کد خبر: 4048

تاریخ خبر:

فرار رو به جلوی یک خبرگزاری دولتی در قضیه دستگیری مفسد اقتصادی در چابهار؛ قصد ترکان برای آوردن افراد هماهنگ‌تر به بهانه دستگیری‌های اخیر، لو رفت

به گزارش زاهدان‌نیوز، مسأله فساد اقتصادی و پول‌های کثیف در منطقه آزاد چابهار از مدت‌ها پیش در میان افکار عمومی مطرح می‌شد ولی به علت نبود استنادات معتبر، ره به جایی نمی‌برد تا این که در چند روز گذشته به همت نهادهای امنیتی، تعداد 6 نفر از سرحلقه‌های اصلی دخیل در این قضیه دستگیر شدند.

زاهدان‌نیوز در پی انتشار مطلبی تحت عنوان "فساد اقتصادی در منطقه آزاد چابهار، زیر سر یک مدیر اصلاح‌طلب" از برخی زوایای پنهان این دستگیری پرده برداشت و یک روز بعد خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا در فراری رو به جلو، وی را از مدیران تحمیلی به دولت دانسته و در یک گاف آشکار از تصمیم ترکان و نزدیکان وی برای عزل مدیر منطقه آزاد چابهار پرده برداشت.

خبرگزاری دولتی ایلنا (کار) پس از این که «م.ا» را از نیروهای دولت قبل معرفی می‌کند، به نقل از یک منبع آگاه می‌نویسد: "اکبر ترکان(دبیر شورای عالی مناطق آزاد)، مخالف حضور وی در سازمان بوده و مدیر بازداشت شده از نیروهای دولت قبل بود و چندین بار نسبت به عملکرد و ادامه حضورش در سازمان به مدیر عامل تذکرهایی داده شده بود."

استدلال این خبرگزاری حامی فتنه‌گران در سال 88، برای انتساب «م.ا» به دولت‌های قبل جالب است. ایلنا با استناد به این که وی زمانی در شهرداری تهران همزمان با دولت گذشته فعالیت داشته، وی را احمدی‌نژادی می‌داند. در حالی که کم‌بهره‌ترین افراد از هوش سیاسی هم این را تشخیص می‌دهند که فعالیت یک فرد در شهرداری به شهردار برمی‌گردد نه به دولت، شهردار هم از سوی شورای شهر انتخاب می‌شود. فلذا صرف این که وی همزمان با یک دولت در شهرداری مشغول به کار بوده نمی‌توان او را منتسب به آن دولت دانست.

در حالی این خبرگزاری دولتی از مسئولیت «م.ا» در پست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان در دوره اصلاحات هیچ سخنی  به میان نیاورده که در 29 خرداد 93، ساعاتی پس از نصب وی یکی از پایگاه‌های محلی اصلاح‌طلب استان با افتخار از وابستگی این مفسد اقتصادی به اصلاح‌طلبان یاد می‌کند.

نکته دیگر این که علاوه بر «م.ا» افراد تندروی دیگری که کارنامه سیاهی در فعالیت‌های سیاسی دارند به لطف دولت جدید و انتصابات ترکان به این ارگان ثروتمند راه یافته‌اند. با توجه به اهمیت موضوع، زاهدان‌نیوز به ذکر اسامی برخی از آنها می‌پردازد تا مشخص شود که انتصابات اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مشاور رئیس جمهور از چه الگوریتمی پیروی می‌کند.

مصطفی خانزادی، یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت عمران و توسعه شهری منطقه آزاد چابهار، نماینده مردم دماوند در مجلس ششم و از شرکت‌کنندگان در تحصن ننگین سال 1382 که در اعتراض به رد صلاحیت قانونی عده‌ای از نمایندگان توسط شورای نگهبان رخ داده بود و از امضا کنندگان نامه جام زهر است که امثال وی در این نامه رهبر معظم انقلاب را به نوشیدن جام زهر دعوت می‌کنند و در واقع پایه‌های نرم‌افزاری ساقط کردن نظام را برای غرب بنیان می‌گذارند.

پیمان فروزش، عضو تازه نصب شده هیئت مدیره مناطق آزاد، نماینده مردم زاهدان در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس و یکی از نمایندگانی است که در ایام نزدیک به انتخابات 90 طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب با طرح مسائلی اختلاف‌برانگیز در رابطه با شرایط اهل سنت در کشور، مطالبی را بیان کرد که تا مدت‌ها خوراک مناسب رسانه‌های ضد انقلاب بود. هم‌چنین وی به عنوان آلترناتیو طیف مکی در امور سیاسی و مجلس به اندازه‌ای در این عملکرد خود پیشروی کرد که صلاحیتش در انتخابات مجلس نهم تایید نشد.

سیدعلی‌اصغر بهشتی شیرازی، رئیس هیئت مدیره شرکت عمران و توسعه شهری منطقه آزاد چابهار، یکی از اساتید اصلاح‌طلب دانشگاه علم و صنعت است که در دی‌ماه 88 و درحالی که مردم به خاطر هتاکی فتنه‌گران نسبت به امام حسین(ع) به شدت از آنها منزجر بودند در نامه‌ای خواهان بخشش برخی از دانشجویان شرکت‌کننده در تجمع حمایت از فتنه شد. وی به علت عدم ارتقاء علمی خود از سطح مربی به مرتبه بالاتر در فرصت پنج ساله‌ای که به وی داده شده بود، از دانشگاه علم و صنعت اخراج شد.

با وجود این افراد در رئوس منطقه آزاد چابهار، مشخص می‌شود که اکبر ترکان و همراهانش قصد دارند چه تشکیلات منسجمی را در پرتو ثروت بی حد و حساب مناطق آزاد برای خود ایجاد کنند. جالب این جاست که این تیم مدیر عامل فعلی منطقه آزاد را که از فعالان سیاسی اهل سنت و همکار دولت اصلاحات بوده را نیز قبول ندارند و قصد دارند در لوای دستگیری‌های اخیر، گزینه‌ای تندرو و قطعا هماهنگ‌تر با خود را انتخاب کنند. کما این که خبرگزاری ایلنا در پایان متن مذکور پرده از این جریان برمی‌دارد و اشاره می‌کند که: "احتمال تغییر در مدیران منطقه آزاد چابهار از سوی اکبر ترکان  وجود دارد."

البته از دفاع تمام قد برخی رسانه‌ها از عملکرد شورای عالی مناطق آزاد حتی با وجود دستگیری چند تن از اعضای آن به جرم فساد اقتصادی نباید تعجب کرد. بالاخره اوایل همین هفته در قضیه ارسال هدیه از سوی روابط عمومی این شورا برای تهیه کننده برنامه پایش در صدا و سیما و عدم پذیرش وی پشت پرده خیلی از حمایت‌ها مشخص می‌شود. اما مهم آن است که نمایندگان مجلس و دلسوزان سیاسی اجازه ندهند که تعدادی رسانه بخواهند به عنوان جاده صاف کن عملکرد انتقاد برانگیز و جناحی ترکان و همراهانش عمل کنند و حتی برای سناریوهای انتصاب آنها از قبل رپرتاژ تهیه نمایند.

در پایان قضیه هدایای شورای عالی مناطق آزاد به تهیه کننده برنامه پایش را به قلم خود وی از نظر می‌گذرانیم:

امیر سیاح، تهیه‌کننده برنامه پایش که شب یکشنبه میزبان اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی بود، در صفحه شخصی اینستاگرام خو نوشت: «بعد از خروج مهمان از استودیو ، جعبه زیر (هدایا) را به مهمان محترم دادم و گفتم روابط عمومی زیرمجموعه شما قبل از برنامه برای ما اینها رو فرستاده. جعبه را باز کرد، توش رو که دید، اول جاخورد. بعد خودش را جمع‌وجور کرد و پرسید یعنی این هدیه رو قبول نمی‌کنید؟»

تهیه‌کننده پایش در ادامه نوشت: «این بار من جاخوردم و محکم پاسخ دادم: توهین خیلی بزرگی بود به ما. به زیرمجموعه‌تون بفرمایید با رسانه‌ها اینطور رفتار نکنند. گفت باشه. سکه‌ها رو گذاشت جیبش و رفت»!

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو