعلام شده است گفت: به هیچ وجه بحث در خصوص مسائل موشکی در مذاکرات ایران و ۱+۵ مطرح نیست و این صرفا جزو آرزوهای کسانی است که این حرف ها را می زنند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به اعتراف یکی از کشورهای ۱+۵ در خصوص تحریم های جدید علیه ایران و نقض توافق ژنو دانستن این اقدام آمریکا، آیا دولت تصمیمی برای برخورد با این رفتار آمریکا دارد؟ گفت: اگر اقدامی بر خلاف توافق ژنو و منافع ملی ما از سوی طرف مقابل صورت گیرد قطعا در برابر آن مقاومت می کنیم و این واکنش در صورتی است که آنها نقض عهد کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه گزارش رسمی در خصوص اینکه آمریکا توافقنامه ژنو را نقض کرده به دست ما نرسیده است تصریح کرد: حرف های آمریکایی ها از روی ناراحتی از حجم بالای سفر گروه های اقتصادی به ایران است.

- See more at: http: //www. farsnews. com/newstext. php? nn=۱۳۹۲۱۲۰۲۰۰۰۱۸۲#sthash. IdlEr۰GE. dpuf

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو