کد خبر: 5644

تاریخ خبر:

حضور سفرای جدید کشورهای غربی در تهران را نمی توان بی ارتباط به انتخابات پیش رو در ایران دانست. فعالیت های مرموزی در جذب نوجوانان در این سفارت خانه ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم آغاز شده است.

به گزارش زاهدان‌نیوز،شیب تند تحولات در سطح سیاست داخلی و مسائل گوناگون مطروحه در این اتمسفر آنقدر شتاب گرفته که گاها می توان در یک روز با مسائلی رو به رو شد که در سایر کشور ها در یک سال هم رخ نمی دهند و این  طبعا هوشیاری و دقت نظر در مواجه با این مسائل را می طلبد، دقت نظری که به اذعان دوستان دولت یازدهم نیز یکی از حلقات مفقوده کارنامه این دولت است. حالا که  هشت ماه باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم سفرای جدید کشورهای انگلستان، آلمان و فرانسه در ایران یا استوارنامه های خود را به مقامات دولت یازدهم تحویل دادند یا مانند سفیر آلمان در راهند، نیکلاس هاپتون سفیر جدید انگلستان در ایران سابقا و پیش از حضورش در ایران به عنوان سفیر، در انگلستان به عنوان یکی از ماموران بلندپایه MI6 فعال بوده، میشائیل کلور برشتولد سفیر جدید آلمان که در راه ایران است نیز سابقه معاونت سرویس امنیتی آلمان را در رزومه کاری خود دارد و در آخر نیز سفیر جدید فرانسه یعنی فرانسوا سنمو نیز مامور ویژه سرویس اطلاعات خارجی فرانسه بوده و اکنون به عنوان سفیر وارد ایران اسلامی شده است. سفرایی که این بار حضورشان در همان ابتدا مناقشه های گوناگونی را به دنبال داشت.

بدنه سازی از نوجوانان در پوشش کلاس های زبان خارجه و موسیقی

بنابر گزارش برخی رسانه ها از فعالیتهای اخیر سفارتخانه های خارجی، دفاتر سفارت برخی کشورهای آفریقایی و آسیایی در داخل کشور اقدام به برقراری برخی ارتباطات مشکوک و قابل تامل در قالب کلاس های آموزشی و تربیتی کرده اند. در همین راستا این سفارتخانه ها با انجام تبلیغات گسترده میدانی- اجتماعی و جذب دانش‌آموزان مقطع دوم متوسطه کلاسهاى آموزش زبان فرانسوی، انگلیسى و موسیقى را کلید زده اند. این اقدام مشکوک و البته به ‌ظاهر فرهنگىِ یک کشور آفریقایى با هدایت سفارت فرانسه صورت گرفته، سفارتخانه ای که عمر حضور سفیر جدیدش در ایران حدود دو الی سه هفته است! آغاز این کلاس ها از یکسو و بر اساس تجربه های پیش از این در انتها به دوری دانش آموزان از فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی ختم خواهد شد و از دیگر سو خود، آغازی خواهد بود بر اوج گرفتن فعالیتهای سیاسی- میدانی به نفع قطبی خاص در انتخابت ریاست جمهوری پیش رو به دلیل اینکه هر کنش سیاسی باید مستظهر به یک زمینه فرهنگی باشد و چه زمینه فرهنگی و قابل توجیه تری از فعالیتهای آموزشی می توان یافت؟ چندی پیش جان برنان رئیس سازمان سیا به صراحت و البته برای بار دوم از حمایتهای حتمی سرویس متبوعه خود از جریانی خاص در انتخابات دوره دوزاردهم ریاست جمهوری سخن گفت و اینگونه بر سخنانش تاکید نمود: «هرکاری که از دستمان بر بیاید در اینباره انجام خواهیم داد.» 

تبلور دیپلماسی نیابتی

از سویی دیگر نقیب زاده (فعال سیاسی اصلاح طلب) در شماره پیشین هفته نامه صدا به حضور سفیر جدید انگلستان در ایران اینگونه واکنش نشان داد: «روابط ایران و بریتانیا تابعی از دیپلماسی تهران و واشنگتن است.» و این اظهارات در یک کلام یعنی تبلور دیپلماسی نیابتی و حضور بریتانیایی ها برای پیشبرد راهبردهای آمریکایی الاصل در محیط سیاسی ایران، راهبردهایی نظیر همان پروژه تقویت غربگرایان ایرانی که جان برنان آن را در انتخابات پیش رو بسیار مهم می داند. پروژه ای که آمریکایی ها بهتر از همه می دانند که شکست آن به معنای خاتمه یافتن سریال برجام های حقوق بشری و منطقه ای است، پس هر چه در توان دارند رو خواهند نمود.  سفیر جدید آلمان نیز به نوبه خود در سطحی راهبردی تر مشغول کنش های زیر بنایی تری است کنش هایی که رنگ و بوی خواص و نخبگان دانشگاهی را به خود گرفته، همین سال گذشته بود که محسن رضایی به فعالیت های وابستگان این سفارتخانه اینگونه واکنش نشان داد: «مسؤول پروژه نفوذ در ایران، خردادماه امسال به ایران آمد و از دانشگاه‌ ها نیز بازدید کرد.» ماموریت ویژه سفارت خانه آلمان با سفیر جدیدش را میتوان در شبکه سازی نخبگانی خلاصه کرد شبکه سازی که طبعا فردی که وارد آن می شود مطلع نیست پای در چه گذاشته و البته تعداد اندکی نیز مطلع اند!

خروجی این پازل ها در کنار هم که در قالب حمایتهای هوشمندسیاسی - غیر سیاسی، فعالیتهای اجتماعی - آموزش و جذب بدنه نخبگانی در

منبع:ثامن پرس

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو