کد خبر: 75

تاریخ خبر:

دانشگاه سیستان و بلوچستان، این بار هم اولین

ماجرای این اقدام در دانشگاه سیستان و بلوچستان از این جا شروع می‌شود که در عصر پنج‌شنبه هشتم اسفندماه پیامکی از جانب روابط عمومی دانشگاه به کلیه اعضای هیئت علمی این دانشگاه ارسال می‌شود. در این پیامک از اساتید خواسته می‌شود که برای دادن رأی به نامزدهای تصدی ریاست ساعت ۹: ۳۰ صبح جمعه در محل تالار امام رضا (ع) این دانشگاه حضور به هم رسانند.

به گزارش« زاهدان نیوز » به نقل از سراج ۲۴، وزیر علوم در تاریخ ۸ اسفندماه در یک اظهارنظر تازه درباره روند جدید انتخاب رئیس دانشگاه تهران توضیحاتی داد. وی در حاشیه دوازدهمین مجمع عمومی اتحاد دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، به شورایی با عنوان" شورای مشورتی" در دانشگاه تهران اشاره کرده و وظیفه آن را تعیین رئیس این دانشگاه از بین نامزدهای تصدی این پست عنوان کرد.

نکته جالب توجه در این اظهارنظر، این بود که اجرای این رویکرد جدید در ابتدا در دانشگاه تهران انجام می پذیرد. در حالی که کلید اجرای آن در روز جمعه نهم اسفندماه در یک دانشگاه محوری به نام" سیستان و بلوچستان" و در بی خبری و شتابزدگی کامل زده شد.

ماجرای این اقدام در دانشگاه سیستان و بلوچستان از این جا شروع می شود که در عصر پنج شنبه هشتم اسفندماه پیامکی از جانب روابط عمومی دانشگاه به کلیه اعضای هیئت علمی این دانشگاه ارسال می شود. در این پیامک از اساتید خواسته می شود که برای دادن رأی به نامزدهای تصدی ریاست ساعت ۹: ۳۰ صبح جمعه در محل تالار امام رضا (ع) این دانشگاه حضور به هم رسانند.

بدین ترتیب قاطبه اساتید دانشگاه که از اسامی نامزدها و هم چنین روند کار اطلاعی نداشتند ناگهان در کمال تعجب با این فراخوان مواجه شدند، در حالی که هیچ کدام از نامزدها برنامه و دیدگاهی از خود برای جلب نظر رأی دهندگان اعلام نکرده بودند.

به هر ترتیب این انتخابات با وجود اعتراضات اعضای هیئت علمی دانشگاه در صبح جمعه با حضور آقایان دکتر اکبری و دکتر رستمی رؤسای سابق و اسبق همین دانشگاه به عنوان نمایندگان وزارت علوم برگزار شد.

طبق دستورالعملی که مجریان برنامه عنوان کردند، شرکت کنندگان در این انتخابات می بایست در برگه ای نام شش نفر از نامزدهای تصدی ریاست را نوشته و رأی خود را در صندوق می انداختند. سپس صندوق حاوی آرا بدون این که در مقابل دیدگان اعضای محترم هیئت علمی باز شده و آرای آن شمرده شود، به وزارت منتقل گشته تا در آنجا همه چیز معلوم شود!

حال نکاتی که در این بدعت غیرقانونی، قابل ملاحظه می نماید به شرح ذیل است:

۱- همان طور که اشاره شد، قاطبه اعضای هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان صاحبان رأی تا چند ساعت قبل از اعلام روابط عمومی هیچ اطلاعی از موضوع نداشتند. طبیعی است انتخاباتی که به این حد شتاب زده برگزار شده و تنها عده ای معدود آن هم با آمادگی کامل در جریان آن باشند نتیجه ای جز خواست برگزارکنندکان انتخابات را در پی نخواهد داشت.

۲- بسیار جالب است در این روند که از اصل، خلاف قانون بوده و بدعتی جدید را برای عزل و نصب ها باب می کند دیگر حساسیت های سابق متوجه وزیر علوم برای عزل و نصب ها نخواهد بود چرا که از پوشش این انتخابات برای انتصابات مدنظر استفاده خواهد شد.

۳- بسیار عجیب می نماید که حتی نتیجه این رأی گیری نیم بند، در محل برگزاری انتخابات مشخص نخواهد شد و شمارش آرا پس از رأی گیری انجام نشده و صندوق ها مستقیما به تهران ارسال می شود تا در آنجا نتایج از صندوق ها بیرون آید!

۴- عجیب تر آن که بنا به گفته برگزارکنندگان برنامه، در نهایت هم با وجود این همه مانع در برابر این روند به ظاهر دموکراتیک و البته مخدوش، گزینه نهایی، انتخاب رأی دهندگان و نفر اول حائز اکثریت آرا نیست بلکه گزینه نهایی آن است که وزارت علوم از بین شش نفر منتخب تشخیص دهد. !

۵- مشخص است که متصدیان برگزاری این برنامه با اختصاص یک کد به هر شرکت کننده و بهره گیری از برگه های رأی کددار، عملا شناسایی و آگاهی از دیدگاه های هر کدام از شرکت کنندگان را در دستور کار دارند؛ اقدامی که در انتخابات های محدود، به هیچ وجه متعارف و صحیح نمی باشد.

۶- ادبیات و برخوردهای برگزارکنندگان برنامه که صراحتا اعلام می کردند که" کسی حق صحبت ندارد" و نیز این که اساتید را وادار می ساختند تا حتما رای بدهند یکی دیگر از مصادیق خارج شدن این اقدام از مسیر دموکراتیک بود.

۷- یکی دیگر از نکات خنده دار این برنامه نامزد شدن افرادی خارج از دانشگاه برای تصدی پست ریاست دانشگاه بود. اقدامی که برگزارکنندگان آن را منکر می شدند و عملا این اتفاق رخ داد و با وجود غیبت این فرد در محل رای گیری نام وی از میان نامزدها حذف نشد.

۸- نکته پایانی که به تنهایی می تواند گویای بی قاعده و صوری بودن این انتخابات باشد اظهارات آقای دکتر اکبری یکی از برگزارکنندگان برنامه بود که اعلام کرد" خط خوردگی در برگه های رأی مشکلی ایجاد نمی کند" یعنی عملا با این حرف امکان هرگونه دست بردن به طور کاملا موجه و راحت در آرا وجود خواهد داشت.

حال با توجه به این ایرادات اساسی که به روند این انتخابات وارد است چگونه می شود که مسئولان وزارت علوم این راه را برای انتخاب رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان و هم چنین تهران و چندین دانشگاه دیگر در آینده در نظر گرفته اند؟

پر واضح است که با حساس شدن نمایندگان مجلس به روند عزل و نصب های وزارت علوم و چینش های خاصی که در سطح رؤسای دانشگاهها انجام شده و علاوه بر آن اعتراض های متعدد نخبگان و دانشگاهیان به این وضعیت، شخص وزیر علوم دیگر نمی توانست رویه سابق خود را ادامه داده و کارت های زرد بعدی را به جان بخرد. بنابراین روش مذکور ابداع شده تا از طرفی تغییر رؤسای دانشگاه ها در نتیجه خواست و انتخاب اعضای هیئت علمی آن دانشگاه جلوه داده شود و از طرفی دیگر با منتقدان این عزل و نصب ها با چماق دموکراسی برخورد کنند. لذا بناست با نمونه آزمایشی دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان یک دانشگاه مادر، کلید استفاده از پوشش انتخابات برای ادامه عزل و نصب های رؤسای دانشگاه های بزرگ دیگر مانند دانشگاه تهران و شیراز زده شود.

به همین منظوردانشگاه سیستان و بلوچستان برای نیل به این نیت در نظر گرفته شده که از چند ویژگی برخوردار است: جزء دانشگاه های مادر و مطرح کشور محسوب می شود، برگزاری چنین انتخابات عجیبی در آن به علت فاصله زیاد از مرکز توجهات، حساسیت زیادی در رسانه ها و ناظران ایجاد نخواهد کرد، نتیجه این اقدام در آن دانشگاه را می توان با رنگ و لعاب فراوان به خورد افکار عمومی داد و آن را به عنوان یک نمونه آزمایشی موفق جا زد و دیگر این که امکان موضع گیری مسئولان استانی و دانشگاهی در آن نسبت به این رخداد کمتر است.

حال باید دید که اجرای چنین تاکتیک پیش پا افتاده و خلاف روح قوانین و روندهای متعارف دموکراتیک چه حساسیتی در بین افراد صاحب نظر و رسانه ها ایجاد خواهد کرد و آیا جاده صاف کن ها می توانند وزارت علوم را در طی چنین مسیری یاری رسانند یا با دامنه دار شدن اعتراضات، جلوی ادامه این حرکت گرفته خواهد شد.

برگه طراحی شده جهت اخذ رای توسط برگزارکنندگان انتخابات

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو