کد خبر: 7783

تاریخ خبر:

هر چند که آمریکا می‌خواهد هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازد اما راه مقابله با آن نیز ساکت نشستن و تماشاچی بودن نیست. بیان سخنانی از این دست که "هنوز به مرحله نقض فاحش نرسیده‌ایم" در واقع نوعی ساکت نشستن و ارسال پالس به طرف مقابل است که حتی اگر جامع‌ترین تحریم‌های طول تاریخ را علیه ایران اعمال کند دیپلمات‌های ایرانی ترجیح می‌دهند که واکنش عملیاتی محکمی به آن ندهند و صرفاً به اقداماتی قناعت می‌کنند که پاسخی به افکار عمومی داخلی باشد.

به گزارش زاهدان‌نیوز،وضع تحریم‌های جدید توسط آمریکا  که نقض آشکار بندهای 26،28 و 29 برجام و بند 3 و 5 ضمیمه B  قطعنامه 2231 است، عباس عراقچی را هفتم مرداد ماه مجدداً به روی آنتن زنده صدا و سیما آورد تا در برنامه نگاه یک، پاسخ‌گوی افکار عمومی باشد. اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد بازهم معاون وزیر امور خارجه به کلی‌گویی بسنده کرد و بعضاً تفاسیری از اقدام آمریکا ارائه داد که هیچ ذهن دیگری به غیر از ایشان قادر به ارائه چنین تفسیری نبوده است!
 
 یکی از موارد دیگری که در صحبت‌های عراقچی دیده می‌شد بیان این مسئله بود که اولاً ایران با برجام قوی‌تر شده و برای همین هم آمریکا درصدد پاره کردن توافق هسته‌ای است ثانیاً آمریکا می‌خواهد هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازد و به همین خاطر نیز ما نباید در زمین ترامپ بازی کرده و باید پاسخ هوشمندانه‌ای به تحریم جدید آمریکا بدهیم.
 
حال به عنوان نمونه به چند  اظهار نظر رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام دقت کنید:
 
- علتی که خود امریکایی ها در تحلیل ها و مقالاتشان می گویند و در سخنانشان هست اینطور فکر می کنند که براثر برجام جمهوری اسلامی ایران قدرتمندتر شده و سیاستش در منطقه رو به جلوتر رفته و به تعبیر آنها تهاجمی تر شده و رفتارش هم درقبال امریکا عوض  نشده است و به همین خاطر فکر می کنند باید این وضعیت عوض شود.
 
- آنها می گویند ایران با برجام قدرتمندتر شده، وجه خود را در جهان بازسازی کرده، توان اقتصادی خود را بالا برده.
 
- به همین خاطر است که می گویند باید ایران را عقب راند و یکی از راه های آن از بین بردن  برجام است این حرفی است که آقای ترامپ از روز اول زده و هنوز هم دنبال آن ایستاده و قانونی که کنگره  تصویب کرد در همین راستاست و اجماع در واشنگتن بر این است که باید جلو قدرتمندتر شدن ایران را گرفت.
 
- رئیس جمهور امریکا و دولت این کشور در پی کنار گذاشتن برجام هستند اما می خواهند هزینه این کار را بر گردن ایران بیندازند و شرایط را به گونه ای ایجاد کنند که جمهوری اسلامی ایران احساسی عمل کند، عصبانی شود یا منافع برجام آنقدر برای کشور ما کاهش یابد که مجبور شویم از آن خارج شویم.
 
- امریکایی ها تلاش می کنند که ما را به این نقطه برسانند اما ما در مقابل دشمنی آنها قطعاً واکنش هوشمندانه و حساب شده نشان می دهیم. 
 
- هرگز در زمین ترامپ بازی نخواهیم کرد و اقدامی نمی کنیم که به دست خود منافع کشورمان را از برجام کاهش دهیم. 
 
الف : آیا ایران با برجام قوی‌تر شده و به همین خاطر آمریکا درصدد پاره کردن توافق هسته‌ای است؟
 
برخلاف ادعای صورت گرفته برجام نه‌تنها ایران را قوی‌تر نکرده بلکه کشور را در وضعیت خسارت محض را قرار داده است. وضعیتی که دستاورد آن به تعبیر خود دولت‌مردان تقریباً هیچ بوده و در برابر آن صنعت هسته‌ای کشور تقریباً به حالت نیمه تعطیل درآمده است. 
 
 
در واقع بتن ریزی راکتور اراک، تعلیق غنی‌سازی 20 درصد، کاهش تعداد سانتریفیوژها به 5060 عدد در نطنز، تعطیلی مرکز غنی‌سازی فردو و پذیرش نظارت‌های فراقانونی در حالی صورت گرفت که ساختار تمامی تحریم‌های باقی‌مانده و هنوز نیز بانک‌های بزرگ با ایران ارتباط برقرار نمی‌کنند چرا که در این صورت با جریمه آمریکا روبه رو خواهد شد. همانند بانک بی‌ام پی پاریباس فرانسه- چهارمین بانک بزرگ دنیا- که به علت نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران با جریمه 8.9 میلیارد دلاری این کشور مواجهه شد و در نهایت نیز مجبور  شد که این جریمه را در دو قسط به شهردار نیویورک پرداخت نماید!
 
در زمینه توانمندی‌ هسته‌ای هم زمانی ایران در وضعیتی بود که آمریکا به شکل علنی خط قرمز خود را نداشتن کلاهک هسته‌ای توسط ایران اعلام می‌کرد اما امروز حتی مجبور به خروج مواد هسته‌ای خود از کشور شده‌ایم و در مقابل نیز کمیسیون مشترک حتی اجازه خرید کیک زرد به ایران را نمی‌دهد!
 
در یک معادله ساده شاهد از بین رفتن توانمندی هسته‌ای کشور در مقابل باقی‌ماندن و حتی تشدید تحریم‌ها هستیم که نشان می‌دهد نه‌تنها برجام قدرتی برای کشور ایجاد نکرده است بلکه آلت دست آمریکا برای فشار بیشتر به ایران بوده است.
 
 
اما چرا با این وجود نیز آمریکا در صدد پاره کردن برجام است؟
 
جواب این مسئله نیز ساده است چنان‌که باید گفت علت مخالفت آمریکا درواقع همان رویه برخی سیاست‌مداران رژیم صهیونیستی در برابر برجام است. توضیح بیشتر این‌که قطعاً تمام سیاست‌مداران رژیم صهیونیستی از نابود شدن صنعت هسته‌ای ایران خوشحال هستند- تعدادی از این اظهار‌نظرها در این‌جا موجود است - اما ناراحتی آنان از این است که چرا آمریکا به همین مقدار راضی شده است. ساده‌تر آن‌که این سیاست‌مداران خواهان ستاندن امتیازهای فراوان دیگر از ایران هستند و راضی به همین مقدار نیستند.  به همین خاطر است که سیاست ترامپ نه پاره کردن برجام بلکه مذاکره مجدد (renegotiation) و توسعه برجام است تا از این طریق امتیازهای فراوان دیگری به دست آورد. فشارهای صورت گرفته از طریق وضع تحریم‌های جدید نیز دقیقاً با  هدف کسب امتیازات فراوان جدید صورت گرفته است؛ چرا که ترامپ می‌خواهد در این مرحله با استفاده از برجام و حربه تحریم‌ها مرحله جدیدی از باج‌گیری از دولت روحانی را آغاز کند.
 
ب: اقدام هوشمندانه و بازی نکردن در زمین آمریکا
 
این‌که ترامپ می‌خواهد ایران را به عنوان ناقض برجام معرفی کند حرف درستی است که رجانیوز پس از رای آوردن ترامپ در گزارشی درباره وضعیت برجام به آن اشاره کرده بود. در بخشی از این گزارش که در آبان ماه سال گذشته- 9 ماه پیش- به نگارش درآمده بود می‌خوانیم: اجرای برجام با شرایطی که ترامپ به تصویر کشیده است به این معنی است که آمریکا در نظر دارد با استفاده حداکثری از منافذ توافق هسته‌ای،  بیشترین فشار ممکن را به ایران وارد نماید و با جوسازی‌های فراوان در نهایت جمهوری اسلامی را ناقض توافق هسته‌ای معرفی کند. (متن کامل گزارش را در این‌جا بخوانید)
 
بله این حرف درستی است اما اراده باطلی به آن تعلق گرفته است؛ کَلِمَةُ حَقٍّ یُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ!
 
توضیح بیشتر این‌که هر چند که آمریکا می‌خواهد هزینه خروج از برجام را به گردن ایران بیندازد اما راه مقابله با آن نیز ساکت نشستن و تماشاچی بودن نیست. بیان سخنانی از این دست که "هنوز به مرحله نقض فاحش نرسیده‌ایم" در واقع نوعی ساکت نشستن و  ارسال پالس  به طرف مقابل است که حتی اگر جامع‌ترین تحریم‌های طول تاریخ را علیه ایران اعمال کند دیپلمات‌های ایرانی ترجیح می‌دهند که واکنش عملیاتی محکمی به آن ندهند و صرفاً به اقداماتی قناعت می‌کنند که پاسخی به افکار عمومی داخلی باشد. 
 
 
نمونه‌ دیگری از این مسئله جلسه شب گذشته کمیسیون نظارت بر اجرای برجام است که مطابق با اخبار منتشر شده اعضای این هیئت، از بیانیه اخیر کمیسیون مشترک برجام توسط مسئول سیاست خارجی اروپا استقبال کردند اما این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که در بیانیه منتشر شده در آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام رئیس این جلسه حتی یک اشاره کوچکی هم به اعتراض ایران نکرده است! یعنی ایران به عنوان یک طرف توافق هسته‌ای معترض نقض برجام توسط آمریکا است اما کمیسیون مشترک در بیانیه خود حتی به اعتراض ایران اشاره‌ای هم نمی‌کند! حمایت از اعتراض ایران که پیش‌کش! پس مشخص نیست که اعضای هیات نظارت بر اجرای برجام دقیقاً بر مبنای کدام استدلال و حجتی از کمیسیون مشترک تقدیر به عمل آوردند! 
 
این نوع رفتار کردن همان سکوت کردن دربرابر تجاوزهای پیاپی به حقوق ذاتی و طبیعی کشور است. لذا اقدام هوشمندانه نه‌تنها سکوت کردن و تماشاچی بودن نیست بلکه تقاضای صدور قطعنامه‌ای برای الزام آمریکا به اجرای قطعنامه 2231 توسط اعضای شورای امنیت و اجرای کامل برجام از جمله بند 36 آن باید دانست. در غیر این صورت باید منتظر تحریم‌های بیشتر و فشارهای بیشتر نیز بود زیرا که مسئول دولتی ایران نتوانسته به طرف مقابل نشان دهد که دفاع قابل ملاحظه‌ای در برابر حمله وی به اجرا خواهد گذشت.
 
با توجه به موارد فوق به نظر می‌رسد که تیم مذاکره کننده فعلی در وزارت امور خارجه همچنان سعی و تلاش بر توجیه اقدامات آمریکا را داشته و کماکان در احقاق حقوق مردم ناتوان هستند به همین جهت بهتر است که هر چه زودتر و در تصمیمی عاقلانه به فکر شغل جدیدی برای خود باشند تا حداقل بیش از این دیگر شاهد پایمال شدن منافع ملی نباشیم.
 
مطالب مرتبط: 
 
 

منبع:رجانیوز

 

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو