کد خبر: 4299

تاریخ خبر:

سراج در نشست سه هزارنفری دانشجویان بسیجی:

کارشناس مسائل سیاسی ایران با اشاره به اهمیت انتخابات مجلس گفت: مجلسی با مختصات سازش تبدیل به گسلی برای فرصت سوزی می‌شود.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از مشرق، رضا سراج کارشناس مسائل سیاسی  صبح امروز در نشست سه هزار نفری دانشجویان بسیجی سراسر کشور در مصلی تهران، اظهار داشت: انتخابات مجلس خبرگان رهبری و انتخابات مجلس شورای اسلامی تفاوت زیادی با انتخابات ادوار گذشته آن دارد.

وی افزود: انتخابات در خبرگان رهبری و ادوار گذشته آن، هیچگاه رقابتی و در جهت چالش با نظام و تحمیل اراده جریان نفوذ نبوده اما در این دوره عده‌ای تلاش کردند از طریق نهضت ثبت‌نام و ایجاد جریانی در خبرگان رهبری، جریان نفوذ را به داخل مجلس خبرگان کشانده و چالش با نظام را در درون خبرگان رهبری ایجاد کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه  در ادوار گذشته انتخابات خبرگان، این انتخابات همواره پشتیبان رهبری بوده اما جریان نفوذ تلاش کرده که در این دوره برای رهبری چالش باشد، تصریح کرد: در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز مهمترین صبغه آن، سیاسی‌بودن است اما در این دوره، انتخابات مجلس صبغه سیاسی نداشته، بلکه ابعاد مهمتری در آن مشاهده می شود.

سراج  با اشاره به رقابت گروه‌ها در جریان انتخابات، گفت: در انتخابات مجلس شورای اسلامی اول و دوم، رقابت بین خط امام و لیبرال ها بود. در انتخابات دوره سوم و چهارم رقابت بین دو جریان سیاسی چپ و راست مصطلح با مرکزیت جامعه روحانیت و مجمع روحانیون بود. در انتخابات دوره پنجم، هاشمی تلاش کرد جریان نوظهوری را در عرصه کشور وارد کند که این جریان تکنوکرات‌های غرب باوری بودند و نسخه عدول از ارزش‌های انقلاب را تجویز می‌کردند.

وی همچنین درباره رقابت مجلس ششم، تصریح کرد:  در رقابت‌های دوره ششم مجلس، شدیدترین رقابت سیاسی بین اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود داشت که این سایه رقابت بین جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در مجلس هفتم، هشتم و نهم نیز وجود داشت.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:  انتخابات مجلس دهم سیاسی نیست، این دوره انتخابی بر سر موضوع هندسه انقلاب اسلامی است و ما شاهد شکل‌گیری دو جریان انقلاب و ضد انقلاب خواهیم بود.ویژگی‌های انتخابات در این دوره از مجلس شورای اسلامی بسیار مهم و متراکم است، به شکلی که در هیچ دوره‌ای شاهد این تراکم و ویژگی‌ها نبودیم.

سراج یادآور شد: ریل‌گذاری برای کشور، گفتمان و هویت از جمله دیگر ویژگی‌های این دوره از انتخابات مجلس است که آثار آن شاید تا 10 سال و یا بیشتر باقی بماند. از این رو باید دقت کرد، زیرا انتخاب غلط آثاری 10 ساله و یا بیشتر برای کشور به وجود خواهد آورد.

وی با اشاره به اینکه  انقلاب اسلامی در صحنه پیش برندگی خود، امروز به بهترین شرایط ممکن رسیده است که در 200 سال گذشته کشور، چنین چیزی وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: امروز به اذعان اندیشکده‌های آمریکائی، ایران در حال پر‌کردن خلاء‌های قدرت در منطقه است. اشتباهات استراتژیک آمریکایی‌ها برای جمهوری اسلامی ایران به فرصت تبدیل شده و رهبر انقلاب به بهترین شکل از آن استفاده کردند؛ یک اندیشکده مطالعاتی آمریکائی وابسته به جریان جمهوری‌خواه، ایران را در زمره 8 کشور قدرتمند معرفی کرده است.

سراج  در همین زمینه تأکید کرد: آمریکائی‌ها از 10  سال پیش این مسئله را پیش‌بینی می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران قدرت نوظهور جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه های مختلف با آل سعود و پشتیبان آن یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی در تقابل هستیم، اضافه کرد: پیروزی از آن ایران است، صحنه یمن که بنا بود آل سعود در آن مقاومت را سرکوب کند، امروز به باتلاقی برای عربستان تبدیل شده به طوری که امریکائی‌ها می‌گویند یمن، ویتنام آل سعود شده است.بینی آل سعود در یمن به خاک مالیده خواهد شد و ان‌شاءالله سال آینده پیروزی مقاومت در یمن را جشن خواهیم گرفت.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه صحنه دیگر رقابت ما با آل سعود، صحنه جنگ نیابتی است، ادامه داد: برآورد آنها این بود که با حمله با اماکن متبرکه، جنگ 30  ساله‌ای بین شیعه و سنی درخواهد گرفت، هدف آنها این بود که در جنگ نیابتی، ابتدا 5 استان ایران را درگیر کنند و بعد این درگیری بیشتر شود اما با هوشیاری رهبر انقلاب، جنگ نیابتی برای ما به فرصت تبدیل شد و امروز عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران را تثبیت کرده است.آل‌سعود خود را بازنده این جنگ می‌داند و در صحنه داخلی هم دچار مشکل شده. پیش بینی‌ها این است که طی 5 سال آینده و یا کمتر، آل سعود به فروپاشی خواهد رسید.

سراج در ادامه با بیان اینکه جریان نفوذ، آدرس غلط گرفته‌اند که به دنبال پیدا کردن کلید در آمریکا هستند، گفت: نظم منطقه، مدیریت آمریکا در منطقه را به پایان خواهد رساند و این واقعیت استراتژیک است. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی به بدترین شرایط دچار شده و امروز مقاومت نیازی به شلیک موشک ندارد. بلکه کافی است یک چاقو به سمت اسرائیل پرتاب کند.

وی با اشاره به وضعیت امروز ترکیه، گفت: امروز ترکیه دیگر بازیگر منطقه‌ای آمریکا در بدترین شرایط اقتصادی و امنیتی قرار گرفته و آمریکا نقشه فروپاشی عربستان را نیز طراحی کرده است.آمریکا برای مهار فرصت‌های راهبردی در منطقه، چشم طمع به انتخابات ما دوخته است تا از این طریق در ایران تحول ایجاد کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: آمریکا به دنبال این است که از طریق گسترش نفوذ در ایران و ایجاد دوگانگی در جامعه و حاکمیت، ایران را از درون مهار کند و به جای پاسخ دادن در منطقه می‌خواهد پاسخ قدرت یابی ایران را در داخل کشور به ما بدهد.اگر شاهد ظهور مجلسی کدخداپذیر باشیم، بدون شک این مجلس تبدیل به گسلی خواهد شد که ایران را در برابر قدرت‌های جهانی مهار خواهد کرد. آمریکا در این مسیر دو معادله را طرح‌ریزی کرده است معادله نخست بازگشت پول‌های بلوکه شده به شرط عقب نشینی از فرصت‌های منطقه و معادله دوم تحریم‌های جدید و عدم اجرای آن به شرط عقب‌نشینی از فرصت‌های منطقه است.

سراج با اشاره به اینکه انتخابات مجلس دهم اهمیت راهبردی دارد، تصریح کرد: اگر مجلس با مقتصات سازش‌پذیری و بزک‌کردن آمریکا شکل بگیرد، تبدیل به گسلی برای فرصت‌سوزی ایران خواهد شد. آمریکا دیده است که ایران توانسته قدرت قابل اتکایی شود که روس‌ها با اعتماد به ایران به منازعات منطقه‌ای آمده اند و وارد ائتلاف چهارگانه علیه تروریسم شده‌اند، به همین خاطر است که چشم طمع برای مهار ایران به این انتخابات دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه جایگاه مجلس در ریل گذاری مسائل اقتصادی، گفت: مجلس آینده به دلیل برنامه توسعه ششم و جهت گیری‌های اقتصادی یا اقتصاد مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و یا اقتصاد مبتنی بر توسعه را در پیش بگیرد.جریانی که به تعامل با کانون‌های قدرت معتقد است، امروز بر این باور است که باید قراردادهای طولانی مدت با امتیازهای فراوان با طرف غربی منعقد کند تا اگر آمریکا خواست تحریم‌ها را برگرداند، این قراردادها، اروپائی‌ها را از ایران برنگرداند. در حالی که این اعتقاد از جریان نفوذ است.

این کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد:  رهبر انقلاب در تبیین شاخص‌های افراد سالم برای انتخابات مجلس دهم، فرمودند که افراد اسلام کسانی هستند که جلوی فروش کشور را بگیرند. مجلس دهم با نقش نظارتی و تقنیمی باید این جریان را مهار کند.

سراج با بیان اینکه رهبری فرموده‌اند کسانی که سینه خود را سپر اقتصاد کشور کنند، صالح هستند، گفت: سالانه به اندازه سقوط 60  فروند هواپیما با 300 نفر سرنشین در کشور تلفات زمینی می‌دهیم، آلمان 4 فروند هواپیمای پهن پیکر دارد و فرانسه 8 فروند. ما 12 فروند هواپیمای پهن پیکر خریده‌ایم. این خرید برای مرفهین بی‌درد است.

وی در همین زمینه افزود:  در سه سال گذشته، فرانسه نتوانست هیچ ایرلاینی برای فروش این هواپیماها پیدا کند اما ما همه مزیت‌ها را دادیم تا تعلیق 6 ماهه برای برخی تحریم‌ها بگیریم. تازه فهمیدند که تحریم نرم افزار سوئیفت، پروسه دیگری دارد. به همین خاطر برخی امتیازات را به برخی کشورهای دیگر می‌دهند تا تحریم سوئیفت برداشته شود، ما که تولید‌کننده برنج هستیم، چرا سالانه 300  هزار تن برنج از تایلند وارد می‌کنیم؟ کشور ظرفیت تولید 30 هزار تراکتور را دارد اما 5 هزار تراکتور از جمهوری چک وارد می‌کنیم چون می‌خواهیم جمهوری چک امتیاز ویژه‌ای برای سوئیفت ایجاد کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه  اقتصاد وابسته با توسعه وابسته، کشور را زیر بمباران اقتصادی نگه می‌دارد، نه تنها از این جنگ خلاص نخواهیم شد، بلکه مجبور خواهیم بود مزیت‌های دیگری به آمریکا دهیم، اضافه کرد: رهبر انقلاب در دیدار شورای عالی امنیت ملی فرمودند بر اساس سخنان امام، مردم، استقلال کشور، مبارزه با استکبار، مسئله فلسطین و توجه به مستضعفین خطوط اصلی انقلاب است که از ترکیب آن هندسه انقلاب به وجود می‌آید.

سراج همچنین گفت: انتخابات مجلس آینده در حوزه هویتی، انتخاباتی است برای هندسه انقلاب، جریانی که معتقد به تعامل با کدخدا و راس آن اعلام می‌کند بیش از اینکه غرب ترسناک باشد ما امنیتی و ترسناک هستیم و تعامل با آمریکا را کلید حل مشکل می‌داند، اگر وارد مجلس دهم شود، هندسه انقلاب را تضعیف خواهد کرد.امروز نبرد با آمریکا، سلطه‌گران و مبارزه با آل سعود فهم و تبیین جنگ نرم و برنامه آمریکا برای نفوذ در حاکمیت است.

وی تصریح کرد:  اگر نگاهی که معتقد است خود کفایی در کشور مزخرف است، وارد مجلس آینده شود، استقلال کشور تضعیف شده، حوزه علمی رکود یافته و فرار مغزها روند تندتری خواهد یافت.جریانی که بر پایه لیبرالیسم غربی است و در خفا لیبرالیسم فرهنگی، اباحه‌گری و ترکیه‌سازی حجاب را ترویج می‌کند، اگر در مجلس حاکم شود، به تدین و پایبندی مبانی اسلامی لطمات بسیاری وارد خواهد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئله فلسطین، مسئله مهم جهانی است، اما کجای جریان توسعه‌گرا قرار دارد؟ معیشت مردم به عنوان مسئله اصلی کجای جریان توسعه‌گرا است؟  در حالی که در این جریان اولویت اقشار مرفه مردم هستند؛ سفره معیشت مردم 12  برابر کوچکتر شده است. 2 سال ظرفیت کشور معطل نتیجه مذاکرات بود و در دو سال آینده هم هیچ برنامه‌ای وجود ندارد.

سراج تصریح کرد: با این حال ادعا می‌کنند که برجام را خدا آورده است، این یک تصویرسازی غلط است. هیچگاه سنت الهی، مومنین را نادیده نمی‌گیرد. جریان دانشجویی در کشور ما پرچم دار و پیشرو بوده است، اظهار داشت: باید جلوی انحراف از هندسه انقلاب توسط دانشجویان گرفته شود، مطالبه‌گری صریح از اصول این هندسه باید بیش از پیش مشاهده شود و دانشجویان با فشار کسی از صحنه خارج نشوند.

وی یادآور شد: جای افسر جوان جنگ نرم در قرارگاه‌ها نیست، وسط میدان نبرد و در جامعه باید حضور داشته باشند. همانطور که در فتنه آمریکائی 88 تمام ظرفیت نیروهای انقلاب در دانشگاه‌ها به وسط جامعه آمد و موجی به وجود آورد که کوبنده شد.

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو