کد خبر: 4030

تاریخ خبر:

معنای "حضور هر کس در جایگاه خودش" نیز تعبیر شد

نکته دیگر هم‌راستا نبودن و عدم ارتباط منطقی بعضی از این مشاغل با هم و با توانمندی‌های شخص مسئول است. این که کجای دنیا معاون امنیتی استاندار(به عنوان عالی‌ترین مقام مسئول در حوزه مربوطه) رئیس هیئت تکواندو می‌شود؟

به گزارش زاهدان‌نیوز، مسلما یکی از حقوق طبیعی و قانونی افراد یک جامعه داشتن منبع کسب درآمد تحت عنوان شغل است که افراد به اقتضای توانمندی‌هایشان باید در مشاغل مختلف و متنوع قرار گیرند. آن چیزی که چندی است در استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک معضل و مشکل اجتماعی رخ نمایان کرده بیکاری جوانان بومی، متخصص و کارشناس در اقصی نقاط استان است.

مشکلی که نه تنها معیشت جوانان مستعد هم‌استانی، بلکه چرخه اقتصاد و تولید را در استان تحت‌الشعاع قرار داده است به گونه‌ای که این استان را در عین کثرت منابع طبیعی و با ارزش به یک منطقه مصرف‌گرا با تولیدات صنعتی محدود و ناچیز تبدیل کرده است.

این در حالی است که با وجود تصویب قانون منع ادامه فعالیت دوشغله‌ها بسیاری از مدیران ارشد استان دارای دو یا چند شغل و مسئولیت هستند و در عین حال به راحتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند؛ موضوعی که این روزها یکی از ابهامات برجسته و قابل تأمل در تیم مدیریتی استانداری است.

البته این موارد تازگی ندارد و هرازچندگاهی خبری در رابطه با مسئولیت‌های جدید آقایان منتشر می‌شود که متأسفانه در اغلب موارد به جای پاسخگویی و رفع ابهام، موضع سکوت را سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی خود می‌گزیند. تعدد عزل و نصب‌های غیرکارشناسانه و عجیب طی دو سال اخیر در سطح کلان مدیریتی استان که صرفا با نگاه تنگ حزبی و جناحی انجام می‌شود، به هشداری خطرناک برای افق پیشرفت در منطقه مبدّل گشته است.

بیکاری جوانان بومی و چندشغله بودن برخی از آقایان مدیر معادله‌ بسیار ساده و روشنی است که متاسفانه چندی است که به یک روند عادی و غیرحساس برای جناب استاندار و تیمش تنزّل پیدا کرده است. رویه‌ای که آغاز آن با بذل و بخشش پست‌ها و سمت‌های مهم و اساسی شروع شده و انتهای آن مبهم و ترسناک است.

نکته قابل توجه دیگر هم‌راستا نبودن و عدم ارتباط منطقی بعضی از این مشاغل با هم و با توانمندی‌های شخص مسئول است. این که کجای دنیا معاون امنیتی استاندار(به عنوان عالی‌ترین مقام مسئول در حوزه مربوطه) حکمش به عنوان رئیس هیئت تکواندو امضا می‌شود یا این که ارتباط شغلی معاونت سیاسی استانداری با بوکس و ریاست این هیئت ورزشی چیست؟! و تلخ‌تر چند مسئولیت غیرمرتبط و بعضا متضاد بهروز کرمی، به عنوان رئیس هیئت تنیس، مدیرکل دفتر استانداری و تدریس در دانشگاه است.

سؤال این جاست که چرا بعضی از همین آقایان نمونه کوچک این قانون‌شکنی‌ها را در دولت قبل جار می‌زدند اما حالا که نوبت به خودشان رسیده انگار نه انگار منع قانونی هم وجود دارد. متاسفانه بر خلاف شعارهای انتخاباتی دولتمردان تفکرات حزبی و جناحی خاصه در استان سیستان و بلوچستان سایه سنگین خود را بر روی شایسته‌سالاری و انتخاب صحیح مدیران انداخته است. تا حدی که بعضا افراد تنها به دلیل همگرایی حزبی و خوش‌خدمتی به مسئولان عالی‌رتبه استان، صاحب مناصب مدیریتی غیرمربوط با تخصص و مهارت‌شان شده‌اند. کما این که افرادی همچون اکبر ترکان دارنده پست‌های مشاور ارشد رئیس جمهور، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، رییس هیات موسس دانشگاه شمال و سرپرست معاونت امور بین الملل یا نهاوندیان، محمد اللهیاری فومنی و ... پیش از این گوی سبقت را در این امر از دیگران ربوده بودند.

این موضوع و موارد مشابه، به عنوان زنگ خطری جدی آینده استان را تهدید می‌کند که در صورت نادیده گرفتن این قانون‌شکنی‌ها و تخلفات، زیان و ضرر انتصابات غیرکارشناسی و سلیقه‌ای قطعا گریبان‌گیر تمام حوزه‌های مدیریتی جامعه خواهد شد. باید دید آیا حکمی که برای این آقایان برای تصدی هیئت‌های ورزشی مختلف زده شده به قطعیت می‌رسد یا نهادهای نظارتی از این انتصابات نابه‌جا جلوگیری خواهند کرد.

مشکل دو شغله بودن به طور کلی عرف غلط قاطع در نظام اداری و سیاسی ماست که اگر با نگاهی دلسوزانه به دور از باندبازی به آن نپردازیم دچار مشکل خواهیم شد. امید است با توجه ویژه نهادهای نظارتی به این گونه اقدامات، جایگاه‌های مدیریتی استان از گزند سوء استفاده‌های سیاسی و حزبی در امان بماند. چرا که فلسفه وجودی گفتمان انقلاب اسلامی مبیّن و تداعی‌گر نگاه فراجناحی و دغدغه‌مند به بخش‌های مختلف جامعه است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو