کد خبر: 3984

تاریخ خبر:

در دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با وزیر خارجه آلمان

احتمالا هاشمی رفسنجانی اعترافات مالک معدوم را از خاطر برده که از همکاری‌های آل سعود با رژیم صهیونیستی برای کمک به گروهک جندالله پرده برمی‌دارد

به گزارش زاهدان‌نیوز، مسأله تبرئه آل سعود یا کم‌خطر جلوه دادن اسلام آمریکایی مدت‌هاست که از سوی جریان‌های اصلاح‌طلب و هاشمی‌دوستان و رسانه‌های منتسب به آنها دنبال می‌شود. یکی از زمینه‌های این سیاست هم رفتار نرم نظام در مقابل آل سعود و حتی تعاملات ویژه با عربستان در زمان دولت سازندگی است.

هاشمی رفسنجانی در زمان ریاست جمهوری خود ارتباطی چندجانبه با سران آل سعود و بالاخص فهد و عبدالله برقرار کرده و بی‌توجه به این هشدار امام راحل(ره) که خطر آل سعود را در ردیف آمریکا و رژیم صهیونیستی و حتی بالاتر از آنها قلمداد کرده بود، محافل و بزم‌های زیادی را برای این ارتباط ترتیب می‌داد.

آن زمان هاشمی رفسنجانی در مورد نحوه دیپلماسی خود با سران سعودی می گفت: «ارتباط دوستانه‌ای از زمان دولت ما شروع شد. نقطه آغاز مهم آن- غیر از خواسته‌ها که انجام می‌دادیم- برخوردی بود که در سنگال با ملک عبدالله فعلی و امیر عبدالله آن موقع داشتم. خلاف انتظارش بود که رئیس جمهوری ایران با وضع آن روزگار، آن گونه با ولیعهد عربستان رفتار کند

شاید آنروز که ارتباط هاشمی رفسنجانی با سران عرب در راس آنها شاه سعودی فریاد بسیاری را درآورده بود، عده ای آن را مصداق گفت‌وگوی تمدن ها می دانستند؛ گفت‌وگویی که به دخالت همه جانبه و توطئه علیه نظام انجامید.

دیروز هم وی در دیدار با وزیر خارجه آلمان و در ایام سالروز شهادت شهدای وحدت در پیشین و به دست گروهک تروریستی وهابی مورد حمایت آل سعود، نکاتی را درباره عربستان و حکام آل سعود مطرح کرد که نشان می‌داد حتی پس از این همه جنایت و ضدیت با نظام جمهوری اسلامی، آنها از نظر هاشمی هم‌چنان گناه چندانی ندارند.

هاشمی رفسنجانی در دیدار با وزیر خارجه آلمان به گونه‌ای مطرح می‌کند که گویی وهابیت و جریانات تندرو پس از ملک عبدالله(یار غار هاشمی) در این کشور قدرت گرفته‌اند و سابقه عربستان در زمان عبدالله و پیش از آن، پاکِ پاک است.

وی که به پرسش‌های اشتاین مایر درخصوص روابط ایران و عربستان پاسخ می‌داد در سخنانی عجیب با یادآوری جلسات و توافق‌هایی که طی چندین سال با ملک عبدالله داشت، به توافق برای ایجاد کمیسیون علمایی اشاره کرد و افزود: اگر آن کمیسیون تشکیل می‌شد و شروع به کار می‌کرد، نمی‌گذاشتند تروریست‌های وهابی با تحریک احساسات دو ملت، برطبل اختلافات بکوبند!

 ظاهرا هاشمی رفسنجانی که کل  نامه اعمال حکام سعودی را در «اتفاق» امسال خلاصه می‌کند و تاریخ را قبل و بعد از مرگ ملک عبدالله می‌داند. معتقد است می‌توان از توان عربستان برای مبارزه با تروریسم استفاده کرد و به یاد نمی‌آورد که ده‌ها گروه وحشی و تروریستی همچون القاعده، طالبان، داعش، سپاه صحابه پاکستان و... با حمایت مستقیم و غیرمستقیم و تجهیز مالی و نظامی حکام آل سعود از سال‌ها قبل و از همان زمان که دوست‌ دیرین آقای هاشمی رفسنجانی یعنی ملک عبدالله در راس کار بود جهان اسلام را ناامن کرده و خون ده‌ها هزار مسلمان بی‌گناه را به زمین ریخته‌اند. در چنین شرایطی، تمایز بین ملک عبدالله و دیگر حکام سعودی و ادعای قدرت گرفتن وهابی‌ها پس از مرگ او عده‌ای عجیب و غیرقابل قبول است و مرور کارنامه حکام عربستان نیز حکایتی جز این دارد.

این نظر هاشمی رفسنجانی که خود را در تمام امور نظام، منطقه و معادلات جهانی صاحب نظر می‌داند بسیار تعجب‌آور است چرا که حاج‌آقا کمک‌های همه‌جانبه رژیم سعودی به گروهک‌های تروریستی دنیا بالاخص تندروهای سلفی علیه نظام جمهوری اسلامی اران فراموش کرده است.

ایشان احتمالا حمایت‌های رسانه‌ای العربیه به عنوان ارگان رسمی آل سعود از گروهک‌های تروریستی جندالله، انصار، جیش‌العدل را فراموش کرده است.

احتمالا هاشمی اعترافات مالک معدوم را از خاطر برده که از همکاری‌های آل سعود با رژیم صهیونیستی برای کمک به گروهک جندالله پرده برمی‌دارد.

هم‌چنین حمایت‌های مادی و معنوی آل سعود از جریانات تندروی مذهبی در داخل استان که در فتنه 88 نقش داشتند و هم‌چنین در خیلی از بحران‌آفرینی‌های علیه نظام فعالیت می‌کردند.

لذا ای کاش حاج‌آقا، که خاطرات زیادی را در ذهن دارند و به فراخور موقعیت‌های مختلف از آنها بهره می‌گیرند، درد و ناله و آه مردم مظلوم سیستان و بلوچستان را به خاطر می‌سپرد و این گونه رژیم آل سعود زمان ملک عبدالله را تطهیر نمی‌کرد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو