کد خبر: 4280

تاریخ خبر:

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، گفت: اگر در سیاست خارجه تنها ملاک سفر کردن بود، در تاریخ معاصر ایران موفق ترین سیاست را شاه داشت؛ چرا که سفرهای زیادی به اروپا و آمریکا رفت!

وی افزود: در حوزه روابط خارجی، رفت و آمد و گفتگو چیز بدی نیست، البته اگر به سود منافع کشور باشد، ولی لزوما چیز خوبی هم نیست، درواقع ما باید ببینیم در این ارتباط ها وسفرها چه چیزی داده ایم و چه چیزی گرفته ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، ادامه داد: اگر در سیاست خارجه تنها ملاک سفر کردن بود، در تاریخ معاصر ایران موفق ترین سیاست را شاه داشت؛ چرا که سفرهای زیادی به اروپا و آمریکا رفت! پس ملاک سفرخالی نیست، بلکه ملاک توشه ای است که از این سفر به دست می آوریم، البته نه به هر قیمتی.

وی تصریح کرد: طی این دو سال رابطه ایران و آمریکا، ما چیزهای زیادی داده ایم، چندین سال طول کشیده بود که در ایران ۱۱ هزار کیلو اورانیوم غنی سازی کنیم که این را از دست داده یم و دیگر نداریم! سایت اراک چندین سال طول کشیده بود به اینجا برسد که دیگر آن را هم نداریم! این سانتیفیوژها که ۱۹ هزار عدد بود دو سوم آن کند شده و به انبار رفته است.

ایزدی بیان کرد: در مقابل قرار بود بعضی از تحریم ها علیه تعلیق شود که در رابطه با تحریم های آمریکایی قرار بر این است که هر ۱۲۰ یا ۱۸۰ روز یک بار هر فردی که رئیس جمهور آمریکا است باید ببیند آیا او می خواهد این تحریم ها پا برجا بماند یا نه.

وی افزود: اکنون چند روزی از اجرایی شدن برجام گذشته است که آن روزی بود که طرف مقابل اعلام کرد که ایران به تمام تعهد های خود عمل کرده است از این روز طرف مقابل نیز موظف است که به تعهد های خود عمل نماید، لذا از این روز در مورد بعضی از تحریم ها ۱۲۰ روز و بعضی دیگر ۱۸۰ روز که اوباما باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد  بعضی از این تحریم ها که تعلیق شده ادامه پیدا کند یا خیر.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، عنوان کرد: در آنجا نگاه می کند که در ۱۲۰ روز گذشته ایران چه کرده است آیا موشکی تست کرده است یا خیر، ایا در سوریه مطابق با نظر آمریکا پیش رفته ایم یا نه، آیا با عربستان مطابق خواسته آمریکا رفتار کرده ایم یا نه، این همان چیز است که غرب و آمریکا به دنبال آن هستند و برای آن برنامه ریزی  و طرح ریز کرده اند، درواقع با این کار و با اهرم برداشته برگرداندن تحریم ها، می خواهند رفتار ایران را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: امریکا در ۲ سال گذشته سیاست خود را عوض کرده؛ به طوری که قبلا به این گونه بود که می خواستند با اعمال فشار و تحریم نظام ایران را سرنگون کنند و این کاری است که سالها آن را دنبال کردند و درعمل جواب نداد، اما این نکته ای است که آقای کری روز توافق ژنو اعلام می کند و می گوید ایران ده سال پیش ۱۶۴ سانتیفیوژ داشت و الان ۱۹ هزار تا دارد، لذا پیش خود گفتند که این فرمول خوبی نیست باید فرول را عوض کنیم.

ایزدی یادآور شد: بنابراین آمریکا به این طرح رسید که یک مقدار از تحریم ها را کم می کنیم تا طعم شیرینی آن را ملت ایران بچشند، مانند دادن اجازه خرید هواپیمایی جدید و بعد به آنها می گوییم اگر به حرف ما نباشید این طعم شیرینی را از شما خواهیم گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که در بحث رابطه ایران و آمریکا به چشم می خورد این موضوع است که آمریکا برای برخورد با ایران دو چشم انداز در نظر گرفته است، یک چشم انداز میان مدت و یک چشم انداز بلند مدت که در چشم انداز میان مدت لیستی از قدرت های ایران تهیه کرده است و قصد دارد تا با به دست گرفتن و کنترل این قدرت ها به خواسته خود برسد که قدرت هسته ای اولین بخش از این قدرت و در اختیار گرفتن آن بود و گام بعدی گرفتن قدرت موشکی ایران است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، ادامه داد: لذا اکنون می بینیم که به بهانه های مختلف از جمله موشکی تحریم های خود را ادامه می دهند تا شاید بتوانند از این طریق قدرت تسلیحاتی ایران را محدود کنند تا سطح آنها بیشتر از این نشود، به همین دلیل فردای روز اجرایی شدن برجام تحریم جدید را به بهانه موشکی اعمال کردند.

وی افزود: قدرت دیگر ایران نیروهای هم پیمان های ما در منطقه است که آنها با تصویب قطع نامه قصد دارند تا مانع کمک ایران به آنها شوند تا به وسیله ضعیف شدن آنها قدرت ایران در منطقه را نیز کاهش دهند و ابزارهای بازدارندگی ما را بگیرند.

ایزدی بیان کرد: قدرت دیگر ایران نفوذ منطقه ای ما است، در صورتی که بودجه نظامی آمریکا چندین برابر ایران است اما حرف چه کسی مورد قبول و پذیرش است؟ از این رو عربستان را به میدان آوردند تا با ایجاد جنگ عرب و فارس تغییرات مورد نظر و خواسته آنها اجرایی شود.

وی تصریح کرد: از دیگر قدرت های ایران، مدیریت مباحث داخلی کشور است، البته درست است که همه کارهایی که جمهوری اسلامی کرده قوی نبوده اما حداقل کار را کرده اند که خود آمریکا نیز هنوز موفق به اجرای چنین کاری نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، اظهار کرد: و زمانی که در مقابل مستکبر قدمی کوتاه بیاییم، نتیجه این می شود که آن ۳ سناتور، خواستار سفر به ایران در جهت نظارت بر انتخابات تمام مردم ایران می شوند.

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو