کد خبر: 4717

تاریخ خبر:

بی‌قانونی‌ها در دانشگاه سیستان و بلوچستان ادامه دارد

اعضای تشکل انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) ملتمسانه از دانشجویانی که برای غذا خوردن به سلف می‌آمدند می‌خواستند تا در انتخابات‌شان شرکت کنند تا بلکه آراء تشکل‌شان افزایش یابد

به گزارش زاهدان‌نیوز، در پی اقدامات فتنه‌انگیزانه در دانشگاه سیستان و بلوچستان که با حمایت مجموعه‌های مختلف سیاسی و دولتی و با عاملیت یک تشکل دانشجویی به نام انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) رقم خورده بود، این تشکل مورد اعتراضات دانشجویان و خیلی از دلسوزان نظام قرار گرفت. اما تشکل مذکور پس از این همه اقدامات خلاف قانون و و ضد اصول نظام، در تاریخ سه خرداد اقدام به برگزاری انتخابات خود در سطح دانشگاه نمود. انتخاباتی که بر اساس قانون دانشجویی اگر با میزان حداکثری مشارکت اعضای آن تشکل برگزار شود و تعداد مشارکت‌کنندگانی که عضو آن تشکل هستند از تعداد مشارکت‌کنندگان انتخابات‌های تشکل‌های دیگر بالاتر شود، آن تشکل موفق خواهد شد که به شورای فرهنگی دانشگاه راه یابد و درباره خیلی از امور دانشگاه صاحب نظر شود.

از همین رو تشکل انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) با سابقه مذکور در روز دوشنبه سوم خرداد اقدام به برگزاری انتخابات نمود؛ انتخاباتی با ساز و کارهای غیرقانونی و تخلفات متعدد. در این رابطه خانم حسن‌تبار مدیر فرهنگی دانشگاه در جواب اعتراض تعدادی از دانشجویان به روند غیرقانونی انتخابات گفت: «به نظر ما نحوه برگزاری انتخابات این تشکل خلاف قانون است ولی این تشکل نظر ما را قبول ندارد و انتخابات را با همان نحو برگزار می‌کند. ما هم بر اساس قانون صبر کرده و تصمیم‌گیری نهایی را مطابق قانون به هیئت نظارت بر تشکل‌های دانشگاه می‌سپاریم.»

حال جریان از چه قرار بود؟ اوایل هفته جاری تبلیغات این تشکل برای برگزاری انتخابات در سطح دانشگاه نقش بست و در آن قید شده بود که شرکت فقط و فقط با داشتن کارت دانشجویی صورت می‌گیرد!

شرط فقط داشتن کارت دانشجویی به این دلیل بود که این تشکل تعداد اعضایش به حد نصاب نمی‌رسید و با این کار غیرقانونی قصد داشت رأی خود را افزایش دهد. در حالی که دقیقا این کار (انتخابات آزاد بین تمام دانشجویان) برخلاف نص صریح قانون آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشجویان می‌باشد. آنجا که در تبصره ماده 5 حقوق دانشجویی تاکید می‌شود که:«تنها اعضای تشکل می‌توانند در انتخابات شورای مرکزی آن تشکل شرکت نمایند» و حال این که این تشکل معلوم‌الحال بدون توجه به نص صریح قانون، انتخاباتی عجیب و غریب برگزار کرد.

بماند که چگونه اعضای این تشکل ملتمسانه از دانشجویانی که برای غذا خوردن به سلف می‌آمدند می‌خواستند تا در انتخابات‌شان شرکت کنند تا بلکه آراء تشکل‌شان افزایش یابد.

نکته عجیب‌تر این که هر دانشجویی می‌توانست در زمان‌های مختلف هر چند رای با شماره دانشجویی خود و دیگران به صندوق بیاندازد.

دقیقا چند نفر از دانشجویان به طور متواتر با یک شماره دانشجویی و یک نام توانستند چند بار رای بدهند که این نشان از بی قاعده و قانون بودن انتخابات مذکور است.

نقطه اوج این انتخابات بی در و پیکر و غیرقانونی اقدام یکی از افراد سابق تشکل مذکور بود(که دانشجوی این دانشگاه هم نیست) که خود تعرفه‌های رای را برداشته و در داخل سلف بین دانشجویان توزیع می‌کرد.

حالا با این انتخاباتی که وجهه دانشجویان و دانشگاه سیستان و بلوچستان را حقیقیتا زیر سؤال می‌برد باید دید مسئولان دانشگاه بالاخص رئیس دانشگاه به عنوان رئیس هیئت نظارت بر تشکل‌ها چه تصمیمی در مورد تخلفات آشکار این انتخابات عجیب و غریب می‌گیرد.

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو