کد خبر: 7663

تاریخ خبر:

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: متاسفانه دولتمردان تاکنون به هر دلیلی جلسات ستاد مهندسی فرهنگی کشور را برگزار نکرده‌اند.

به گزارش زاهدان‌نیوز، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این سوال که سند مهندسی فرهنگی علیرغم تصویب در شورا به مرحله اجرا گذاشته نشد. برخی اعضای شورا به این مسئله انتقاد دارند و معتقدند عدم اجرای این سند مشکلات و آسیب‌های فرهنگی را بیشتر خواهد کرد. دبیرخانه شورا در زمینه عدم اجرای این سند و برگزاری جلسات ستاد مربوطه چه اقداماتی داشته؟ اظهار داشت: این سند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ذیل سند مهندسی فرهنگی، "ستاد راهبری اجرایی کردن سند مهندسی فرهنگی" تعریف شده است. سند مذکور بخش‌های مختلفی دارد از جمله جوانان، زنان، موضوعات مرتبط با مساجد و محیط‌های فرهنگی و بخش‌های مربوط به مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز در این سند دیده شده است.

وی با بیان اینکه مهمترین وظیفه ستاد راهبری، هم‌افزایی و هماهنگی دستگاه‌هایی است که در زمینه فرهنگ تلاش می‌کنند، گفت: حجم زیادی از کارهای فرهنگی که در کشور انجام می‌شود یا موازی‌کاری است یا همدیگر را خنثی می‌کنند و یا با هم تداخل دارند. کار سازنده، مفید و هم‌افزا در حوزه فرهنگ هنوز در کشور اتفاق نیفتاده است.

مخبردزفولی با اشاره به اینکه اسناد زیادی مرتبط با حوزه فرهنگ داریم که باید به تصویب برسد تا مسائل فرهنگی کشور سامان پیدا کند، گفت: سینمای ما باید سامان پیدا کند، لذا حتما به سند سینما نیاز داریم. سند سینمایی کشور تدوین و آماده طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اما پیشنهاد دوستان این است قبل از طرح در شورا در ستاد راهبری مهندسی فرهنگی بررسی شود. طبیعتا وقتی جلسات این ستاد برگزار نشود، سندی بررسی نخواهد شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در موسیقی هم همین طور است. سند موسیقی را تدوین کردیم که باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شود، اما این سند اکنون پشت در شورا مانده، چون ابتدا باید در ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی بررسی شود. ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی مرکب از دستگاه‌های درگیر در حوزه فرهنگ و هنر است، البته شورای عالی انقلاب فرهنگی در این‌گونه موارد اختیار تام دارد و ما نیز خود را مقید به حفظ مسیر قانونی می‌دانیم.

* اعضای شورا از عدم برگزاری جلسات ستاد راهبری سند مهندسی فرهنگی گلایه‌ دارند

مخبردزفولی با بیان اینکه اگر سندی برای کشور ضروری است، شورای عالی انقلاب فرهنگی این اختیار را دارد که بدون توجه به بخش‌های دیگر آن را در صحن علنی مطرح و تصویب کند، گفت: ما دل‌مان می‌خواهد همدلی لازم بین مجموعه دستگاه‌های فرهنگی کشور اتفاق بیفتد. اگر این ستاد شکل می‌گرفت -که متاسفانه تا الان شکل نگرفته- این همدلی، هم‌افزایی و هماهنگی می‌توانست خیلی کارها برای کشور صورت دهد.

وی افزود: دبیرخانه ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و دبیر آن نیز دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی است. رئیس این ستاد رئیس‌جمهور است که در غیاب وی معاون اول رئیس‌جمهور ریاست جلسات ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی کشور را بر عهده خواهد داشت. درباره این موضوع با دوستان دولت صحبت کردیم و آنها نیز آمادگی خود را برای برگزاری جلسات ستاد اعلام کردند، اما متاسفانه تاکنون به هر دلیلی جلسات ستاد راهبری اجرای سند مهندسی فرهنگی کشور تشکیل نشده است.

*چندین بار از دولتمردان برای برگزاری جلسات ستاد مهندسی فرهنگی قول گرفتیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این مطالبه درستی است و باید پیگیری شود، گفت: دوستان شورا هم از این موضوع گلایه‌مند هستند. تلاش‌مان را می‌کنیم تا جلسات این ستاد زودتر تشکیل شود. چندین بار برای برگزاری آن قول گرفتیم، ولی متاسفانه تاکنون موفق نشدیم این جلسات را تشکیل دهیم و امیدواریم به‌ زودی این جلسات تشکیل شود.

مخبردزفولی با بیان اینکه برگزاری این‌گونه جلسات نه تنها فرهنگ کشور را تضعیف نمی‌کند، بلکه باعث هماهنگی و هم‌افزایی دستگاه‌های متولی مسئله فرهنگ در کشور می‌شود، گفت: مشارکت نخبگان و مجموعه‌های مردمی و فرهنگی که در این خصوص پیش‌بینی شده، هم‌افزایی فرهنگی دستگاه‌ها را تقویت می‌کند.

به گزارش تسنیم، پیش از این نیز بارها دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی اعضای این شورا از عدم برگزاری جلسات ستاد مهندسی فرهنگی کشور توسط دولت انتقاد داشته‌اند.

منبع:تسنیم

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو