کد خبر: 3833

تاریخ خبر:

واکنش تحکم‌آمیز رئیس جمهور آمریکا نسبت به جمع‌بندی مذاکرات ایران و 5+1

باراک اوباما در نطق تلویزیونی اظهار داشت: بارها بررسی کردم که آیا به اقدام نظامی متوسل شوم و در چندین نوبت از زور هم استفاده کردم و اگر برای منافع آمریکا نیاز باشد نیز از آن استفاده می کنم.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از نسیم، رئیس جمهور آمریکا در نطق تلویزیونی خود راجع به مذاکرات هسته‌ای طی اظهاراتی مداخله‌جویانه و تحکم‌آمیز و زورگویانه اظهار داشت: ما چیزی را از دست ندادیم؛ لغو تحریم‌ها تدریجی خواهد بود. این توافق تمام خطوط قرمز ما را رعایت کرده. بازرسان به تمام تاسیسات ایران دسترسی خواهند داشت. به محض تخطی ایران، گزینه‌هایی که در دسترس من هست در دسترس همه روسای جمهور آینده آمریکا خواهد بود‬

محورهای مهم سخنان رئیس‌جمهور آمریکا بعد از قرائت بیانیه مشترک توسط ظریف و موگرینی به این شرح است:

- امروز به دلیل اینکه آمریکا از موضع قدرت و اصول مذاکره کرد جلوی گسترش سلاح هسته ای در خاورمیانه را گرفتیم.

- این توافق تمام خطوط قرمز ما را رعایت کرده است؛ تمام راه هایی دسترسی به سلاح هسته ای بسته شده است.

- ایران دو سوم سانتریفیوژهای خود را ذخیره خواهد کرد و  98 درصد از اورانیوم غنی شده خود را کنار خواهد گذاشت. مقدار ذخیره ایران به مدت 15 سال به همین حد باقی خواهد ماند.

- ایران توافق کرده سوخت خود را از کشور خارج کند.

- ما در موقعیتی خواهیم بود که از تمام تعهدات ایران بازرسی کنیم؛ بازرسان به تمام تاسیسات ایرانی دسترسی خواهند داشت تا اطمینان پیدا کنند ایران نتوانند تا مواد را از تاسیسات شناحته شده به تاسیسات شناخته شده منتقل کنند.

- برخی از محدودیت ها برای 25 سال خواهد.

- ایران در حالی که به تعهدات خود عمل می کند تحریم هایی که ما و شورای امنیت برای آن وضع کرده ایم لغو خواهد شد.

- ایران باید به تعهدات خود عمل کند تا محدودیت ها بیشتر لغو شوند از جمله 5 سال محدودیت برای تسلیحات و 5 سال محدودیت برای برنامه موشکی ایران.

- دولت می تواند اطلاعات لازم را به کنگره بدهد و باید کنگره در زمان بررسی این توافق ببیند ما چه گزینه های دیگری داشتیم.

- برخی فکر می کردند که ایران تحت فشار تسلیم می شود اما دنیا آماده نخواهد بود که محدودیت های نامحدود برای ایران وضع کن

کند.

- بدون این توافق هیچ گونه محدودیتی برای برنامه هسته ای ایران وجود نمی داشت و حتی می توانست باعث رقابت هسته ای در ایران شود.

- بارها بررسی کردم که آیا به اقدام نظامی متوسل شوم و در چندین نوبت از زور هم استفاده کردم و اگر برای منافع آمریکا نیاز باشد نیز از آن استفاده می کنم.

- بدون توافق احتمال جنگ در خاورمیانه بیشتر است.

- مضافا اینکه ما هیچ چیزی را از دست ندادیم و همان گزینه هایی که اکنون در دست من هست در دست روسای جمهور بعد از من نیز خواهد بود.

- داریم با کشوری برخورد می کنیم که بیش از 35 سال است که دشمن قسم خورده آمریکا است.چ

- من به کنگره یاداوری می کنم که شما نمی توانید جلوی توافق را بگیرید من وتو خواهم کرد هر قانونی را که مانع دیپلماسی و راهی بهتری برای راستی آزمایی ایران ایجاد کند.

- تحریم هایی که مربوط به نقض حقوق بشر در ایران می شود را ادامه خواهیم داد و تحریم های مربوط به سیاست ایران در خاورمیانه برای افزایش امنیت در خاومیانه را نیز همین طور.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو