کد خبر: 3881

تاریخ خبر:

رفتار متناقض برخی از نامزدهای انتخاباتی در سیستان و بلوچستان:

با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس در استان سیستان و بلوچستان یک کلید واژه خاص در ادبیات عرف جامعه به گوش می رسد؛ من مستقل هستم. اما به واقع معنی این استقلال چیست؟

به گزارش زاهدان‌نیوز، با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس در استان سیستان و بلوچستان یک کلید واژه خاص در ادبیات عرف جامعه به گوش می رسد؛ من مستقل هستم. اما به واقع معنی این استقلال چیست؟

 اگر به تاریخ انتخابات‌های اخیر مجلس در استان مراجعه کنیم واژه نامزد مستقل در آنها خودنمایی می‌کند.  دم زدن از استقلال تقریبا همواره و برای اکثر نامزدهای استان مصداق دارد به جز چند نامزد استثناء که همواره بر اصول خود پایبند مانده و مردانه دیدگاه سیاسی خود را اعلام کرده‌اند.

حالا باید به تحلیل این قضیه پرداخت که چرا اکثر نامزدهای مجلس با این تابلو وارد عرصه انتخابات می‌شوند و پس از کسب آرا و وارد شدن به مجلس بر اساس فضای غالب مجلس، خط و خطوط سیاسی خود را انتخاب می‌کنند و بعضا افرادی که وارد مجلس می‌شوند در طی دوره چهار ساله خود چندین بار خط و خطوط سیاسی خود را عوض می‌کنند. به عنوان مثال یکی از نمایندگان زاهدان که ظاهرا عضو جریان اصولگرا در استان بود بعد از ورود به مجلس مواضعش تغییر کرده و با یک سری جریانات دیگر فالوده خورد!

سؤالی که این جا مطرح می‌شود این است که آیا نمایندگان فقط با هدف رای آوردن می‌توانند از مبانی فکری خود گذر کنند و آیا واقعا فردی که هدف و راه خود را مشخص نکرده می‌تواند پیگیر جدی مطالبات حوزه انتخابی‌اش شود.

نکته حائز اهمیت این جاست که اگر افراد خود را وابسته به هیچ جریان خاصی ندانند و به نسبت شرایط رنگ و جریان خود را عوض کنند آیا می‌شود به آنها راجع به مطالبه خواسته‌های مردم اعتماد کرد؟ این در حالی است که اگر این افراد نوع تفکر و دیدگاه سیاسی خود را اعلام کنند و عضو یک حزب و جریان سیاسی خاص باشند براحتی می توان از مجرای حزب و جریان فکری متبوع‌شان از آنها مطالبه‌گری کرد.

از همین رو در ادامه بررسی روند انتخابات در استان سیستان و بلوچستان پایگاه زاهدان‌نیوز، به این پدیده پرداخته که معنی مستقل بودن و انگیزه نامزدها از طرح آن چیست؟

نامزدهای احتمالی که در این مدت وارد عرصه شده اند چه در جنوب استان و چه در شمال استان اکثرا با همین شعار وارد شده اند، حال باید بررسی کرد که دلیل این موضوع چیست؟

باتوجه به بافت قومی و قبیله ای موجود در این استان بعضی ها این گونه تحلیل می کنند که اگر با شعار مستقل بودن وارد شوند احتمال رای آوری شان بیشتر است در حالی که این موضوع کاملا اشتباه است زیرا مردم فهیم این استان از لحاظ بلوغ سیاسی و اجتماعی در سطح بالایی قرار دارند و به عنوان مثال می توان به اولین سوال جلسات انتخاباتی اشاره نمود که مردم این را می‌پرسند که شما برای چه آمده اید و عضو چه گروهی هستید؟ پس قطعا این تحلیل دیگر جایگاهی نخواهد داشت.

نکته دوم این است که بعضی از نامزدها برای این که در مقابل هیچ جریان سیاسی موضع نداشته باشند این هدف را دنبال می‌کنند در حالی که در سابقه سیاسی گذشته آنها به وضوح حضور در برخی ازجریانات سیاسی وجود دارد اما پای انتخابات که به میان می آید مستقل می شوند! و حتی بعضا منش سیاسی خود را نیز عوض می‌کنند به عنوان مثال تقریبا تمام نمایندگانی که در حوزه سیستان فعالیت می‌کنند همین رویه را دنبال می‌کنند این در حالی است که بعضی از این آقایان سابقه استانداری و حضور در ستادهای انتخاباتی و مجلس را نیز دارند اما گویا آنها را فراموش کرده‌اند و یا دوست دارند که فراموش نمایند.

ارسال نظر

  • در دوره رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد هر كس در مديريت هاي كلان با ايشان و آقاي مشايي بطور كامل هماهنگ نبود جايي در مديريت نداشت حالا چطور شده آقاي استاندار سه استان دوره احمدي نژاد كه كانديد سيستان شده خودش را مستقل مي نامد ! اي كاش شجاعت آن را داشتيم كه با مردم شفاف مي بوديم چرا فكر مي كنند مردي براي همه فصول هستند !
    نان به نرخ روز خوردن از آفت هاي روزگار ماست !
    خدايا ما را از شر انسانهاي چند چهره برهان.
    الهي امين

  • مگر در مديران احمدي نژاد و مشايي مستقل هم داشتيم مگه ميشه

  • ریاست ستاد دکتر معین ، حمایت از خاتمی و حمایت از کارگزاران را مگر می توان انکار کرد

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو