کد خبر: 53

تاریخ خبر:

اخبار ویژه روزنامه‌های صبح

از مهمترین اخبار ویژه روزنامه‌های صبح امروز دوشنبه می‌توان به تذکر گرفتن استاندار هرمزگان درباره اطلاع رسانی سفر رئیس جمهور، ‌ گزینه ریاست دانشگاه تهران، ‌ آزادی مدیر مسئول روزنامه آسمان و اظهارات جنجالی حاتمی کیا در خصوص انتخابات ۸۸ و ۹۲ اشاره کرد.

* کیهان

پاسخ همکار قدیمی به قمپز آقا ماشاءالله

همکار سابق نشریات اصلاح طلب از شمس الواعظین خواست علت بدگمانی به همکاران این نشریات در ایران را بازخوانی کند. داریوش سجادی در واکنش به موضع اخیر ماشاءالله شمس الواعظین (از مدیران نشریات زنجیره ای توقیف شده) که به حمایت از نشریه توقیف شده آسمان پرداخته بود، نوشت: به خوبی به یاد دارم تابستان سال ۷۸ در کنار سواحل قبرس و در حاشیه اجلاس « اسلام سیاسی و غرب» فرصتی حاصل شد تا بحثی پیرامون وضعیت مطبوعات بعد از دوم خرداد ۷۶ با یکدیگر داشته باشیم و باز به خوبی به یاد دارم که جنابعالی با شعف می فرمودید که توانسته اید از طریق نشریات تحت امرتان سطح روزنامه نگاری در ایران را با استاندارد نشریات حرفه ای و معتبر جهان همتراز کنید.

اصرار بر « نگاه لوموندانه» و تحمیل « نگاه لوموندانه» به مطبوعات جامعه ای که سنت رسانه ای اش برآمده از مختصات متمایز و منحصر به فرد و بعضاً متفاوت با ژورنالیزم غربی است به مثابه « کلیه پیوندی» است که به دلیل نامناسبی محیط پیرامونی « پس می زند» ! مشاور سابق کروبی در ادامه با اشاره به سطح پایین برخی همکاران نشریات زنجیره ای نوشت: نگاهی به لشکر روزنامه نگاران دوم خردادی رحل اقامت کرده در فرنگ بیاندازید. شوربختانه چنین لشکری نمی تواند اسباب بهجت یا افتخاری را برای مدعیان تربیت این نسل فراهم کند. از میانه ایشان حتی یک نفر هم نتوانست در قامت و قواره یک ژورنالیست حرفه ای در خارج از کشور بدرخشد و لااقل در اندازه های « کریستین امان پور» یا کمتر دل رسانه های حرفه ای نظیر CNN یا ABC را بربایند و جذب چنان مراکزی شوند و اگر نبود خاصه خرجی دولت های انگلستان و آمریکا در جذب و استخدام « کارمندانه» و اطعام مساکین ایشان در تریبون های دولتی BBC و VOA و رادیو فردا و یا چینش ایشان در امثال « خودنویس» های خریداری شده توسط گروهک مسعود رجوی (! ) اینک می بایست ایشان را در همان خشکشویی هایی پیدا می کردید که قبلاً آن « خودنویس فروش» مسبوق به سابقه خود را در آنجا یافته بود! شوربختانه در داخل نیز وضع بهتر از این نیست و بقایای روزنامه نگاران دوم خردادی در آرمانی ترین سطح جز معدودی انگشت شمار الباقی مشتی انشانویس هیجان زده و احساساتی اند که نشان داده اند راساً آنقدر استعداد دارند تا با بی مبالاتی های قلمی خود، فراهم کننده آتش تهیه جبهه مقابل علیه خود شوند!

وی در پایان می نویسد: بر این محور برادرانه و خیرخواهانه گوشزدتان می کنم. به منظور اجتناب از آزموده را آزمودن و قبل از تکرار تجربه نامیمون مطبوعات بدفرجام دوم خرداد، قبل از مناظره طلبی از جبهه مقابل اهتمام خود را صرف بر سر عقل آوردن یا طرد کردن آنانی از جبهه خودی کنید که با گفتار و رفتار نامتعارف و تحریک کننده خود موجبات عصبانیت و خشم جبهه مقابل و بالتبع انسدادی و انقباضی شدن فضای سیاسی را فراهم می آورند. روزنامه آسمان اخیراً به خاطر اهانت به حکم قرآنی قصاص- توسط یک عضو گروهک جبهه ملی- توقیف شد و این در حالی است که نشریات سابقاً تحت اختیار سردبیر آسمان (قوچانی) سوابق متعدد اهانت به مقدسات را در کارنامه خود دارند و از این جهت، جناب سردبیر یک سابقه دار حرفه ای محسوب می شود. طنز تلخ ماجرا این است که همین جناب از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، به عنوان مسئول بخش مقاله های جشنواره مطبوعات انتخاب شده و جزو داوران اصلی است! !

بولتون: ایران از آمریکا نمی ترسد و روز به روز قدرتمندتر می شود

نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل گفت، ایران هیچ ترسی از تهدیدهای نظامی دولت اوباما ندارد. جان بولتون ضمن مقاله ای که از سوی روزنامه لس آنجلس تایمز منتشر شده، نوشت: سیاست خارجی دولت اوباما به خصوص در قبال برنامه هسته ای ایران، بحران سوریه و مذاکره صلح فلسطین و اسرائیل در مسیری حرکت کرده که موجب شده تا اعتبار آمریکا کاهش یابد. وی می افزاید: ایران ترسی از تهدید نظامی آمریکا علیه تاسیسات هسته ای به خود راه نداده است. در نتیجه توافق موقت هسته ای ایران و کشورهای غربی در ماه نوامبر حتی نگرانی ایران از تشدید تحریم ها نیز کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به بحران سوریه نوشت: دولت اوباما در طول سه سال گذشته مدعی شده که آمریکا با روسیه در گذار مسالمت آمیز قدرت در سوریه دارای منافع مشترکی است در حالی که واقعیت این نیست و روسیه و ایران قصد ندارند حمایت خود از اسد را متوقف کنند.

« بولتون» خاطر نشان کرده است: ایران هر روز در حال قدرتمندتر شدن است. به نظر می رسد که بشار اسد در قدرت باقی خواهد ماند، این موضوع باعث تقویت قدرت ایران و روسیه خواهد شد. باید کاری کنیم که اسرائیل اعتماد بیشتری به آمریکا داشته باشد. دولت اوباما یک تراژدی دردناک است.

شما را با معاون سازمان سیا چکار؟ !

روزنامه دانشگاه آزاد که مدتی است توسط یکی از مرتبطان بازداشتی رسانه های بیگانه اداره می شود، با معاون سابق سازمان سیا مصاحبه کرد. روزنامه فرهیختگان در تیتر اول خود از قول پائول پیلار نوشت کانال محرمانه در روابط ایران و آمریکا موثر است. این روزنامه در عین حال به روزنامه خانوادگی برای فتنه گرانی چون فائزه و مهدی هاشمی تبدیل شده است. احسان-م مدیر مسئول فرهیختگان رفتاری متملقانه با فتنه گرانی از این دست دارد. گفته می شود وی به رغم فقدان مدرک لیسانس که طبق ماده ۹ قانون مطبوعات جزو شرایط تصدی مدیرمسئولی است، مدیریت روزنامه فرهیختگان را بر عهده گرفته است. وی اسفند سال گذشته به خاطر همکاری با رسانه های بیگانه، از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد. نامبرده در پی تغییر رئیس دانشگاه آزاد، از سوی میرزاده برای اداره روزنامه فرهیختگان معرفی شد.

مذاکراتی که فقط برای نخبگان ایران محرمانه است!

معاون وزیر خارجه آمریکا بلافاصله پس از مذاکرات اخیر وین برای ارائه گزارش مذاکرات به تل آویو رفت. در جریان چند دور مذاکرات مربوط به توافق ژنو نیز جان کری و وندی شرمن بلافاصله به تل آویو رفته و گزارش کامل مذاکرات با ایران را به مقامات رژیم صهیونیستی ارائه کرده اند. دیپلمات های انگلیسی و آمریکایی نیز رفتار مشابهی از خود بروز داده اند. شرمن پس از ملاقات با مقامات رژیم صهیونیستی، به خبرنگاران در بیت المقدس گفت غنی سازی ایران باید محدود، مهار شده، تحت نظارت و راستی آزمایی شده باشد.

او گفت آمریکا هم میل دارد ایران هیچ غنی سازی نکند ولی بعید است این انتظار محقق شود. اما آمریکا بنا دارد جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را بگیرد و اگر برنامه غنی سازی ایران نتواند این شرایط را محقق کند، توافق جامع و نهایی شکل نخواهد گرفت. با توجه به گزارش همیشگی و اتوماتیک آمریکا و انگلیس و فرانسه به مقامات صهیونیستی، سؤال همیشگی از وزارت خارجه کشورمان باقی است و آن اینکه چرا با این وجود، مذاکرات را « محرمانه» می خوانند و گزارشی از محتوای آن به نمایندگان مجلس، کارشناسان فنی و حقوقی، رسانه ها و مردم نمی دهند؟ !

دیپلمات فرانسوی: به مدیریت روحانی تمایل داریم اما نه به هر قیمتی

سفیر سابق فرانسه در ایران می گوید غرب به مدیریت روحانی و حفظ او تمایل دارد اما نه به هر قیمتی. فرانسوا نیکولو در مصاحبه با رادیو فرانسه اظهار داشت: تلاش برای نابودی کامل برنامه هسته ای ایران بی تردید مسئله ای است که طرف غربی در مقابل ایران، خواهان آن است اما نباید اجازه داد که این دست مسائل مطرح شوند. چرا که با احتساب توازن قدرت موجود در داخل ایران میان محافظه کاران و اصلاح طلبان میانه رو، مسئله چنین پیش نخواهد رفت. نیکولو در پاسخ به سوالی در مورد ارزیابی اش از توافق موقت ژنو گفت: صادقانه این توافق را بسیار بسیار خوب و محصول یک کار گروهی می دانم. این توافق در ابتدا طرحی مشترک میان ایران و آمریکا بود و سپس فرانسه وارد بازی شد. این اقدام سرزنش هایی را در پی داشت اما در نهایت همه به دغدغه های مطرح شده از سوی فرانسه پیوستند و ما به توافقی با مزایای متعدد دست یافتیم.

نیکولو با بیان اینکه من بارها با روحانی ملاقات کرده و فرصت مذاکره با او را داشته ام می گوید او یک ایرانی وطن پرست است که از منافع کشورش حمایت می کند. وی افزود: در زمانی که روحانی مسئولیت مذاکرات هسته ای را برعهده داشت، ایرانیان فعالیت غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآوردند. این اقدام حتی دست اندرکاران برنامه هسته ای را ناراحت و متعجب کرد. وی در پاسخ به سوالی در مورد « قرار گرفتن روحانی در برابر مخالفان محافظه کار که وی را در مورد سازش در پرونده هسته ای مورد نکوهش قرار می دهند» ، گفت: این مسئله صحیح است و او در یک معادله پیچیده قرار گرفته است. وی یک میانه روست نه یک اصلاح طلب.

دیپلمات فرانسوی با تأیید اظهارات خبرنگار رادیو فرانسه مبنی بر این که « روحانی مسیر تنگ و باریکی را پیش رو دارد» ، افزود: باید گفت که در این بازی پیچیده، ما در طرف غرب قرار داریم چرا که هدف نخست و عالی ما مبارزه با تکثیر سلاح و به دست آوردن توافقی است که تضمین کافی در مورد منع تکثیر را در اختیارمان قرار دهد اما در عین حال اگر خود را بیش از حد سرسخت نشان دهیم جایگاه روحانی را متزلزل و او را ضعیف ساخته ایم و ممکن است وی از بازی سیاسی کنار گذاشته شود. در موقعیت کنونی موقعیتی به وجود آمده که بنیادگراها کنار گذاشته شده اند و این امر آینده این بحران هسته ای را نامطمئن ساخته است. ما به مدیریت روحانی و حفظ او در عرصه سیاسی تمایل داریم البته نه به هر قیمتی.

موشک های دوربرد ایران صدا خفه کن دارند!

سخنگوی کاخ سفید می گوید، ایران باید راضی شود تا درباره موشک های بالستیک خود در مذاکرات هسته ای توضیح دهد. جی کارنی همچنین ادعا کرد، براساس توافق ژنو موضوع برنامه های موشک بالستیک هم بخشی از دور دوم گفت وگوها خواهد بود. مقامات وزارت خارجه کشورمان تصریح کرده اند که موشک های دوربرد ایران هیچ ربطی به مذاکرات هسته ای و توافق ژنو ندارند و قابل مذاکره نیستند. روزنامه اسرائیلی« هاآرتص» به نقل از یک مقام صهیونیست نوشت: یووال اشتاینیتز، وزیر امور راهبردی اسرائیل پیش از دور دوم مذاکرات گروه ۱+۵ و ایران، در دیدار با وندی شرمن، یک مقام ارشد فرانسوی و وزیر خارجه انگلیس خواستار آن شده است که موضوع موشک های دوربرد بخشی از توافق نهایی با ایران باشد.

آنچه باید خطاب به مقامات آمریکایی یادآور شد این است که موشک های قدرتمند و دقیق ایرانی موضوع مذاکره نیست بلکه یکی از گزینه های روی میز ایران در جواب تهدیدهای سخیف آمریکایی هاست. موشک های دوربرد شهاب به این دلیل اهمیت استراتژیک یافته که پیش از این سران رژیم صهیونیستی هر از چند گاه یک بار لاف می زدند که رأساً به بمباران تأسیسات هسته ای ایران در نطنز و اراک اقدام خواهند کرد اما از هنگامی که مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند آماده اند در صورت ارتکاب کوچک ترین حماقتی از سوی رژیم صهیونیستی، تل آویو را با موشک های دوربرد و کوتاه برد پیشرفته با خاک یکسان کنند، صدای صهیونیست ها در گلو خفه شد.

از طرف دیگر باید گفت اگر آمریکایی ها مدعی اند درباره این موشک ها به این بهانه که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را نیز دارند- باید مذاکره کرد، ضرورت دارد موضوعی از این نوع را در دستور کار یک مذاکره جامع جهانی قرار دهند و در این صورت منطقاً آمریکا و برخی قدرت های همسو باید امحای موشک ها و کلاهک های هسته ای موجود خود را بپذیرند. گرث پورتر، کارشناس مسائل امنیتی آمریکا اخیراً در مقاله ای که در سایت IPS منتشر شد، پافشاری آمریکا بر طرح برنامه موشک های بالستیک در مذاکرات اتمی را چالشی جدی در روند این مذاکرات ارزیابی کرد و با اشاره به حساسیت جمهوری اسلامی در مورد این موضوع، خاطرنشان کرد، آمریکا با پافشاری بر طرح برنامه موشک های بالستیک جمهوری اسلامی تنها ریسک شکست مذاکرات را بالا می برد. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید پیشتر در آستانه دور دوم مذاکرات گروه ۱+۵ و ایران که هفته گذشته در وین برگزار شد، توافق ژنو که آبان ماه گذشته به دست آمد موضوع برنامه موشک های بالستیک هم بخشی از دور دوم گفت وگوها خواهد بود.

* خراسان

دولت میزان یک یارانه را زیاد کرد

بر اساس تصمیم روزهای اخیر هیئت وزیران که به پیشنهاد مشترک سازمان بهزیستی کشور، وزارت صنعت و معاونت برنامه ریزی رییس جمهور مصوب شده، قرار است میزان یارانه پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی روزانه و شبانه روزی بابت نگهداری و خدمات توانبخشی و حرفه آموزی معلولان افزایش بیابد و به عنوان مثال نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن از حداقل ۱۲۵۰ ریال و حداکثر ۱۵۵۰ ریال در سال ۹۱ به ۱۵۵۰ و ۱۹۷۰ ریال در سال ۹۲ افزایش یافته است.

صدور مجوز فروش دو ساختمان بزرگ دولتی در تهران

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به دستگاههای مربوطه، مقرر شده بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تایید وزیران عضو کمیسیون لوایح، دو ساختمان دولتی متعلق به یکی از سازمانهای اقتصادی یکی به مساحت ۶۳۰ متر مربع اعیان و قریب ۵ هزار متر مربع عرصه در ۱۰ طبقه و دومی ۳۶۴ متر عرصه و حدود ۱۵۰۰ متر اعیان در ۶ طبقه، به فروش رسیده و وجوه حاصل از فروش به حساب درآمد عمومی کشور واریز شود.

* ایران

ماجرای هاشمی در صدا و سیما و عربستان

خبر اول این که صدا و سیما حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در اجلاس بین المجالس اسلامی را سانسور کرد. سایت انتخاب نوشت: « در روز برگزاری اجلاس که شبکه خبر اجلاس بین المجالس را پوشش می داد، به محض ورود آیت الله هاشمی پخش زنده را قطع کرد و به پخش برنامه های سابق خود ادامه داد. تحلیلگران گزارش بخش های خبری سیما، نیز نهایت تلاش خود را به خرج دادند تا کوچک ترین تصویری از هاشمی در بخش های مختلف خبری پخش نشود. » از سوی دیگر، پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی با اشاره به گفت و گوهای سازنده وی با ملک عبدالله در سال ۸۷ نوشته است: به محض بازگشت آیت الله هاشمی رفسنجانی از عربستان، وزیر امور خارجه وقت جمهوری اسلامی ایران با انتشار خبری کذب مبنی بر تفتیش بدنی نماینده وقت ولی فقیه در امور حج و زیارت در فرودگاه عربستان، فضای روابط دو کشور را متشنج کرد و بعدها نیز در توجیه این کار گفته بود: « از سوی رئیس جمهوری وقت برای انجام این کار مأمور بوده و معذور! »

دیوان محاسبات پرونده زنجانی را به قوه قضائیه فرستاد

خبر دیگر این که رحمت الله شریفی مشاور رئیس و مدیر روابط عمومی دیوان محاسبات درباره آخرین وضعیت پرونده بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت، اظهار کرد: « جرم بابک زنجانی به طور کامل مشخص بود و از سوی دیوان نیز حکم این پرونده صادر و به قوه قضائیه ارسال شد. » . او با بیان اینکه رسیدگی های دیوان محاسبات در پرونده بابک زنجانی تمام شده است، به سایت تدبیرگفت: « همان زمان که متهم اعلام کرد پول را پرداخت کرده است، بررسی ها و استعلام دیوان محاسبات نشان داد که هیچ پولی از طرف زنجانی به بانک مرکزی واریز نشده است. بنابراین دیوان محاسبات دادخواستی را علیه او تنظیم کرد. »

تجلیل فیروزآبادی از مرضیه دباغ

شنیدیم که سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی از خانم حدیده چی دباغ تجلیل کرد. به گزارش فارس، در پیام فیروز آبادی، مرضیه حدیده چی دباغ از بزرگان و پیشکسوتان جهاد و نهضت امام خمینی (ره) معرفی شده و آمده است: « ایشان مورد تجلیل حضرت امام راحل و حضرت امام خامنه ای عزیز بوده و جایگاه بلندی در پیشگاه حضرت حق تعالی ان شاءالله خواهند داشت. » مرضیه حدیده چی دباغ از زندانیان سیاسی و فعال مبارزه با حکومت ستمشاهی در قبل از انقلاب اسلامی ایران بوده که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فرماندهی سپاه شهرستان همدان و نمایندگی مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتند. خانم دباغ به اتفاق حضرت آیت الله جوادی آملی و آقای محمدجواد لاریجانی در سال ۱۳۶۷ پیام حضرت امام خمینی (ره) را به گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق رساندند.

دستور آزادی بزرگمهر به اوین ارسال شد

با خبر شدیم که بازپرس شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه دستور آزادی عباس بزرگمهر - مدیر مسئول - روزنامه توقیف شده آسمان را که اول اسفندماه بازداشت شده بود پس از تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، به بازداشتگاه اوین ارسال کرد. نوشاد عبادی از نزدیکان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده آسمان به ایرنا گفت: روز گذشته قرار وثیقه صادر شده توسط بازپرس پرونده، تودیع و نامه آزادی بزرگمهر به اوین ارسال شد. گفته می شود هیأت نظارت بر مطبوعات نیز امروز (دوشنبه) پرونده روزنامه آسمان را درخصوص مطلب منتشر شده بررسی خواهد کرد.

ارسال پیامک انبوه منوط به تأیید ارشاد شد

دست آخر این که حسن نجفی سولاری، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات به فارس گفت: سامانه ای طراحی شده که سه اپراتور تلفن همراه بدون تأیید وزارت ارشاد پیامک انبوه ارسال نکنند؛ اپراتورها هر پیامک انبوه را روی سامانه قرار می دهند و پس از کنترل و تأیید در سامانه ارسال خواهد شد.

* تهران امروز

دلیل غیبت ناطق نوری اعلام شد

مشاور امور بین الملل رئیس مجلس، دلایل غیبت حجت الاسلام ناطق نوری در اجلاس بین المجالس اسلامی را اعلام کرد. به گزارش روزنامه خراسان، حسین شیخ الاسلام شامگاه گذشته در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین در این باره اظهار کرد: حجت الاسلام ناطق نوری به عنوان یکی از پایه گذاران کنفرانس بین المجالس اسلامی همواره به این کنفرانس دعوت می شد. وی افزود: اما سخنرانی ایشان در اجلاس اندونزی دچار چالش جدی شد و تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به آن عکس العمل شدیدی نشان دادند. شیخ الاسلام ادامه داد: در همان اجلاس و پس از اعتراض این کشورها تصویب شد که از آن به بعد نام سخنرانان باید به تایید برسد و در همان اجلاس تصویب شد که آقای ناطق نوری در فهرست سخنرانی نباشد. وی افزود: در نهمین کنفرانس قبل از شروع اجلاس برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور صریح یا پنهانی به آقای لاریجانی این پیام را رساندند که اگر آقای ناطق نوری در اجلاس حضور داشته باشد جلسه را ترک خواهند کرد.

تذکر دولت به استاندار هرمزگان

در پی برگزاری نشست خبری از سوی استاندار هرمزگان و اعلام زمان و برنامه سفر رئیس جمهور یک هفته قبل از انجام سفر، برخی مقامات دولتی به وی در این زمینه تذکر داده اند. به گزارش مهر، در این خصوص شنیده می شود که دولت بنایی بر اعلام موضوع سفر رئیس جمهور و اعضای دولت از سوی استاندار آن هم در یک نشست خبری را نداشته و بر همین اساس به استاندار به دلیل اعلام این خبر تذکر داده اند. مسئولان هماهنگ کننده سفر در نظر داشته اند تا خبر دومین سفر استانی رئیس جمهور و برخی اعضای دولت را به مقصد هرمزگان از طریق چند خبرگزاری رسمی کشور و در هفته جاری به اطلاع عموم مردم برسانند. گفته می شود، تلاش دولت برای عدم تبلیغاتی جلوه یافتن سفرهای رئیس جمهور دلیل بی میلی به اطلاع رسانی پیش از موعد درخصوص سفرهای استانی است.

لیست مشترک اصلاح طلبان در انتخابات مجلس

دانا نوشت: محمد رضا عارف کاندیدای انصرافی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، اظهارداشت: هدفمان این است که در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی، اصلاح طلبان یک لیست مشترک داشته باشند. وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است شما سرلیست باشید، گفت: فعلا در مورد مصادیق صحبت نمی کنیم؛ چراکه هنوز خیلی زود است. عارف همچنین درخصوص اینکه نظر آقای خاتمی درباره حضور در انتخابات آینده چیست، اظهار داشت: بنده وکیل آقای خاتمی نیستم و فقط وکیل خودم هستم.

پاسخ رئیس سازمان بازرسی به زیباکلام

تسنیم: ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی اظهارات نامسئولانه درخصوص پرونده فساد سه هزار میلیاردی، گفت: اخیرا یک استاد علوم سیاسی که الفبای حقوق را نمی داند ادعا می کند که جرمی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی صورت نگرفته است.

*جمهوری اسلامی

جامعه اسلامی و انقلابی ما بشدت از اختلاف طبقاتی رنج می برد. این اختلاف وحشتناک را می توان در تفاوت خودروها دید. خودروی بوگاتی مدل ویرون که اخیراً وارد کشور شده ۶ میلیارد تومان یا به عبارتی عددی معادل درآمد سالانه ۳۷۵ خانواده ایرانی طبقه متوسط قیمت دارد. به گزارش خبرآنلاین، بوگاتی" ویرون" گرانقیمت ترین خودروی جهان محسوب می شود و ارزشی بیش از ۲ میلیون دلار دارد. این خودرو با موتور ۱۶ سیلندر W شکل و حجم موتور ۸ لیتری توربوشارژ و ۱۰۰۱ اسب بخار قدرت، برای ۲ سال رکورد سرعت را ۴۰۸ کیلومتر در اختیار داشت و به دلیل تعداد سیلندر و سرعت بالایش، ورودش به ایران ممنوع است. جالب است که سرعت این خودرو که بیش از سرعت بالگردهای موجود در ایران است، به حدی است که هیچ دوربین کنترل ترافیکی در کشور قادر به ثبت آن نیست. اما آنطور که از شواهد مشخص است همین حالا با وجود این ممنوعیت ها چند مورد بوگاتی سوار در تهران وجود دارد.

البته هنوز اثری از این خودرو در نمایشگاه های اتومبیل شهر نیست. هر چند آدم های زیادی در شهر هستند که مشکلی برای خرید آن نداشته باشند. صاحب یکی از نمایشگاه های اتومبیل لوکس شهر واقع در خیابان مطهری پرده از واقعیت جالبی برداشته است. زمانی که از او سوال شد اگر بوگاتی وارد نمایشگاه شما شود، اساسا مشتری برایش وجود دارد، او پاسخ داد: " در همین دو روز اخیر تعداد زیادی تماس درباره تمایل افرادی برای خرید این خودرو با قیمت ۶ میلیارد تومان و حتی بالاتر داشتم. یکی از این مشتری ها حتی به من گفته بود حاضر است اگر همین فردا بوگاتی پلاک تهران زیر پایش باشد، حتی تا ۷ میلیارد تومان نیز هزینه کند. " بر پایه برخی شواهد، تعداد مشتریان بوگاتی در تهران چیزی معادل مشتریان این اتومبیل در پاریس، مسکو، برلین و لندن هستند، ضمناً در همین تهران هزاران کارتن خواب هم داریم!

پرونده سعید مرتضوی به نقطه حساسی رسیده اما جزئیات این پرونده فعلاً منتشر نمی شود. این، سخن یکی از وکلای شاکیان مرتضوی در موضوع تأمین اجتماعی است. به گزارش ایلنا" مصطفی ترک همدانی" در مورد آخرین وضعیت پرونده مرتضوی گفت: طی این مدت این پرونده همچنان در دادسرا درحال پیگیری است و اتفاقات بسیاری نیز در مورد این پرونده رخ داده است. وی تاکید کرد: با این وجود این اطلاعات هم به لحاظ قانونی و هم به دلیل اینکه پرونده به جای خوبی رسیده است. قابلیت انتشار ندارد. سعید مرتضوی که پیش از این دادستان سابق تهران بوده است این روزها در مقام متهم در پرونده هایی همچون قضات کهریزک و سازمان تأمین اجتماعی حضور دارد با این حال گفته می شود که پرونده هایی نیز علیه وی براساس شکایت شکات خصوصی تشکیل شده است که از جمله آن می توان به پرونده شکایت پالیزدار از وی اشاره کرد. جمعی از وکلای قوه قضاییه در مقام شاکی از جمله پیمان حاج محمود عطار، مصطفی ترک همدانی و دقیقی پیگیر پرونده های متعدد مرتضوی هستند.

* آرمان

تجمع اعضای تعاونی مسکن مقابل مجلس

شنیده شد که روز گذشته جمعی از اعضای تعاونی مسکن وزارت جهاد کشاورزی با تجمع مقابل مجلس اعتراض خود را نسبت به تعیین تکلیف نشدن زمین ۲۴۰ هکتاری در اختیار اعضایشان ابراز کردند. ایسنا نوشت؛ جمعی بالغ بر ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به آنچه که « رنج و عذاب و بلاتکلیفی» طی ۲۸ سال گذشته به دلیل بلاتکلیف ماندنشان در شهرک زیتون که در حوالی پارک سرخه حصار قرار دارد اعتراض خود را نشان دادند. یکی از اعضای این تعاونی به ایسنا گفت: حدود ۲۸ سال قبل زمینی بالغ بر ۲۴۰ هکتار به ۴۲۸۰ نفر با صدور سند شش دانگ فروخته شد اما از آن سال تاکنون اجازه ساخت واحد های مسکونی در این زمین بزرگ داده نمی شود.

مجوز روحانی برای گشایش قفل یک کارخانه

شنیده شد که رئیس جمهور با اختصاص ۴۰۰ هکتار به یک کارخانه فولاد مسیر ساخت آن را باز کرد. خراسان در این باره نوشت: در حالی که عملیات اجرایی ساخت یک کارخانه مهم فولاد در مرکز کشور از سال ۸۵ آغاز و تاکنون تلاش های زیادی برای بهره برداری از آن انجام گرفته است، اما به دلایل مختلف از جمله عدم تملک زمین های لازم برای اجرای کامل این طرح، پروژه مذکور با مشکلات مختلفی مواجه شده بود. شنیده شده رئیس جمهور با تایید پیشنهاد وزیران عضو کمیسیون لوایح، دستور واگذاری ۴۰۰ هکتار زمین به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای اتمام این طرح را صادر کرد.

اجاره یک کشور برای تفریح

شنیده شد که برخی منابع خبری اعلام کردند ولیعهد عربستان سعودی جزایر مالدیو را برای گذراندن تعطیلات چند روزه خود به طور کامل اجاره کرده است. جمهوری اسلامی به نقل از گزارش سی. ان. ان نوشت: بسیاری از گردشگران که در حال برنامه ریزی برای سفر رویایی خود به مالدیو بودند در پی اقدام این امیر سعودی با درب های بسته روبه رو شدند. برخی گزارش ها حاکی است که سلمان بن عبد العزیز آل سعود ولیعهد عربستان سعودی با پرداخت مبلغ ۳۰ میلیون دلار سه جزیره مالدیو را از ۳۰ بهمن الی ۶ اسفند « به صورت دربست» اجاره کرده است. همچنین برخی منابع خبری اعلام کردند که سلمان بن عبد العزیز آل سعود یک بیمارستان صحرایی، یک قایق تفریحی بسیار مجلل و بیش از ۱۰۰ نگهبان شخصی را هنگام ورود به مالدیو، همراه خود برده است.

تذکر به استاندار هرمزگان درباره سفر رئیس جمهور

شنیده شد که برخی مقامات مسئول در دولت به جاسم جادری، درخصوص اعلام زودهنگام زمان و برنامه سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان تذکر داده اند. مهر کسب اطلاع کرد، در پی برگزاری نشست خبری از سوی استاندار هرمزگان و اعلام زمان و برنامه سفر رئیس جمهور یک هفته قبل از انجام سفر، برخی مقامات دولتی به وی در این زمینه تذکر داده اند. در این خصوص شنیده می شود که دولت بنایی بر اعلام موضوع سفر رئیس جمهور و اعضای دولت از سوی استاندار آن هم در یک نشست خبری را نداشته و بر همین اساس به استاندار به دلیل اعلام این خبر تذکر داده اند.

تجمع کارمندان راه آهن مقابل مجلس

شنیده شد که تعدادی از کارمندان رسمی راه آهن با تجمع مقابل مجلس خواستار انتقال به شرکت راه آهن که به صورت اجباری به جای دیگری منتقل شده بودند، شدند. ایسنا نوشت: تعدادی از کارمندان رسمی راه آهن با تجمع مقابل مجلس درخواست داشتند که به محل اصلی خدمتشان منتقل شوند. این کارمندان متقاضی این بودند که به شرکت اصلی خدمتشان مجددا انتقال داده شوند. این افراد از کارمندان رسمی راه آهن و به گفته خود، دارای سابقه ۲۵ سال بودند. آنها از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تقاضا داشتند که به این موضوع رسیدگی کرده تا از بلاتکلیفی درآیند.

به پالاندوز امتیاز خیاط ندهیم

شنیده شد که مشاور رئیس جمهور گفت: معیارهایی که در قراردادهای نفتی طراحی می کنیم بسیار پیچیده است باید این معیارها را به گونه ای بچینیم که اگر پالاندوز گفت خیاطم همین امتیاز را به او هم ندهیم. اکبر ترکان اظهار داشت: موضوع، موضوع چهارچوب قراردادی نیست بلکه موضوع طرح کلی توسعه است. وی افزود: در قراردادهای بیع متقابل نقدهای مفصلی شد و عمده نقدها در این بود که چگونه از این مساله مطمئن باشیم که MVP می تواند مجموع بازیافت ما را در طول عمر میدان محقق کند که این مساله، موضوع قراردادی نیست بلکه به جنس قرارداد بستگی دارد.

مدیر مسئول آسمان آزاد شد

شنیده شد که عباس بزرگمهر مدیر مسئول روزنامه توقیف شده آسمان که اول اسفند ماه جاری توسط بازپرس شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و توهین به مقدسات بازداشت شده بود، از زندان اوین آزاد شد. نوشاد عبادی از نزدیکان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده آسمان ضمن بیان این مطلب گفت: آقای بزرگمهر با قرار وثیقه آزاد شده است. بر اساس این گزارش، مدیر مسئول روزنامه آسمان روز پنجشنبه هفته گذشته (اول اسفند ماه) با اعلام جرم دادستانی تهران به علت انتشار مطلبی با موضوع قصاص به شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد و به سئوالات بازپرس پرونده پاسخ داد. پس از ارائه توضیحات، بازپرس شعبه ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه برای بزرگمهر قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرد که به علت پایان وقت اداری برای تودیع وثیقه، وی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. در نهایت، دیروز وثیقه صادر شده از سوی دادسرا در قالب یک سند ملکی تودیع و نامه آزادی بزرگمهر به اوین ارسال شد.

حاتمی کیا: به موسوی و روحانی رای دادم

شنیده شد که ابراهیم حاتمی کیا با تاکید بر اینکه اگر حرفی می زند از سر دلسوزی است، گفت: ما را این طور خط کشی نکنید؛ چون یک چیزی می گویید و ما هم پای کار می آییم اما بعد چیزهایی دیگری می بینیم که حیرت می کنیم. این کارگردان سینما که این روزها برای نمایش فیلم « چ» در محافل مختلف دانشگاهی حضور پیدا می کند و برخی اظهاراتش نیز با انتقادهایی مواجه شده است، عصر یکشنبه ۴ اسفند ماه در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی حاضر شد و در میان جمعی از دانشجویان گفت: وقتی آقای موسوی برای انتخابات آمد بنده به او رأی دادم، ولی هیچ کجا موسوی را تبلیغ نکردم و البته با او هیچ رابطه ای نداشتم و علاقه ای هم نداشتم که بخواهم فیلمی در این رابطه بسازم. در انتخابات جدید هم، من به آقای روحانی رأی دادم و معلوم بود که انتخابم این جنسی است؛ اما اینها به این معنی نیست که نگویم که « آقای روحانی اتفاقی در حوزه فرهنگ در حال رخ دادن است که آدم را می ترساند. »

* قدس

اقدام ضد ایرانی دهلی نو

مهر: هند، ایران را از ۱۸۰ کشوری که حق دریافت تسهیلات روادیدی دارند، مستثنا کرده است. این اقدام خصمانه همزمان با طرح روی میز بودن گزینه پوشالی نظامی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا عملیاتی شده است.

ضرغامی در لباس بختیاری

فردا: عزت ا… ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما، سرزده و بدون اطلاع و به صورت انفرادی با حضور در شهر مسجد سلیمان با مردم و جوانان بختیاری این منطقه گفت وگو کرد. در این دیدار ضرغامی با لباس بختیاری حضور یافت.

ترجیح می دهم درباره سینما صحبت نکنم

جهان: حجت الاسلام پناهیان، با اشاره به وضعیت کنونی سینمای ایران بویژه جشنواره فیلم فجر گفت: من اگرچه دوست داشتم فیلمهای جشنواره فیلم فجر امسال را ببینم، ولی موفق نشدم. البته ترجیح می دهم درباره سینما به شکل مصداقی صحبت نکنم، زیرا سوءتفاهم هایی پیش می آید و در حوزه کاری من نظریه پردازی بهتر است.

توصیه برای سفر به ایران

ایرنا: گروهی از اعضای پارلمانی برزیل که هفته گذشته به تهران سفر کرده بودند، اعلام کردند، بعد از بازگشت به کشورشان به خانم « دیلما روسف» رئیس جمهوری برزیل توصیه خواهند کرد به ایران سفر کند.

گزینه ریاست دانشگاه تهران

مهر: عبدالحسین فریدون مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم تأکید کرد محمدحسین امید سرپرست فعلی دانشگاه تهران، نمی تواند رئیس شود.

توصیه ذوالنور به مسئولان

تسنیم: حجت الاسلام مجتبی ذوالنور کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه یکی از فوریتهای جدی کشور حل معضلات و پرداختن به پیشرفتهای اقتصادی کشور است، گفت: باید دست خود را از زیر سنگ دشمن دربیاوریم.

در امور سیاسی دخالتی نداریم

مهر: وزیر کشور با بیان اینکه در مسایل سیاسی هیچ گونه دخالتی نمی کنیم، گفت: وزارت کشور طرفدار جریان و یا گروه سیاسی نیست و تنها زمینه و بسترهای لازم را برای فعالیتهای سیاسی فراهم می کند.

توقیف سریال ضدایرانی در ترکیه

فرارو: همزمان با روند بهبود روابط دوجانبه تهران آنکارا، سریال ضدایرانی « شوکت تپه» که در شبکه « سامان یولو» متعلق به گروه رسانه ای فتح ا… گولن پخش می شد، به دستور نهادهای ذی صلاح دولت ترکیه متوقف شد.

روزنامه چه آسمان باشد چه زمین…

جهان: جنتی وزیر ارشاد با بیان اینکه نظری درباره روزنامه آسمان ندارد، زیرا قوه قضاییه خودش به این موضوع وارد شده، گفت: روزنامه چه آسمان باشد چه زمین، چنانچه اهانتی داشته باشد، اعمال قانون می شود.

شرخرها مأمور دریافت معوقات!

مهر: داریوش هندویی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: متأسفانه بانکها شرخرها را برای دریافت معوقات به در منازل مدیران واحدهای تولیدی روانه و مأمور کرده اند.

دلایل استعفای تهیه کننده « مناظره»

رجا: سعید نبی، مستند ساز و تهیه کننده سابق « مناظره» با خداحافظی از این برنامه، گفت: حدود دو ماه پیش از « مناظره» استعفا دادم، زیرا در این مدت حاشیه هایی بود که دیگر وجدانم قبول نمی کرد ادامه دهم، باید پای اصول مناظره می ایستادم.

مناظره بر سر چرایی انقلاب

فارس: بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با هدف تبیین چرایی وقوع انقلاب اسلامی و نقش احزاب و گروه های مختلف سیاسی در پیروزی انقلاب اسلامی، مناظره ای بین زیباکلام و نبوی برگزار می کند.

خط قرمز پرونده مرتضوی

ایلنا: ترک همدانی، یکی از وکلای شاکیان مرتضوی در موضوع تأمین اجتماعی گفت: این پرونده به جای خوبی رسیده است، اما اطلاعات آن فعلا قابلیت انتشار ندارد، اما در دادسرا در حال پیگیری است.

واکنش قاضی سراج به برخی اظهارات

تسنیم: ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برخی اظهارات نامسؤولانه در خصوص پرونده فساد سه هزار میلیاردی، گفت: بتازگی یک استاد علوم سیاسی که الفبای حقوق را نمی داند ادعا می کند جرمی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی صورت نگرفته است. وی همچنین گفت: توصیه بنده به بازرسان ورود جدی به مسأله پولشویی است تا این معضل را ریشه کن کنیم.

مجسمه شهید شاطری در چند متری صهیونیستها

ابنا: مراسم سالگرد شهید مهندس حاج حسن شاطری (خوشنویس) با حضور مقامها و مسؤولان لبنانی و ایرانی در پارک ایران در شهر جنوبی مارون الراس لبنان و منطقه صفر مرزی این کشور با سرزمینهای اشغالی فلسطین برگزار شد. در این مراسم پرچم مقدس کشورمان در فاصله چند متری از شهرکهای صهیونیستی به اهتزاز درآمد؛ سرود ملی ایران نواخته شد و از نماد این شهید والامقام رونمایی گردید.

« مرگ بر آل سعود» در عربستان

قدس آنلاین: در پی شهادت دو جوان عربستانی به ضرب گلوله نظامیان رژیم آل سعود در استان قطیف، صدها تن از مردم در مناطق مختلف این استان به خیابانها ریختند و فریاد « مرگ بر آل سعود» سر دادند.

پیشنهاد به حزب ا…

العالم: یک روزنامه عربی با انتشار گزارشی مدعی شد: دولت عربستان سعودی آمادگی خود را برای تغییر رویکرد در قبال گروه های مسلح، در ازای عقب نشینی نظامی حزب ا… از سوریه اعلام کرده است.

اجبار به ازدواج با تروریستها

تسنیم: دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد گروه تروریستی داعش خانواده های سوری در شهر رقه را مجبور می کند دخترانشان را به ازدواج تروریستهای این گروه درآورند.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو