کد خبر: 82

تاریخ خبر:

رمزگشایی از مقاصد پشت پرده همایشی برگزار نشده

همه چیز از آنجا شروع شد که در شهر زاهدان، خبر برگزاری یک همایش پیچید. همایشی که قرار بود با حضور اصلاح‌طلبان استان و با دعوت از چند شخصیت خاص برگزار شود. در ابتدا حتی نام یکی از نامزدهای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز برای سخنرانی مطرح گشت که به سرعت تکذیب شد.

به گزارش« زاهدان نیوز » ، در نهایت نام نماینده فرد تکذیب شده یعنی غلامعلی رجائی و هم چنین محمدرضا خاتمی برای شرکت و سخنرانی در این مراسم تا حدی قطعی شد. مواردی که تا مرحله عینیت پیش رفت از این قرار بود:

الف) دبیر همایش از فعالان رسانه ای اصلاح طلب و غیربومی استان بوده که اخیرا با سودای راه اندازی رسانه هایی با گستره وسیع تر، رسانه سابق خود را تعطیل کرده است.

ب) بازه مطرح شده برای برگزاری این همایش پنج شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ اسفندماه بود و دست اندرکاران همایش در نهایت امنیتی گری برای مهمانان به طور ویژه کارت ورود به جلسه صادر کرده بودند تا جو آزادی بیان به طور کامل از نظر آقایان حفظ شود!

ج) محل برگزاری، لوکس ترین سالن همایش استان یعنی تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان تعیین شده بود.

برگزاری چنین همایشی حتی در حد حرف، به قدری ذهن مردم استان را متوجه خود ساخت که همزمان با انتشار خبر برگزاری آن، خبر گسترش نارضایتی ها و نگرانی ها نیز حتی با وسعت بیشتر در حال انتشار بود. حضور شخصی مانند غلامعلی رجائی که افتخار خود را مطالبه آزادی سران فتنه می داند ( لینک مطلب ) و از اطرافیان عالیجناب سرخ پوش! محسوب می شود در کنار اهرم عملیات روانی جریان فتنه یعنی محمدرضا خاتمی که شرح اقدامات مُصرّح وی علیه نظام، مثنوی ای هفتاد من کاغذ می شود، آتش اعتراضات و ابراز نگرانی ها را تندتر می کرد. مردم خوب می دانستند که زاهدان قرار است نمونه ای آزمایشی برای اقدامات ساختار شکنانه بعدی در سطح کشور باشد و قرار است عده ای با جمع کردن جوانان پاک از آنها سوءاستفاده کرده و برخی از اهل سنت را نیز تا حد توان برای مقاصد خود قربانی کنند.

لذا بصیرت و موقع شناسی مردم کار دست مسئولان برگزاری همایش داد و در نهایت با دستور به جای استاندار، مراسم مذکور لغو شد.

اما برای روشن تر شدن اصل ماجرا به رمزگشایی از هدف اصلی برگزارکنندگان این همایش در چند بند می پردازیم:

۱- به دنبال برگزاری همایش" جوانان اصلاح طلب" در شهرکرد که شرم آورترین مواضع و ساختارشکنانه ترین دیدگاه ها علیه نظام، در راستای ریل گذاری برای فتنه انجام شد، اهالی فتنه در پی مجال و مکانی دیگر برای ادامه این سیر و عادی سازی طرح این مسائل می گشتند که بهترین مکان را استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان یافتند. به چند دلیل؛ دور بودن استان از کانون توجهات و طبیعتا کم بودن حساسیت نسبت به برگزاری آن، همسویی یک جریان تندروی شبه مذهبی با فتنه گران به عنوان یک پشتوانه محکم، وجود مهره های همسو با فتنه در بدنه دولت در استان و بودن ظرفیت کافی برای ایجاد یک جنجال تمام عیار؛ همان چیزی که حیات فتنه گران مشروط به آن است؛ بحران

۲- پس از طرح موضوع آزادی سران فتنه از سوی عده ای و پررنگ شدن آن در چند مدت اخیر و از طرفی سابقه همایش اصلاح طلبان در شهرکرد که شباهت خاصی در عنوان، مدعوین و شکل و شمایل با همایش مذکور داشت، این احتمال قوی وجود داشت که محمدرضا خاتمی و غلامعلی رجایی به نسق همایش شهرکرد در این برنامه هم به این موضوع اشاره کرده و از مستمسک برخی شخصیت های شبه مذهبی که قرار بود در این همایش حضور پیدا کنند برای مشروعیت بخشیدن به این مسأله استفاده کنند. پازل اظهارنظر سفیر فلسطین و چند شخصیت به ظاهر مذهبی دیگر در چند روز اخیر با اظهارنظر فردی دیگر از همین جنس در استان قطعا تکمیل می گشت.

۳- موضوع تطهیر حزب منحله مشارکت که در ایام فتنه از هیچ اقدام براندازانه ای علیه نظام اسلامی فروگذار نکرد و اکثر اعضای آن نیز به خارج از کشور فرار کردند یکی دیگر از اهداف برگزاری این مراسم بود. اتفاقی که با حضور توأمان محمدرضا خاتمی دبیر سابق این حزب و هم فکر قدیمی اش در استان که صاحب رسانه و نفوذ در زاهدان است می توانست به مطلوب ترین حالت ممکن کلید بخورد. همان گونه که همکاری این دو در ستاد میرحسین موسوی در سال ۸۸، به سود هر دو تمام شد.

۴- استفاده از نمادهای فتنه یکی دیگر از برنامه ریزی های مراسم مذکور بود که طبیعتا می توانست جسد فتنه را در استان اندکی جنبانده و از آن برای اقدامات احیاگر بعدی بهره گیری شود.

به هر ترتیب موضع محکم اقشار مختلف استان و از طرفی تمکین استاندار از خواست انقلابی مردم، سند ارزشمندی در کارنامه استاندار دولت تدبیر و امید با وجود برخی از اتفاقات ناخوشایند و انتصابات عناصر مسأله دار و حامی فتنه در استانداری است که ادامه این روند، غنیمت بوده و موجب خوش بینی مردم و جریانات دلسوز انقلاب و دولت به وی و مجموعه متبوعش خواهد شد.

ارسال نظر

اخبار استان
آرشیو
اخبار کشور
آرشیو