کد خبر: 802

تاریخ خبر:

روز خبرنگار بدون اعتنای مسؤولان در سیستان و بلوچستان، گذشت

مراسم روز خبرنگار در هفدهم مردادماه امسال در سیستان و بلوچستان تنها با سخنرانی ده دقیقه‌ای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنان یک دقیقه‌ای معاون منابع انسانی استاندار و عدم حضور مدیران و برخی از اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش زاهدان‌نیوز به نقل از مهر، مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در سیستان و بلوچستان در حالی در تالار اشراق مجتمع فرهنگی و هنری زاهدان برگزار شد که هیچ یک از مقامات استانی از جمله استاندار، امام جمعه، فرماندار و سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی حضور نداشته و باری دیگر خبرنگاران استان با همان صندلی‌های خالی از توجه روز خود را جشن گرفتند.

مراسم روز خبرنگار در هفدهم مردادماه امسال در سیستان و بلوچستان تنها با سخنرانی ده دقیقه‌ای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنان یک دقیقه‌ای معاون منابع انسانی استاندار و عدم حضور مدیران و برخی از اصحاب رسانه برگزار شد.   

رفتاری مسبوق به سابقه  

تکریم و گرامیداشت روز خبرنگار در سیستان و بلوچستان با چنین کیفیتی مسبوق به سابقه است زیرا در هفدهم مردادماه سال گذشته و در دولت پیشین نیز استاندار اسبق سیستان و بلوچستان پس از گذشت 5 روز نسبت به انتشار پیام تبریک برای خبرنگاران استان اقدام کرد و در جلسه‌ای که به منظور گرامیداشت مقام خبرنگاران در هتل استقلال زاهدان برگزار شد هم چون مراسم روز گذشته استاندار و هیچ یک از دولتمردان حضور نیافتند.

حاتم نارویی که به دلیل بی اعتنایی به اصحاب رسانه در همان زمان با واکنش مطبوعات و اعتراضات خبرنگاران روبرو شد در پیامی اظهار داشت: برای رسانه‌های استان محفلی شایسته و در خور شان برپا خواهیم کرد که این وعده تا زمان وداع وی با مردم استان هیچ گاه عملی نشد.

رسانه‌های سیستان و بلوچستان از مدیران جلوتر هستند

در این راستا سردبیر یکی از نشریات محلی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برگزاری مراسم روز خبرنگار تنها به رفتاری کلیشه‌ای و برای رفع مسئولیت تبدیل شده است افزود: روز خبرنگار فرصت مناسبی برای نقد و بررسی مشکلات این قشر از جامعه است که با وجود مطرح شدن نارسایی‌ها اما در طی سالیان گذشته هیچ گاه این جلسات منجر به کاستی مشکلات اصحاب رسانه نشده است.

لیلا بنی‌اسدی در گفتگو با مهر بیان داشت: خروجی رسانه‌های استان خود گواه اینست که اصحاب رسانه تاکنون در تمامی دولت‌های گذشته و هم در دولت جدید همراهی بسیار مناسبی در انعکاس خدمات دولت از خود داشته اند اما در قبال این خدمات هیچ تحرک و ارتباطی از طرف دولتمردان با رسانه‌ها دیده نمی‌شود.

وی بیان داشت: مراسم روز گذشته که حتی از انتشار یک پیام از طرف مشاور مطبوعاتی استاندار در آن دریغ شده بود نشان داد که بسیاری از دولتمردان ارتباط یک سویه را بر تعاملی دوطرفه ترجیح می‌دهند.

وی اظهار داشت: بعد از 364 روز شنیدن سخنان مدیران دولتی اما مشاهده می‌شود که مدیران حتی یک ساعت حاضر به شنیدن حرف های رسانه‌ها نشدند و این نشان می دهد که رسانه های استان از مدیران جلوتر هستند.

بنی اسدی اظهار داشت: تنها خواسته رسانه های استان همراهی با دولت و حمایت آنها از این همدلی بوده است اما متاسفانه دولتمردان تا کنون در استان قدر این همدلی را درک نکرده اند.

وی افزود: با وجود اینکه چاپ نشریات با هزینه های هنگفتی انجام می شود و برای بسیاری از دستگاه‌های دولتی حتی اشتراک رایگان در نظر گرفته می‌شود اما دستگاه های اجرایی در قبال همین خدمت نیز تاکنون واکنشی نشان نداده و خدمات رسانه‌ها را نادیده می گیرند.

وی ابراز داشت: به طور مثال شهرداری زاهدان با داشتن 16 اداره زیرمجموعه تنها یک نسخه هفته نامه به اشتراک گرفته است که در قبال برگزاری هزینه‌های میلیاردی جای تعجب دارد.

سیکل معیوب 

سردبیر هفته‌نامه مرز پرگهر زاهدان نیز با بیان اینکه بسیاری از صاحبان قلم و اندیشه در استان به دلیل بی توجهی و مشکلات زندگی از عرصه فرهنگ فاصله گرفته اند بیان داشت: مطبوعات محلی سیستان و بلوچستان نفس های آخر خود را می کشد و بسیاری از مدیران مسئول از پرداخت حق و حقوق اندک خبرنگاران خود عاجز مانده اند.

حسین الله دینی در گفتگو با مهر بیان داشت: با وجود اینکه در تمامی دنیا خبرنگاران در صف نخست تمامی مجالس هستند اما در این استان بر عکس این موضوع مصداق دارد.

وی با اشاره به کیفیت برگزاری مراسم روز خبرنگار در زاهدان بیان داشت: هر پدیده ای دو طرفه شکل می گیرد اما این مراسم نشان داد که مدیران استان تمایلی در راستای به رسمیت شناختن خواسته های مردم و رسانه ها به عنوان نمایندگان آنها ندارند و همچنان این سیکل معیوب و دور باطل ادامه دارد.

وی ابراز داشت: رسانه های استان از ابتدای شروع به کار دولت جدید در راستای ایجاد تغییر و تحول در نگاه مردم و تحقق شعار های رییس جمهور تلاش وافری از خود نشان داده اند و لذا دولت باید با وجود گذشت یک سال از عمر خود در حمایت و پاسداشت از همراهی رسانه ها نسبت به حل مشکلات آنها توجه ویژه داشته باشد.

نگاه مصرفی به خبرنگاران

در این راستا یکی از فعالان مطبوعاتی با انتقاد از نحوه برگزاری مراسم روز خبرنگار در زاهدان گفت: عدم حضور استاندار و معاونان ایشان در این مراسم چیزی از جایگاه خبرنگاران و رسالت آنها کم نکرد بلکه موجب عیار سنجی و محک جایگاه فرهنگ در افکار دولتمردان و مسئولان استان شد.

فاطمه بهرک در گفتگو با مهر بیان داشت: بسیاری از خبرنگاران ساعت‌ها و بلکه ماه‌ها پای سخنان مدیران می‌نشینند تا بسیاری سخنان غیر مرتبط در جلسات را بهم ربط داده و به آگاهی مردم بیفزایند اما در مقابل مشاهده می‌کنید که مسئولان استان حتی در طول سال یک روز رنج حضور در مراسم خبرنگاران را به جان نمی خرند.

وی ابراز داشت: تا دیروز که نیاز به ایجاد شور و تبلیغات انتخاباتی بود هزاران القاب و صفت حسنه ثانیه به ثانیه از دهان مسئولان استان در وصف خبرنگاران بیرون می ریخت اما حالا که اصحاب رسانه دین خود را به نظام و دولت ادا کرده اند دستمزدش را در برپایی چنین مراسمی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه ظاهرا کار مدیران با خبرنگاران تمام شده ادامه داد: نگاهی چنین مصرفی به خبرنگاران که هرزمان به آنها نیاز باشد در صدر توصیفات قرار گرفته و پس از حصول نتیجه به حاشیه رانده شوند نه تنها مایه دلسردی است بلکه موجب ایجاد شکاف بیشتر بین دولت و اصحاب فرهنگ می‌شود.

وی گفت: خبرنگاران سیستان و بلوچستان درتمامی عملیات های تروریستی و حوادث ناگوار و در خط مقدم جنگ نرم همواره پیشقراول بوده و از هیچ کوششی برای دفاع از مرزهای فرهنگی استان فروگذار نبوده اند اما با این وجود بسیاری از مقامات ارشد استان به دلیل عدم آشنایی با مقوله اطلاع رسانی این وظیفه خطیر را لمس نمی کنند. 

وی ادامه داد: برای بسیاری از مردم واضح و مبرهن است که خبرنگاری حرفه ای عجین شده با عشق و علاقه است و لذا باید برای درک این قشر و تلاش های انها به قول استاندار نگاه ها را تغییر داد.

سربازان تنگه احد بی‌سلاح مانده‌اند

مدیرخانه مطبوعات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بسیاری از مسئولان استان تحمل و تاب انتقاد در خصوص مشکلات و خواسته های به حق مردم را ندارند اظهار داشت: بسیاری از مدیران خود را دربرابر افکار عمومی پاسخگو نمی بینند و هنوز خبرنگاران را با دیده مزاحم و افراد نامحرم می‌نگرند.

بابک رحیمیان در گفتگو با مهر با اشاره به سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران افزود: حضرت امام (ره) می فرمایند: «روزنامه‌ها مال طبقه سوم است، مال طبقه اول نيست و اين هم نيست كه همه اش مال حكومت باشد و از چيزهاي حكومتي بنويسند»

وی با اشاره به موقعیت ویژه استان و هجوم بسیاری از امواج تخریبی از جمله اعتقادات انحرافی و اعتقادی در استان گفت: در حالیکه هر روزه شاهد اختصاص میلیارد ها دلار بودجه فرهنگی برای مقابله با نظام اسلامی از طرف دشمنان اسلام هستیم اما از آنطرف ما با کاهش بودجه های فرهنگی و بی‌اعتنایی به اصحاب رسانه ناخواسته آب به آسیاب دشمن می ریزیم.

رحیمیان با اشاره به اینکه تخصیص بودجه‌های فرهنگی به استان و در سال گذشته صفر بوده است افزود: با کدام اعتبار و کدام برنامه باید از مرزهای فرهنگی استان، کشور و نظام در این منطقه که به تنگه احد معروف است دفاع کرد؟

وی افزود: متاسفانه مشکلات مالی و معیشتی موجب شده تا خبرنگاران بر خلاف میلشان چند شغله شوند و یا در حوزه های کاری خود در پی کسب منافع مادی برایند و همین امر موجب شده تا چشم بیدار جامعه بیمار شود.

بیگانگی با رسانه‌ها

رحیمیان ادامه داد: متاسفانه خبرنگاران و اصحاب مطبوعات در هیچ کارگروه فرهنگی و اتاق فکری در استان عضویت ندارند و افرادی در زمینه رسانه در استان تصمیم می گیرند که خود با رسانه بیگانه هستند.

وی گفت: امروز مسئله معیشت و مسکن و بیمه خبرنگاران در برابر غفلت های مسئولان رنگ باخته و اصحاب رسانه نگران عواقب وخیم هجمه دشمن در استان هستند.

مدیرخانه مطبوعات سیستان و بلوچستان افزود: شرایط کار فرهنگی در سیستان و بلوچستان با وجود افکار منحطی که فکر می کنند با فشار دادن یک دکمه و کشتن چند مسلمان شیعه به بهشت می روند بسیار متفاوت با استان های دیگر است و باید با نگاه ویژه ای به آن پرداخت.

وی افزود: در حالیکه بسیاری از تولیدات فکری و نشریات کشورهای همسایه مرزهای سیستان و بلوچستان را هر روز در می نوردد اما متاسفانه امکان ارسال روزنامه و جریده در نقاط مختلف استان به دلایل مشکلات عدیده وجود ندارد و بسیاری از روزنامه های کثیر الانتشار با تاخیر 72 ساعته به دست خوانندگان می رسد.

وی ادامه داد: متاسفانه تعداد وبلاگ ها و سایت های خبری در استان در طی سال های گذشته رشدی سرطانی داشته است و عدم نظارت ارشاد اسلامی موجب شده تا علاوه بر گمراهی مردم و تردید در اخبار منتشره این سایت ها به محلی برای اشاعه هر گونه ادبیات سخیفانه و ضد فرهنگی تبدیل شوند.

انتشار نشریات به شمارش افتاده است

مدیر خانه مطبوعات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بسیاری از نویسندگان و نخبگان استان به دلیل بی مهری ها و بی برنامگی از فرهنگ و هنر کناره گیری کرده و به حاشیه رانده شده اند افزود: از تعداد74 نشریه دارای مجوز در استان به اندازه تعداد انگشتان دست هم نشریه فعال باقی نمانده است و این آفت در آینده ای نه چندان دورسبب ایجاد مشکلاتی غیر قابل حل خواهد شد.

رحیمیان گفت: تیراژ نشریات متاسفانه در استان به شمارش افتاده و بسیاری از نشریات به دلیل افزایش هزینه های جاری و بیش از 3 برابر در طی دو سال گذشته قادر به چاپ نشریه و بیشتر از یک شماره در ماه نیستند.

وی ادامه داد: در استانی که حقوق خبرنگارانش از 100 و یا در نهایت 300 هزار تومان تجاوز نمی کند و با دیده تحقیر به جامعه فرهنگی نگریسته می شود انتظار چه توسعه و پیشرفتی می توان داشت؟

وی افزود: در طی دوسال گذشته متاسفانه به دلیل نبود بودجه حتی موفق به برگزاری یک کلاس آموزشی هم در استان نشدیم و همچنان تربیت نیروهای متخصص و مجرب در هاله ای از ابهام قرار دارد و خانه مطبوعات استان به دلیل نداشتن بودجه کاری از پیش نبرده است و موجب دلسردی بسیاری از خبرنگاران شده است.

وی اظهار کرد: تمامی مدیران در این استان به خوبی آگاه هستند که خبرنگاران و اصحاب فرهنگ و هنر در این استان تا کنون سهمی برای خود در گزارش ها و یا انتقادات از دولت و یا امتیازات مادی قائل نشدند و در این راستا استیجاری بودن منازل آنها و عدم داشتن حتی سابقه بیمه  خود گواه این مدعا است.

رحیمیان گفت: اگر نقدی بر هر یک از مسئولان و یا طرحی در استان نوشته و منتشر می شود تنها از سر دلسوزی و کمک به توسعه و آبادانی استان است که متاسفانه باور همین نکته برای بسیاری از دولتمردان سخت است و همواره انتقادات را از سر دشمنی و یا شیطنت خبرنگاران می خوانند.   

وی گفت: سهیمه اشتراک نشریات در ادارات استان به بهانه کمبود بودجه در طی 2 سال گذشته به کمتر از یک چهارم و حتی قطع اشتراک منجر شده است و این در حالی است که همزمان با فرارسیدن مناسبت های مختلف و توزیع سررسید های اعلا و یا برپایی سفره های ضیافت در هتل های زاهدان در می یابیم که جایگاه فرهنگ و مطبوعات در استان رنگ باخته است.

وی بیان داشت: بسیاری از خبرنگاران استان با وجود فعالیت تمام وقت در رسانه ها فاقد بیمه هستند و تنها سهم آنها از تلاش صادقانه و شبانه روزی برای آگاه بخشی به مردم ،خجالت در مقابل زن و بچه است.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو